Miłorząb japoński - jego zastosowanie i właściwości lecznicze
Miłorząb japoński to bardzo ciekawe drzewo ozdobne. W Polsce jest jednak znany ze swoich właściwościach leczniczy. Wyciąg z miłorzębu, bardziej znany jako Ginko biloba często pojawia się w lekach i suplementach diety do różnych zastosowań. Dowiedz się, jakie są właściwości lecznicze tej niezwykłej rośliny.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Miłorząb japoński – kilka słów o gatunku
Jak wygląda miłorząb japoński?
Miłorząb japoński to jedyny przedstawiciel rodziny miłorzębów. Większość gatunków pojawiła się około 200 milionów lat temu i jest to uznawane za najstarsze drzewo na świecie. Jednakże z 17 przedwiecznych gatunków miłorzębów został tylko jednej – Ginko biloba, czyli miłorząb japoński.
Miłorząb japoński w Polsce pojawiła się dopiero w połowie XVIII wieku. Nie jest u nas szczególnie popularny. A szkoda, ponieważ jest naprawdę ładną rośliną ozdobną. Świetnie sprawdza się w ogrodzie i parkach. W Polsce żyje maksymalnie do 25-30 lat i osiąga około 40 m wysokości. Ma charakterystyczny pokrój – dość regularny i bardzo ciekawy. Istnieje odmiana pendula o zwisających pędach, która także wspaniale wygląda.
Liście mają około 7 cm średnicy i klapowaty kształt. Uroku dodaje im wachlarzowato rozłożone unerwienie, które także świetnie się prezentuje. Początkowo blaszki mają jasnozielony kolor, później jednak przebarwiają się na kremowożółte. To dlatego roślina jest niezwykle dekoracyjna i wyjątkowo wygląd. Liście opadają dopiero po nastaniu pierwszych przymrozków. Pojawiają się wczesną wiosną, razem z kwiatami. Są one rozdzielnopłciowe, co więcej miłorząb jest dwupienny. Nasiona są wytwarzane dopiero po 20 latach uprawy. W czasie dojrzewania roślina wytwarza nieprzyjemny zapach.
Miłorząb japoński – nazwy
Nazwa miłorząb japoński pod względem biologicznym nie jest poprawna. Tak naprawdę gatunek nie występuje w Japonii, tylko w Chinach. To właśnie tam przetrwał, kiedy jego kuzyni na całym świecie wyginęli. Obecnie naturalnie miłorząb japoński pojawia się w Korei i Tajwanie, w Europie jest rzadki i dotarł do nas bardzo późno. Dlaczego czasami pojawia się pod nazwą miłorząb chiński. To nadal jednak nie jest poprawna nazwa.
Ginko biloba to tak naprawdę miłorząb dwuklapowy lub dwudzielny. Jest tak, ponieważ jego liście są podzielone na dwie klapki. To cenione drzewo ozdobne, jednak najważniejsze jest jego działanie. Stosuje się go w bardzo wielu przypadkach i na całym świecie są plantacje miłorzębów, które wykorzystuje się do tworzenia ekstraktu dodawanego do kosmetyków, leków i suplementów diety. Miłorząb japoński świetnie znosi promieniowanie, jest odporny na działanie zanieczyszczenia powietrza i ziemi. Jest także odporny na skażenie przemysłowe, więc sadzi się go w różnych miejscach także jako roślinę ozdobną w miejskich parkach lub na terenach rekultywowanych.
Miłorząb japoński – działanie i właściwości lecznicze
Miłorząb japoński – właściwości lecznicze
Miłorząb chiński ma wyjątkowe działanie. Zawdzięcza to temu, że zawiera ponad 60 substancji bioaktywnych! Można znaleźć w nim flawonoidy, biflawony, terpeny, hydroksykwasy oraz antyoksydanty. Są to substancje, które mają szereg dobroczynnych właściwości dla całego ciała.
Jest to bardzo często wykorzystywane. Wyciąg z miłorzębu możesz znaleźć w kremach i innych kosmetykach dla cery, a także tabletkach i kapsułkach. W sklepach zielarskich jest także herbata z miłorzębem – susz do parzenia w gorącej wodzie. Opinie na temat miłorzębu są bardzo dobre i właściwości lecznicze Ginko biloba są cały czas doceniane. Więc na co działa miłorząb japoński?
Działanie lecznicze miłorzębu japońskiego
Wyciąg z Ginko biloba jest bardzo znany jako skuteczny sposób na poprawienie pamięci. I faktycznie działanie preparatu ma potwierdzony wpływ na wspomaganie pamięci. Ekstrakt z liści miłorzębu może mieć wpływ na pracę mózgu. Zawiera substancje, które poprawiają krążenie w naczyniach mózgu. Dzięki temu komórki są lepiej dotlenione i szybciej pracują. To wyraźnie poprawia jakość i prędkość pracy mózgu i pozwala na tworzenie coraz to nowych połączeń w mózgu. Dzięki temu może ułatwić zapamiętywanie i uczenie się.
Te właściwości lecznicze są wykorzystywane w wielu różnych preparatach. Podaje się je w leczeniu Alzheimera. Do tego wyciąg z miłorzębu nieco zmniejsza tworzenie się złogów betaamyloidu, który uszkadza komórki nerwowe, co jest podstawą tego schorzenia. Niewielkie ilości wyciągu z miłorzębu można znaleźć także w kapsułkach i preparatach dedykowanych dla studentów i osób uczących się – pobudzają pracę mózgu i poprawiają szybkość zapamiętywania.
Ekstrakt z miłorzębu jest także wykorzystywany w leczeniu zaburzeń erekcji. Jego działanie jest znacznie bardziej doceniane przez lekarzy niż preparatów typu viagra. W przeciwieństwie do „niebieskich tabletek”, preparaty z ekstraktem z miłorzębu działają znacznie dłużej. Dzieje się tak, ponieważ miłorząb chiński wpływa na komórki mózgu, które odbierają bodźce pobudzenia seksualnego. Pozwala na rozluźnienie naczyń mięśni gładkich, co przyspiesza erekcję. Czasami środki z ekstraktem miłorzębu podaje się panom, którzy cierpią na zaburzenia czynności seksualnych pod wpływem przyjmowania psychotropów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.
Miłorząb chiński dla urody
Miłorząb dwuklapowy znajduje zastosowanie także w preparatach dla urody. Być może herbata z liści miłorzębu nie poprawi jakoś szczególnie stanu cery, ale wyciąg w kosmetykach może być zbawienny. Miłorząb japoński ma wpływ na cellulit – jest zbawienny, jeśli chodzi o ujędrnianie i usuwanie pomarańczowej skórki. Flawonoidy, które są w nim zawarte, poprawiają mikrokrążenie w skórze i sprawiają, że tak jest bardziej napięta. W połączeniu z kofeiną lub olejem tsubaki, miłorząb jest po prostu idealny.

Te same właściwości lecznicze są wykorzystywane w pielęgnacji cery naczynkowej. Wspieranie mikrokrążenia poprawia stan naczyń krwionośnych, uszczelnia ich ścianki. To niweluje widoczne pajączki i przebarwienia i sprawia, że skóra prezentuje się o wiele, wiele lepiej. Jest delikatniejsza, jaśniejsza, bez zaczerwienień i gwałtownych rumieńców. Tu może pomóc herbata z liści miłorzębu, ale podawana jako okład, zwłaszcza pod oczy. Najskuteczniejsze będą jednak kremy i sera z dodatkiem wyciągu. Liść miłorzębu jest jednak dość kosztowny i kosmetyki z naturalnymi ekstraktami są drogie. Cena kremu zaczyna się od 20-30 zł.
Uprawa miłorzębu japońskiego w ogrodzie
Sadzonki, cena i sadzenie w ogrodzie
Sadzonki miłorzębu możesz kupić w sklepach ogrodniczych i szkółkach różnego rodzaju. Cena jest zbliżona do ceny standardowego drzewka ozdobnego – kilkanaście złotych za sztukę. Jednak cena drzewek balotowanych lub w pojemnikach może być wyższa. Warto jednak kupować właśnie takie sadzonki, ponieważ ich korzenie są bardziej odporne na uszkodzenia i zniszczenia.
Miłorzęby to potężne drzewa, więc nie mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe. Sadzi się je w ogrodzie i dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Miłorząb musi mieć jednak zapewnione odpowiednie warunki. Uprawa uda się w zasadzie w każdym stanowisku – i w słońcu, i w półcieniu, ale roślina potrzebuje dobrej jakości podłoża. Żyzna, dobrze przepuszczalna ziemia jest konieczna. Jednak miłorzęby są bardzo odporne na zasolenie i zanieczyszczenie podłoża.
Sadzonki miłorzębu sadzi się wiosna lub jesienią. Jednakże należy pamiętać, by zrobić to na tyle wcześnie, by roślina zdążyła się przyjąć przed nadejściem wiosny. Jest dostatecznie mrozoodporna w naszych warunkach klimatycznych – wytrzymuje spadki temperatur do -30 stopni. Może jednak potrzebować okrycia przed zimą.
Pielęgnacja miłorzębu japońskiego
Uprawa w ogrodzie nie ma na celu wykorzystania właściwości leczniczych rośliny. Działanie lecznicze trudno uzyskać po prostu susząc liście – miłorząb jest specjalnie preparowany, by mógł zostać podany w środkach. Uprawa w ogrodzie miłorzębu to jednak dobry pomysł, ponieważ roślina jest zwyczajnie bardzo atrakcyjna. Piękny pokrój, do tego atrakcyjnie przebarwiający się liść miłorzębu – naprawdę warto zwrócić uwagę na tę roślinę.
Do tego uprawa miłorzębu jest bardzo prosta. To jedna z mniej wymagających roślin. W zasadzie nic nie potrzebuje. Ani podlewania, ani nawożenia, ani przycinania. Miłorzęby mają regularny i atrakcyjny pokrój. Do tego mają rozległe korzenie, którymi czerpią wodę z podziemnych zbiorów. Oczywiście w pierwszych tygodniach uprawy należy je obficie podlewać, ale potem można o nich zwyczajnie zapomnieć. Uprawa nie nastręcza wręcz żadnych problemów, ale miłorząb ma opinie kapryśnego i problematycznego drzewa. To dlatego, że czasami pada ofiarą szkodników. Jest jednak dość odporne na inne patogeny.
Powiązane artykuły
-
Przycinanie drzew owocowych krok po kroku - jak i kiedy przycinać drzewka?
-
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia warto posadzić? TOP 5 gatunków
-
Katalpa inaczej surmia - opis i uprawa pięknego drzewa ozdobnego
-
Cis - drzewo śmierci w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, wymagania
-
Klon palmowy w Polsce - warunki uprawy, odmiany, pielęgnacja, wymagania
-
Morwa biała - wyjątkowa roślina lecznicza - działanie, właściwości, zastosowanie
-
Araukaria - odmiany do domu i ogrodu, wymagania, uprawa, pielęgnacja
-
Cis pospolity - opis, występowanie, uprawa, zastosowanie, porady
-
Brzoza brodawkowata (betula pendula) - opis, sadzenie i pielęgnacja w ogrodzie
-
Pigwowiec japoński - charakterystyka, uprawa, cięcie, porady praktyczne
-
Głóg dwuszyjkowy - opis, występowanie, uprawa, właściwości, porady
-
Wierzba mandżurska w ogrodzie - uprawa, rozmnażanie, cięcie, cena zakupu
-
Morwa czarna i jej wyjątkowe owoce - właściwości, zastosowanie, porady
-
Laurowiśnia wschodnia - charakterystyka, wymagania, sadzenie, uprawa
-
Daglezja zielona - charakterystyka, uprawa, rozmnażanie, ciekawostki
-
Jakie drzewa do ogrodu? Oto 6 drzew, które warto mieć w ogrodzie
-
Miłorząb dwuklapowy - odmiany, uprawa w Polsce, porady, właściwości
-
Migdałek trójklapowy - uprawa, stanowisko, cięcie, zimowanie
-
Cis pośredni - charakterystyka, występowanie, zdjęcia, uprawa
-
Przesadzanie drzew krok po kroku – cena, porady krok po kroku
-
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia? Wyjaśniamy, co można posadzić
-
Jak szybko rośnie cis? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Sadzenie brzoskwini w Polsce - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie
-
Świdośliwa w ogrodzie - wymagania, uprawa, rozmnażanie, cięcie
-
Tulipanowiec amerykański - uprawa, pielęgnacja, kwitnienie
-
Cis Henrykowski - opis najstarszego drzewa rosnącego w Polsce