Modrzew polski - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja, porady praktyczne
Modrzew polski (Larix decidua polonica) rośnie w Pieninachi w Beskidzie Zachodnim, spotykany jest także na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz w Ziemi Dobrzyńskiej. Poza granicami naszego kraju występuje w Czechach, w Rumunii i na Węgrzech. Okazałe, 40 metrowe drzewo iglaste, to botaniczna odmiana modrzewia europejskiego (Larix decidua). Dekoracyjne iglaki znajdują zastosowanie w przestrzeni publicznej, w dużych ogrodach oraz w budownictwie. Modrzewie należą do roślin leczniczych. Przeczytaj, jakie wymagania uprawowe ma modrzew polski.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Modrzewie - opis popularnych drzew
Rodzaj ‘modrzew’ należy do rodziny roślin sosnowatych. Modrzewie cechuje duża siła wzrostu - w młodości, w ciągu 10 lat, przyrastają około 5 m. Modrzew europejski docelowo osiąga 20 - 30 m wysokości, natomiast modrzew polski dorasta do 35 - 40 m wysokości. Rośliny nie mają większych wymagań glebowych. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, żyźniejszych i umiarkowanie wilgotnych. Drzewa cenione są za swoją urodę. Ich ozdobą są żywo zielone delikatne igły oraz bardzo dekoracyjne szyszki, wybarwiające się na zielonożółto do intensywnie czerwonych. Samotnie rosnące modrzewie zwracają uwagę efektownym pokrojem. Drzewa tracą igły na zimę. W polskich szkółkach spotykany jest modrzew europejski oraz jego botaniczna odmiana - modrzew polski.
Modrzew europejski dziko porasta tereny górskie i podgórskie, ale dobrze rośnie na terenie całej Polski. W młodości przyjmuje wąski pokrój. Z wiekiem korona modrzewia staje się regularnie stożkowata. Pień drzew jest nagi i prosty. Zielonożółtawa kora na młodych iglakach zmienia się u starszych okazów - staje cię ciemnobrązowa i popękana. Modrzewie są roślinami jednopiennymi. Delikatne liście - igły osadzone są w pęczkach, na pędach tegorocznych. Na zimę opadają. Szyszki, o długości około 2 - 4 cm, mają cienkie brzegowe łuski, odwijające się na zewnątrz. Brązowe nasiona opatrzone są skrzydełkiem. Modrzew żyje około 500 lat.
Zastosowanie:
- Modrzewie cenione są za żywiczne, odporne na wilgoć drewno, wykorzystywane jako materiał budulcowy. W dawnej Polsce stawiano modrzewiowe dworki.
- Deski z modrzewia nie paczą się i cenione są za estetyczny wygląd.
- Kora jest źródłem garbników.
- Roślina bardzo dobrze znosi cięcie, więc można ją wykorzystać na żywopłoty.
Modrzew europejski tworzy wiele urodziwych odmian:
- modrzew europejski ‘Kórnik’ - karłowa odmiana, osiągająca 100 cm wysokości i 200 cm szerokości. Liście - krótkie soczyście zielone igły, tworzone są na pędach, nieregularnie wyrastających ze środkowej części iglaka. W sprzedaży dostępna jest odmiana szczepiona na pniu, o regularnym kulistym kształcie,
- odmiana ‘Pendula’ - to modrzew na pniu, o przewisających gałęziach,
- modrzew „Repens’ - to modrzew na pniu lub forma płożąca się po ziemi, o gęsto ułożonych pędach.
Iglaki są mrozoodporne, więc nie jest potrzebna zimowa ochrona roślin.
Modrzew polski - opis i wymagania uprawowe
Larix decidua polonica różni się od gatunku bardziej zwisłym pokrojem. Pień, wybarwiony na czerwonobrązowo, u dołu może wyginać się szablasto. Gruba kora jest spękana. Drobne kuliste lub jajowate szyszki, o długości 2 - 2,5 cm, mają miseczkowo wklęsłe łuski, które na brzegach są grube i nie odginają się na zewnątrz. Modrzew polski tworzy miękkie jasnozielone liście - igły, o długości 30 mm, opadające na zimę. W licznych rezerwatach obowiązuje ochrona gatunkowa roślin, jako zagrożonych wyginięciem.
Modrzew polski przyrasta szybciej, niż modrzew europejski, dostarczając masy drzewnej, znajdującej zastosowanie np. do produkcji cenionych elementów budowlanych. Lepiej znosi zacienienie, stąd może być uprawiany wśród innych drzew. W porównaniu z popularnym modrzewiem europejskim, jest mniej wymagającą rośliną hodowlaną - rośnie na przewiewnych wilgotnych glebach piaskowych, gliniastych, na żwirach, w podłożu wapiennym lub kredowym. Najważniejszym wskazaniem uprawowym jest unikanie miejsc, w których zalega woda gruntowa. Drzewo mniej choruje, wykazując większą odporność na choroby grzybowe - raka modrzewiowego, atakującego głównie modrzew europejski.
Sadzonki, zakupione w szkółce, sadzimy od sierpnia do końca września lub na wiosnę - od końca marca do początku maja. Rośliny, wraz z bryłą korzeniową, po nawodnieniu, ostrożnie sadzimy w dostatecznie szerokim i głębokim dołku, w rozstawie co 1 - 3 m. Iglaki , wykorzystane na żywopłoty lub sadzone w kompozycjach - w ogrodach, na tarasach, itp., możemy przycinać, nadając koronie regularny kształt. Modrzew polski bardzo dobrze znosi cięcie. Pamiętajmy, że rośliny iglaste również wymagają nawożenia - czynimy to przez pierwsze lata życia modrzewi, 2 razy w roku, najlepiej używając przekompostowanego obornika, kompostu lub gotowego nawozu, przeznaczonego dla roślin iglastych. Sprawdź także ten artykuł: Modrzew syberyjski - opis, wymagania, uprawa, ciekawostki.
Wybieramy modrzew polski do naszego ogrodu - ciekawostki
Modrzew polski nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, w przestrzeni publicznej oraz w ogrodach naturalistycznych.
Modrzewie w naszym otoczeniu tworzą przyjazny naszemu zdrowiu mikroklimat, co odczujemy zwłaszcza w czasie upalnego lata. Dobry nastrój zapewni nam wspaniały zapach, wydzielanych prze4z roślinę olejków eterycznych.
Efektowny iglak jest drzewem dość wytrzymałym na zanieczyszczenia powietrza i gleby w miastach oraz w okręgach przemysłowych.
Modrzewie tworzą średniej wysokości żywopłoty, o wysokości 1 - 2 m.
Modrzew polski ceniony jest za właściwości zdrowotne - surowcem leczniczym są szyszki, igły, kora oraz modrzewiowa żywica. Napary, maści i nalewki stosuje się na przeziębienia, dodaje do kąpieli, sporządza okłady na bolące miejsca i odkaża rany.
Nalewkę z żywicy (z dodatkiem spirytusu) medycyna ludowa zalecała do płukania jamy ustnej i gardła oraz do przemywania okolic ran. Okłady uśmierzały bóle reumatyczne, a dodatek do kąpieli miał działanie rozgrzewające. Nalewka mogła być przechowywana przez kilka lat, nie tracąc swoich właściwości.
Modrzewiowy dym, uzyskiwany z wolno palonych igieł i szyszek, był wykorzystywany od najdawniejszych czasów do dezynfekowania pomieszczeń. Olejek z modrzewia polskiego stosowany jest w aromaterapii.