Tulipanowiec amerykański - uprawa, pielęgnacja, kwitnienie
Tulipanowiec amerykański należy do drzew, których uprawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na swoje kwitnienie i wyjątkowe liście. Cena tulipanowca nie jest wysoka, ale zanim drzewo tulipanowiec, bez względu czy będzie to tulipanowiec amerykański, tulipanowiec chiński, tulipanowiec kolumnowy, czy tulipanowiec szczepiony na pniu lub tulipanowiec czerwony, znajdzie się w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma on wymagania, jak przebiega jego uprawa i pielęgnacja, a także, kiedy on kwitnie. Poznajmy więc tulipanowiec amerykański.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) - co powinniśmy wiedzieć o roślinie
Tulipanowiec amerykański - skąd pochodzi drzewo tulipanowiec
Tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera, jest jednym z dwóch gatunków tulipanowca, który należy do rodziny magnoliowatych - Magnoliaceae. Do tej rodziny zaliczane są zarówno drzewa, jak i krzewy i pnącza. W zależności od ujęcia, do magnoliowatych zaliczanych jest około 221-300 gatunków, które rozprzestrzenione są w 2, 6, 15 lub 17 rodzajach.
Powinniśmy wiedzieć, że rośliny z tej rodziny naturalnie występują we wschodniej części Ameryki Północnej, w Ameryce Środkowej, a także w południowo-wschodnich obszarach Azji. Dodatkowo występują one także w Ameryce Południowej. Warto wiedzieć, że ze względu na efektowne kwitnienie, rośliny te cieszą się dużą popularnością w uprawie. Dodatkowym atutem jest to, że możemy zakupić je w różnych odmianach, a niektóre z nich uprawiane są po to, by pozyskiwać z nich drewno.
Jeśli chodzi o roślinę, jaką jest tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera, jest ona dużym drzewem, które zrzuca swoje liście na zimę. Na swoich naturalnych stanowiskach, czyli we wschodniej i południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, zaliczany jest do jednych z najważniejszych drzew liściastych, które tworzą lasy zaraz przy klonach i dębach. Warto wspomnieć także o tym, że tulipanowiec amerykański rośnie szybko i może przeżyć nawet 200 lub 300 lat. Natomiast w Europie jest traktowany jako drzewo ozdobne i parkowe, często spotykane w nasadzeniach ulicznych.
Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) - charakterystyka rośliny
Jeśli planujemy zakup tulipanowca amerykańskiego, poza tym, jaka jest cena tulipanowca, powinno nas również zainteresować to, czym się on charakteryzuje. Otóż drzewo tulipanowiec jest drzewem, które jako młode ma wąską i stożkowatą koronę. Natomiast u dorosłych już osobników, korona jest bardziej wyniosła i już nie tak szeroka. Drzewo to dorasta do 60 m w swoim naturalnym środowisku, natomiast w naszym kraju może dorosnąć do około 25-35 m wysokości.
Kora drzewa jest brunatna lub szara. Charakterystyczne są dla niej lekkie spękania. Z kolei nieowłosione pędy mają widoczne blizny liściowe i są one czerwonobrązowe. Z tego względu tulipanowiec amerykański bywa znany również jako tulipanowiec czerwony, zwłaszcza w sezonie bezlistnym, gdy pędy są bardzo widoczne. Na pędach pojawiają się dodatkowo owalne, lekko ściśnięte, osiągające około 1 cm długości pączki, z których później rozwijają się kwiaty.
Tulipanowiec amerykański charakteryzuje się obupłciowymi kwiatami, które są dodatkowo owadopylne. Warto wspomnieć, że drzewo tulipanowiec wypuszcza pojedyncze kwiaty na końcach gałązek. Kiedy kwitnie w pierwszej fazie, możemy zaobserwować kielichowate kwiaty, które stopniowo się rozszerzają. Właśnie ze względu na to kwitnienie uprawa tulipanowca jest tak popularna. Powinniśmy również wiedzieć, że tulipanowiec amerykański ma kwiaty, które od nasady są żółtozielone, następnie pomarańczowe, a na szczycie przybierają taki sam kolor, jak nasada.
Powinniśmy również wiedzieć, że tulipanowiec kwitnie w naszym regionie na przełomie VI i VII. Dzięki tym kwiatom miód, który pochodzi z drzewa ma ciemnoczerwony kolor i jest bardzo dobrej jakości. Z kolei najbardziej charakterystycznym elementem są liście tulipanowca, które osiągają około 10-15 cm długości i 12-20 cm szerokości. Liście tulipanowca są wyjątkowe i nie jesteśmy pomylić ich z innym gatunkiem, chyba że w grę wchodzi tulipanowiec chiński. Zarys liści jest czworokątny i podzielony na nierównej wielkości wydłużone klapy. Liście są błyszczące i zielone, natomiast na jesień wybarwiają się na złotożółty kolor. Jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Tulipanowiec amerykański - jak wygląda jego uprawa
Tulipanowiec amerykański - wymagania
Jeśli interesuje nas uprawa tego drzewa, powinniśmy wiedzieć, że cena tulipanowca to około 50 zł za sztukę. Natomiast pamiętajmy, że cena tulipanowca może się różnić w zależności od wielkości drzewka, a także w zależności od miejsca zakupu i producenta. Jeśli już kupimy tulipanowiec amerykański, zależy nam na tym, by jego wzrost przebiegał prawidłowo.
Z tego właśnie powodu powinniśmy zapoznać się z tym, jakie wymagania ma ta wyjątkowa roślina. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie uprawa może nie okazać się tak prosta, a nasze drzewo nie zaowocuje w piękne kwiaty i owoce. Musimy o tym pamiętać bez względu na to, czy uprawiamy tulipanowiec amerykański, tulipanowiec kolumnowy, czy też tulipanowiec szczepiony na pniu. Istotną kwestią jest również pielęgnacja, ale o tym za chwilę.
Zacznijmy więc od tego, że tulipanowiec amerykański ma bardzo szeroki system korzeniowy o sercowatym typie. Właśnie z tego powodu wymaga on od nas zapewnienia stanowiska, na którym gleba będzie głęboka. Dodatkowo musimy zapewnić mu także żyzną, przewiewną i świeżą glebę o umiarkowanej wilgotności. Ważne jest również to, by gleba, która jest przeznaczona pod uprawę tulipanowca, była o odczynie od kwaśnego do obojętnego.
Mimo tego, że tulipanowiec amerykański jest odporny na mrozy, powinniśmy zapewnić mu nasłonecznione i ciepłe stanowisko. Pamiętajmy także o tym, że młode rośliny, które zostały dopiero posadzone, mogą nie wykazywać aż tak dużej mrozoodporności, dlatego warto zabezpieczyć je przed zimnem. Z tego powodu stosuje się zabezpieczenia korony z agrowłókniny, a także kopczykowanie.
Tulipanowiec amerykański - jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja
Jeśli wiemy już, jakie wymagania odnośnie do stanowiska i doboru gleby ma drzewo tulipanowiec, zdecydowanie łatwiej będzie nam osiągnąć pełnie rozwoju drzewa, dzięki czemu cena tulipanowca nie będzie wyrzuconymi w błoto pieniędzmi. W momencie, gdy zapewnimy odpowiednie miejsce tulipanowcom, będziemy mieć większą pewność, że kwitnienie i owocowanie przebiegnie bez problemów. W ten sam sposób powinien być uprawiany również tulipanowiec chiński.
Podczas sadzenia powinniśmy pamiętać o tym, że lepiej przeprowadzić ten zabieg na wiosnę, ponieważ sadzenie jesienią nie jest dobre dla drzewa. Dlatego też sadźmy nasze tulipanowce amerykańskie w momencie rozwijania się pąków. Weźmy także pod uwagę to, że drzewo jest wrażliwe na zasolenie gleby i zbyt mocne jej ubicie.
Nie możemy zapominać także o pielęgnacji. Najważniejszym elementem jest podlewanie rośliny, które powinno zacząć się już po posadzeniu drzewa. Dodatkowo pamiętajmy, że w okresie upałów nasze drzewo będzie wymagało bardziej obfitego podlewania. Oczywiście podlewamy tylko wtedy, kiedy drzewko jest jeszcze młode, ponieważ później poradzi już sobie samo. Nie zapominajmy o przycinaniu, a właściwie usuwaniu pękniętych, złamanych czy zniszczonych gałęzi.
Tulipanowiec amerykański - co jeszcze powinniśmy wiedzieć o roślinie
Tulipanowiec amerykański to drzewo, które jest bardzo atrakcyjne, zwłaszcza kiedy kwitnie. Powinniśmy wiedzieć, że ten gatunek drzewa występuje naturalnie w dolinach rzek, ale również na wilgotnych zboczach górskich. Z reguły spotkać go możemy w postaci domieszki lasów mieszanych i lasów liściastych, choć zdarza się również, że tworzy czyste drzewostany, składające się z tylko z tego gatunku.
Warto wiedzieć, że tulipanowiec amerykański charakteryzuje się wyjątkowym i bardzo ozdobnym drewnem, które ma bardzo piękne słoje. Drewno to jest miękkie i lekkie, dzięki czemu nie ma z nim problemu podczas obróbki. Natomiast musimy wiedzieć, że nie jest ono odporne na czynniki zewnętrzne i grzyby.
Z tego właśnie powodu nasz tulipanowiec amerykański jest wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Używa się go do produkcji zapałek, ołówków, a także jako element różnych instrumentów muzycznych, czy też narzędzi. Niewiele osób wie, że z tego tulipanowca wytwarza się papier czy że jest wykorzystywany do produkcji paneli i oklein wysokiej jakości. Zatem jeśli interesuje nas obróbka drewna, drzewo to będzie dla nas idealne, zwłaszcza gdy cena tulipanowca będzie atrakcyjna.