Wierzba mandżurska

Wierzba mandżurska - charakterystyka

Wierzba mandżurska (Salix babylonica var pekinensis) zalicza się do rodziny wierzbowatych, która przywędrowała do nas z Azji. W Polsce jest gatunkiem uprawianym przede wszystkim w ogrodach, a także parkach. Drzewo dorasta maksymalnie do 10 metrów wysokości. Jak już wcześniej wspomniano, sadzonki wierzby mandżurskiej wyróżniają się spiralnie skręconymi gałęziami o jasnozielonym lub oliwkowym zabarwieniu.

Wiosną na drzewie pojawiają się charakterystyczne kotki (kwiaty) wraz z podłużnymi liśćmi, które również są lekko skręcone. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Wierzba kaukaska gubi liście na zimę. Jednak to wcale nie powoduje, że drzewo traci na swojej atrakcyjności. Wręcz przeciwnie, poskręcane pędy o nietypowym zabarwieniu, stają się ciekawą dekoracją na tle zimowego krajobrazu.

Wierzba - odmiany

Wierzba jest dość popularnym rodzajem drzew oraz krzewów liściastych, które możemy spotykać w polskiej florze. Obecnie występuje blisko 400 gatunków wierzby, przy czym wierzba mandżurska zalicza się do gatunku uprawianego w naszym kraju, ale nie można go spotkać dziko rosnącego na terenie Polski. Wierzba kręcona ma tylko dwie odmiany, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie.

Wierzba kaukaska dostępna jest w takich odmianach jak:

  • Wierzba Tortuosa - najczęściej spotykana odmiana wierzby mandżurskiej rosnąca jako ozdobne drzewo. To właśnie ta odmiana wyróżnia się poskręcanymi gałęziami i charakterystycznymi listkami. Sadzonki tej wierzby są zazwyczaj sprzedawane w sklepach ogrodniczych, jako główny przedstawiciel wierzby mandżurskiej.
  • Wierzba Ural - odmiana ta rośnie w formie krzewu, który raczej nie przekracza 3 metrów wysokości. Pędy również są poskręcane, jednak wyróżniają się zabarwieniem wpadającym bardziej w odcień czerwieni. Odmiana Ural jednocześnie posiada dłuższe liście, które dochodzą nawet do 20 cm długości. Tak jak wierzba karbowana Tortuosa, odmiana Ural również świetnie sprawdzi się w ogrodach oraz parkach.

Uprawa i pielęgnacja wierzby mandżurskiej

Wierzba mandżurska - sadzenie i uprawa

Zachowując odpowiednie warunki, uprawa wierzby salix matsudana nie będzie dla nas niczym skomplikowanym. Drzewo najlepiej będzie czuło się na słonecznym, ale osłoniętym stanowisku. Wierzba będzie tolerować ewentualnie lekki półcień. Istotne jest, aby gatunek ten rósł na wilgotnym podłożu. Niestety na sypkim i suchym podłożu, wierzba mandżurska nie będzie się rozwijać zbyt dobrze. Jeżeli chodzi o pozostałe typy gleby, to drzewo jest już bardziej tolerancyjne. To samo dotyczy się zanieczyszczeń powietrza, dzięki czemu wierzba idealnie nadaje się do nasadzeń w ogrodach miejskich.

Uprawa wierzby mandżurskiej w donicy jest jak najbardziej możliwa. Jednak należy pamiętać o tym, aby te drzewa lub krzewy ozdobne koniecznie trzymać na zewnątrz, ponieważ wierzba musi mieć zapewniony naturalny okres spoczynku oraz okres wegetacyjny. Jedynie zimą należy pamiętać o zabezpieczeniu drzewa, poprzez przeniesienie donicy do nieogrzewanego pomieszczenia. Wierzba w donicy musi być odpowiednio przycinana, ze względu na bardzo duży przyrost. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Przycinanie wierzby mandżurskiej i inne zabiegi pielęgnacyjne

Wierzba salix matsudana jest gatunkiem, który bardzo lubi cięcie. Ze względu na jej bardzo szybki przyrost, przycinanie wierzby mandżurskiej ma przede wszystkim za zadanie ograniczyć jej zbyt bujny rozrost. Cięcie powinno być zaplanowane z trzech głównych powodów. Pierwsze przycinanie wierzby mandżurskiej wykonujemy już po posadzeniu sadzonki do gruntu. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się wszystkich słabszych pędów, dając mocniejszym możliwość szybkiego przyrostu. Z kolei mocne pędy warto skrócić do ⅔ długości.

Drugim powodem, dla którego należy zaplanować cięcie wierzby mandżurskiej, jest jej pielęgnacja po sezonie zimowym. Niestety gatunek ten nie jest zbyt odporny na przymrozki, przez co możemy zauważyć przemarzanie końcówek pędów. Dlatego wczesną wiosną wykonujemy cięcie mające na celu pozbycie się przemarzniętych pędów. Sadzenie wierzby powinno odbywać się zawsze z uwzględnieniem szybkiego przyrostu drzewa. Zatem powinniśmy zadbać o cięcie formujące, które może być z powodzeniem dość radykalne.

Niewysoka wierzba mandżurska w ogrodzie, a także uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie oraz wymagania w ogrodzie
Wierzba mandżurska krok po kroku, czyli sadzenie w ogrodzie, uprawa i pielęgnacja, sadzenie oraz cięcie

Bardzo często słyszy się o tym, że wierzba jest idealnym drzewem dla dzieci. O ile wierzba płacząca ze zwisającymi pędami do samej ziemi stanowi dla maluchów doskonałą kryjówkę, tak gałęzie wierzby mandżurskiej po przycięciu mogą być wykorzystane przy budowie szałasów.  Dlatego uprawa wierzby mandżurskiej dla dzieci jest doskonałym pomysłem.

Jak już wcześniej wspomniano, wierzba karłowata źle znosi suszę. W związku z tym w czasie upalnych dni trzeba koniecznie pamiętać o jej regularnym nawadnianiu. Nawożenie nie jest konieczne. Jednak jeżeli zależy nam na jeszcze szybszym przyroście, możemy z powodzeniem stosować nawozy organiczne. Chcąc dowiedzieć się, jak przebiega rozmnażanie wierzby mandżurskiej, ten zabieg z łatwością wykonamy we własnym zakresie. W tym celu wystarczy przyciąć pędy, które następnie namoczymy. Rozmnażanie będzie przebiegało znacznie szybciej jeśli zastosujemy ukorzeniacz. Po wypuszczeniu korzonków, wczesną wiosną drzewa i krzewy ozdobne możemy zasadzić bezpośrednio do ogródka. Jak widać rozmnażanie jest bardzo łatwe i nie wymaga spełnienia specjalnych warunków.

Co warto wiedzieć o wierzbie mandżurskiej?

Choroby wierzby mandżurskiej

Niestety wierzba karłowata może być często atakowana przez różne choroby oraz szkodniki. Najczęściej przypadającą przypadłością jest rdza wierzby. Choroby grzybowe rozwijają się, gdy panuje duża wilgotność powietrza, a także przez brak prześwietlania drzewa poprzez przycinanie pędów. Patogeny grzybowe powodują choroby rdzy wierzby, które atakują najpierw liście. Jeżeli nie będziemy reagować, rdza wierzby bardzo szybko rozprzestrzeni się na pozostałe części drzewa. Inne choroby, które atakują drzewo, to również parch wierzby, czy też bakteryjne więdnięcie wierzby.

Wierzba mandżurska - cena

Gdy już zdecydujemy się na uprawę wierzby mandżurskiej, na pewno chcemy się dowiedzieć, w jakiej cenie jesteśmy w stanie zakupić dorodne sadzonki. W poniższym zestawieniu znajdują się przykładowe ceny różnych, popularnych odmian wierzby.

Przykładowe ceny sadzonek wierzby mandżurskiej oraz innych odmian

Nazwa odmiany

Cena

Wierzba mandżurska, wys. 120 cm

Cena od 15,00 zł

Wierzba mandżurska, wys. 150 cm

Cena od 60,00 zł

Wierzba Iwa

Cena od 15,40 zł

Wierzba mandżurska 25 szt.

137,50 zł

Wierzba biała, wys. 190 cm

51,57 zł

Wierzba płacząca

15,00 zł

Wierzba japońska Hakuro Nishiki

17,90 zł

Wierzba purpurowa Nana

17,90 zł

Wierzba Argenta

22,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej