Ficus benghalensis – rośliny doniczkowe z Indii

Fikus to roślina należąca do rodziny morwowatych. Na świecie istnieje około 1000 jego odmian. Jedną z nich jest figowiec bengalski potocznie zwany banian. Drzewo to pochodzi głównie z Indii, ale często rośnie również na obszarze Australii, Indonezji czy na części tropikalnej i subtropikalnej Azji. Ficus benghalensis może być także z łatwością uprawiany w doniczce w warunkach domowych. Stanowi namiastkę roślinności z rejonów subtropikalnych czy tropikalnych.

Figowiec bengalski występujący naturalnie w przyrodzie charakteryzuje się pionowymi pędami wrastającymi w ziemię. Stanowią one dodatkowe pnie, które transportują wodę i odżywcze sole mineralne. Rekordowo duży ficus benghalensis rośnie w Kalkucie na terenie tamtejszego ogrodu botanicznego. Posiada on około 2880 pni i określany jest nazwą „Wielki banian”. Korona fikusa bengalskiego w naturalnych warunkach może zajmować powierzchnię nawet 2,1 ha.

Figowiec bengalski z Indii czy Pakistanu posiada duże i błyszczące liście. Na młodych sadzonkach widoczne one są w kolorze brązowym, natomiast dojrzałe drzewo posiada je w kolorze ciemnozielonym. Fikus bengalski posiada okrągłe i czerwone owoce zwane figami. Figowiec w domu nie jest w stanie osiągnąć rozmiarów drzewa rosnącego w naturalnych warunkach. Domowy fikus posiada liście osiągające 20 cm długości, które są niezwykle duże, a zarazem szorstkie.

Figowiec bengalski – uprawa oraz nasiona

Uprawa figowca w domu nie jest zbytnio skomplikowana. Na początku warto się jedynie zastanowić, czy wybrać niewielkie nasiona czy gotową sadzonkę. Wybór nasion jest tańszy, ale i wymagający poświęcenia więcej czasu przyszłej uprawie. Natomiast sadzonki w doniczkach mają już około 30 cm wysokości, a ich cena wynosi około 20 zł w zależności od rozmiaru.

Nasiona figowca bengalskiego należy umieścić na ziemi uniwersalnej najlepiej z dodatkiem piasku, perlitu czy wermikulitem. Aby nasiona wykiełkowały, potrzebują dużo słońca i wysokiej temperatury 25 – 30 stopni Celsjusza. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna dla wody, ponieważ niewielkie jej przesuszenie może doprowadzić do obumarcia nasion. Figowiec w domu może kiełkować nawet do 3 miesięcy. Jeśli ten proces zakończy się sukcesem, to dalsza pielęgnacja fikusa bengalskiego jest już zdecydowanie łatwiejsza.

Figowiec bengalski i zbliżenie na liście na czarnym tle, a także uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma figowiec bengalski, czyli sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Figowiec w domu należy regularnie przesadzać. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych okazów. Jednak wystarczy powtarzać tą czynność raz w roku na wiosnę. W przypadku starszych okazów baniana można jedynie wymienić najbardziej wierzchnią warstwę ziemi. Wymiana doniczki na większą konieczna będzie, jeśli figowiec bengalski przestaje rosnąć lub korzenie wydostają się poza nią. W każdym innym przypadku ficus benghalensis lubi nieco ciasne doniczki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie figowca sprężystego.

Pielęgnacja baniana – porady praktyczne

Figowce bengalskie posiadają niewielkie wymagania w zakresie pielęgnacji. Jak już wcześniej zostało wspomniane, należy dbać o to, aby miejsce figowca w domu było mocno nasłonecznione. Nie ma jednak potrzeby, aby stawiać je na ostrym słońcu czy przy kaloryferze. Takie skrajne temperatury mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu.

Temperatura otoczenia baniana powinna wynosić 18 – 24 stopni Celsjusza. Ważne, aby nie doprowadzić do gwałtownych spadków temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o wilgotność, to ficus benghalensis lubi być zraszany wodą minimum raz w tygodniu. Liście można również przecierać zwilżoną gąbką.

Regularna pielęgnacja figowca bengalskiego w domu to także jego systematyczne podlewanie. Ta odmiana fikusa potrzebuje dużych ilości wody, ale tylko wtedy, kiedy wyschnie wierzchnia warstwa ziemi. Gleba w środku doniczki powinna być zawsze nawodniona. Z drugiej jednak strony niekorzystne jest, aby po podlaniu woda dłuższy czas stała w doniczce. Taka sytuacja może doprowadzić do gnicia korzeni oraz liści. Warto także pamiętać o specjalnym nawozie do roślin zielonych, który można aplikować nawet co dwa tygodnie w okresie najszybszego wzrostu figowca bengalskiego. Figowce to piękne rośliny doniczkowe.

ikona podziel się Przekaż dalej