Fikus benjamin - opis i uprawa

Charakterystyka i cena sadzonek

Figowiec benjamina (Ficus benjamina) jest rośliną zaliczającą się do rodziny morwowatych, która przywędrowała do nas z Azji, dokładnie z Tajlandii. W naturalnych warunkach drzewo dorasta nawet do 30 metrów wysokości. Natomiast gałęzie zawsze opadają ku dołowi. Natomiast fikus benjamin, który jest uprawiany w domu w doniczce dorasta od 30 cm do 2,5 m wysokości. Jeżeli jednak zdecydujemy się na odmianę figowca drobnolistnego, to drzewo może osiągnąć rozmiary nawet 5 metrów wysokości. Do popularnej odmiany fikusa benjamina zalicza się kwiat fikus natasja. Odmiana natasja wyróżnia się zielonymi liśćmi oraz dość łagodnym pokrojem.

Gałęzie są porośnięte ciemnozielonymi liśćmi o ostro zakończonym, eliptycznym kształcie. Wśród odmian znajdują się również fikusy benjamina, które wyróżniają się jasnozieloną lub białawą obwódką na obrzeżach liści. Figowiec benjamina nie jest jedyną odmianą figowców, którą chętnie uprawiamy w domu. Oprócz niego w doniczce często spotykamy także figowca deltolistnego, tępego, australijskiego, czy też sprężystego. Dużą popularnością cieszy się fikus tępy, zwany również fikusem Ginseng. Jest on wyjątkowo podatny na modelowanie, dzięki czemu będzie można uformować go na drzewko bonzai. Figowiec sprężysty jest przykładem odmiany fikusa, który wyróżnia się bardzo dużymi liśćmi, osiągającymi nawet do 20 cm długości. Dodatkowo figowiec sprężysty wyróżnia się różnymi odcieniami liści w zależności od ich wieku. Początkowo są one koloru brązowego, po czym wpadają w czerwony odcień, by na końcu się zazielenić.

Rośliny doniczkowe tego gatunku są dość kosztowne. Cena jednej sadzonki waha się od 100 do 150 zł. Oczywiście ostateczny koszt jest uzależniony od tego, czy beniaminek kwiat jest młodą, czy jednak mocno rozwiniętą sadzonką. Dorosły ficus benjamina o wysokości ponad 2 metrów, może kosztować nawet kilkaset złotych. Cena innych odmian i gatunków na przykład fikusa dębolistnego może wahać się już od 30 do 40 zł.

Kwiat benjamin w domu - uprawa

Jaki jest fikus benjamina w uprawie w mieszkaniu? Uprawa fikusa benjamina w doniczce w domu jest jak najbardziej możliwa, ale należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków. Figowiec benjamina najlepiej będzie czuł się na stanowisku słonecznym. Im dalej ustawimy sadzonkę od światła, tym większe szanse są na to, że roślina zacznie gubić liście. Minimalna temperatura powietrza w mieszkaniu nie powinna spaść poniżej 13 stopni Celsjusza. Jednak kwiat benjamin nie może być też wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Natomiast w okresie letnim maksymalna temperatura powinna wynosić 24 stopnie Celsjusza.

Szykując miejsce w doniczce dla fikusa, należy zadbać o żyzną i przepuszczalną glebę. Fikus benjamina doskonale poradzi sobie na uniwersalnym podłożu dla kwiatów doniczkowych. Ustawiając kwiat fikus, należy unikać miejsc, w których mogą występować przeciągi. Niestety fikus benjamina jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany temperatury, co może skutkować opadaniem liści. Zaletą rośliny jest możliwość uprawy jej w miejscach, w których panuje problem z suchym powietrzem. Ponieważ liście pokryte są nalotem woskowym, dzięki czemu roślina doskonale radzi sobie z magazynowaniem wilgoci. Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Jak dbać o fikus benjamina?

Fikus benjamina w uprawie w mieszkaniu - prawidłowa pielęgnacja

Decydując się na kwiat benjamin, warto dowiedzieć się jak dbać o roślinę, by cieszyć się ładnie rosnącym drzewem. Pielęgnacja rośliny obejmuje prawidłowe podlewanie. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. W innym przypadku liście zaczną najpierw żółknąć, a później opadać. W czasie upałów wystarczy podlewać roślinę dwa razy w tygodniu. Natomiast zimą podlewanie powinno być już dużo rzadsze. W tym okresie figowiec benjamina nawadniamy nie częściej niż raz w tygodniu.

Wiemy już, że fikus bejnamin jest odporny na suche powietrze. Jednak w czasie sezonu letniego, możemy zraszać liście codziennie letnią wodą. Pozwoli to na utrzymanie liści w czystości. Dzięki temu suche powietrze również nie będzie dla rośliny szkodliwe. Innym rozwiązaniem dla uzyskania tego samego efektu, jest skorzystanie ze specjalnych preparatów przeznaczonych do nabłyszczania liści. Jednak z takich środków należy najlepiej korzystać z umiarem.

Nawożenie i przycinanie

Nawóz do fikusa należy stosować w okresie wzmożonego wzrostu, czyli od kwietnia aż do września lub nawet początku października. Roślinę zasilamy wtedy co dwa tygodnie. Najlepiej sprawdzi się do tego celu płynny nawóz do fikusa. Jeżeli nie dostarczymy roślinie odpowiedniej ilości składników mineralnych, to zauważymy tego pierwsze objawy w postaci przebarwiania liści. Zaczną się one rozjaśniać, a ostatecznie nawet opadać. Z drugiej strony nawóz do fikusa nie może być stosowany zbyt często, ponieważ doprowadzimy do nieprawidłowego nawodnienia rośliny.

Figowiec benjamina i zbliżenie na jego liście, a także fikus benjamin i jego uprawa
Figowiec benjamina krok po kroku, czyli fikus benjamina i jego uprawa oraz pielęgnacja

Nie bez znaczenia jest także przycinanie fikusa benjamina. Nie trzeba robić tego regularnie jak w przypadku niektórych gatunków kwiatów domowych. Gdy zauważymy zbyt duży przyrost rośliny, wtedy warto zaplanować wiosenne przycinanie gałęzi. Rany powstałe po przycinaniu powinniśmy posypać węglem drzewnym. Jeżeli przy starszych sadzonkach zauważymy, że korzenie zaczynają wychodzić ponad ziemię, to pod żadnym pozorem nie możemy ich wycinać. Przycinanie dotyczy tylko i wyłącznie gałęzi.

Fikus benjamin - co warto wiedzieć?

Kwiat benjamin - choroby

Choroby mogą zaatakować roślinę, jeżeli jej pielęgnacja nie będzie w jakiejś kwestii nieprawidłowa. Jednym z alarmujących objawów jest oczywiście opadanie liści. Jednak ten moment często poprzedza zmiana koloru liści lub ich marszczenie się od niesprzyjających czynników. Fikus benjamin jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na zmiany temperatury, przeciągi, nieprawidłowe podlewanie, a nawet nadmiar lub niedobór nawozu. Opadanie liści jest zatem sygnałem do tego, by jak najszybciej zmienić roślinie warunki uprawowe.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jeżeli chodzi o najczęściej spotykane choroby, na które zapada fikus benjamina, to wśród nich wymienia się:

  • Plamistość liści fikusa - kwiat fikus, który nie ma dostępu do odpowiedniej ilości światła, zaczyna chorować na plamistość liści. Rzeczywiście na liściach pojawiają się wtedy żółte przebarwienia. Kolejnym czynnikiem tego stanu rzeczy jest zbyt duża wilgotność powietrza. Warto wtedy postawić figowiec benjamina bliżej okna.
  • Gnicie korzeni - nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej. Żółknięcie, a następnie opadanie liści może nas poinformować o zaistniałej sytuacji. Beniaminek kwiat prawdopodobnie nie ma odpowiednio przepuszczalnego podłoża, jak i również był zbyt często podlewany. Choroby grzybowe są trudne do zniwelowania. Nie zawsze prawidłowa pielęgnacja po zarażeniu rośliny będzie wystarczającym rozwiązaniem. Czasami trzeba będzie sięgnąć po odpowiednie preparaty przeciwko patogenom grzybowym.

Fikus benjamin w ogrodzie i na balkon

Czy możliwe jest, aby uprawiać fikus benjamina w ogrodzie? Okazuje się, że nie tylko możemy wystawić roślinę na balkon lub do ogrodu, ale nawet świeże powietrze sprawi, że kwiat benjamin będzie rósł jeszcze szybciej. Istotne jest to, aby zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko. Dobrze jest wybrać miejsce zadaszone, gdzie rośliny doniczkowe będą miały jasno, ale nie będą wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Ficus benjamina to roślina dająca sporo satysfakcji w uprawie. Dlatego warto dowiedzieć się, również w jaki sposób przeprowadzić samodzielne rozmnażanie rośliny. Najłatwiejszym sposobem jest ukorzenienie młodego pędu pobranego z wierzchołka drzewa. Rozmnażanie w ten sposób możemy przeprowadzić niemalże w każdym momencie. Fikus benjamina po włożeniu do wody zacznie się powoli ukorzeniać. Po okołu 2-3 tygodniach powinniśmy uzyskać gotową sadzonkę. Rozmnażanie możemy przyspieszyć stosując ukorzeniacz.

ikona podziel się Przekaż dalej