Figowiec lirolistny i dębolistny - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, rozmnażanie, cena
Figowiec lirolistny to popularna roślina domowa, która swoim wyglądem dopełni każdą przestrzeń. Jaka jest charakterystyka figowca dębolistnego? O czym należy pamiętać podczas rozmnażania i uprawy figowca lirolistnego? W jaki sposób podlewać drzewko? Jaka jest cena sadzonki figowca dębolistnego? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Figowiec lirolistny a figowiec dębolistny
Zarówno figowiec lirolistny, jak i figowiec dębolistny to jedna i ta sama roślina. Obie nazwy są używane powszechnie. Ficus lyrata zaliczony jest do rodziny roślin morwowatych podobnie jak figowiec bengalski, fikus bonsai, figowiec sprężysty, figowiec benjamina czy ficus microcarpa ginseng. Każdy z tych gatunków roślin może być idealnym dopełnieniem domowych wnętrz i stworzyć namiastkę tropikalnego klimatu.
Na świecie spotkać można ponad 800 odmian ficusa lyrata. Ten figowiec w naturze występuję w zachodnich częściach Afryki, a szczególnie na terenach Kamerunu oraz Sierra Leone. Figowiec lirolistny to ogromne drzewo, które posiada niezwykle mocne konary oraz bogate ulistnienie. W początkowym etapie rozwoju występuje jako epifit na innym drzewie, aby potem móc rozrosnąć się w dół i samodzielnie zakorzenić. Figowiec dębolistny potrafi osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości.
Ficus lyrata posiada charakterystyczne liście, które są niezwykle unerwione. W wyglądzie przypominają liry lub skrzypce, a największe okazy mogą mieć nawet do 45 cm długości w dzikich warunkach. Poza liśćmi figowiec dębolistny wydaje także owoce, które jak sama nazwa rośliny wskazuje, są figami. Co ważne, nie są one jadalne. Domowa wersja figowca lirolistnego to drzewko o wysokości maksymalnie 3 metrów pozbawione kwiatów czy owoców. Ceny sadzonek figowca dębolistnego zależą od ich rozmiarów. Nie jest to jednak duży wydatek. Przykładowa cena sadzonki o wysokości 60 cm wynosi 129 zł.
Ficus lyrata – uprawa oraz pielęgnacja
Uprawa figowca dębolistnego jest wymagająca, ale w przypadku spełnienia wszystkich warunków, nie powinna sprawiać większych problemów. Najważniejszym parametrem jest odpowiednie nasłonecznienie. Donica z drzewkiem powinna być ustawiona w jasnym miejscu oraz co pewien czas przekręcana o kilkanaście stopni, aby każdy liść był odpowiednio oświetlony. Nie należy natomiast ustawiać figowca na bezpośrednim słońcu na parapecie.
Z uwagi na swoją naturę figowiec lirolistny wymaga odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W miesiącach grzewczych należy często zraszać jego liście lub używać nawilżaczy powietrza. Konieczne jest także czyszczenie liści wilgotną szmatką. Osadza się na nich bardzo dużo osadu i kurzu, który zakłóca proces korzystania z promieni słonecznych.
Do uprawy figowca dębolistnego najlepiej jest wykorzystać żyzną ziemię kwiatową. Może to być wysokiej jakości substrat, który dodatkowo wzbogacony będzie o perlit czy rozdrobnioną korę. Doniczkę od dołu optymalnie będzie wyłożyć warstwą żwiru. Dobrym rozwiązaniem będzie także specjalna odżywka czy nawóz. Proces przesadzania rośliny nie powinien odbywać się częściej niż raz na rok. Jest to idealny czas na intensywny rozrost korzeni. W przypadku znacznego wzrostu figowca w górę, można go podcinać najlepiej wczesną wiosną.
Częstym problemem jest to, z jaką częstotliwością podlewać figowca lirolistnego. Najważniejsze jest, aby unikać gromadzenia się nadmiaru wody. Optymalnym rozwiązaniem będzie podlewać fikusa raz w tygodniu lub nieco rzadziej. Wskaźnikiem jest poziom wilgotności wierzchniej warstwy podłoża. Jeśli jest ona już wysuszona na około 10 cm, to niezwłocznie należy dostarczyć wody do donicy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie figowca benjamina.
Figowiec lirolistny - rozmnażanie
Roślina ta z łatwością może być rozmnażana, dzięki czemu można uzyskać nowe sadzonki. Całą czynność najlepiej jest połączyć z corocznym podcinaniem i przesadzaniem. Jedną z możliwości jest podcięcie pędów z liśćmi w okolicach oczka. Umożliwi to uzyskaniem zalążków nowego drzewka oraz trochę odciąży roślinę-matkę.
Nowe sadzonki nie muszą być wysokie. Wystarczy jedynie kilkanaście centymetrów pędu i kilka liści. Całość należy natychmiast po odcięciu włożyć do słoika wypełnionego wodą i położyć w nasłonecznionym miejscu. Rozmnażanie figowca postępuje dość szybko. Już po tygodniu pojawiają się korzenie na końcach pędów. Należy jednak poczekać z przenoszeniem ich do doniczki do momentu, aż osiągną one co najmniej 10 cm długości.
Mniej znana metoda rozmnażania figowca dębolistnego zakłada wykonanie delikatnych nacięć na roślinie-matce. Celem tego zabiegu jest rozwinięcie się w tych miejscach korzeni nowej sadzonki. Jest to jednak proces dość skomplikowany i polecany jedynie doświadczonym ogrodnikom.