Bonsai w doniczce - charakterystyka roślin

Figowiec - skąd pochodzi i czym charakteryzuje się to drzewko

Figowiec - Ficus, znany także jako fikus, zaliczany jest do rodziny morwowatych - Moraceae. Do tego rodzaju roślin zalicza się około 1200 gatunków, z których niektóre wydzielone są pod inne rodzaje w obrębie rodziny morwowatych. Warto wiedzieć, że do figowców zalicza się gatunki, pochodzące z tropikalnej części Azji, Australii, a także zachodniej Afryki i wysp Oceanii. Niektóre z tych gatunków możemy spotkać także w basenie Morza Śródziemnego.

Zanim przejdziemy do tego, gdzie powinna znaleźć się doniczka bonsai, a także, jak przycinać i uprawiać fikus benjamina bonsai, fikus tępy czy popularną odmianę Ficus 'Ginseng', warto dowiedzieć się, czym cechują się te rośliny i dlaczego to właśnie one są tak bardzo popularne.

Otóż figowce, znane też jako fikusy, są dużymi krzewami, drzewami lub pnączami. Pamiętajmy jednak o tym, że odmiany, które zostały wyhodowane pod uprawę w doniczkach, np. Ficus microcarpa 'Ginseng', mogą mieć zupełnie inny pokrój i są one miniaturowymi odmianami.

Kwiaty figowców są niewielkie i całkowicie są one zamknięte w dnie kwiatowym. Ich owocami są bardzo drobne niełupki, które tworzą owocostan, nazywany figą. Warto wspomnieć także o tym, że wszystkie gatunki figowca, bez różnicy czy jest to figowiec benjamina, czy fikus tępy, mają w sobie sok mleczny.

Drzewko bonsai - który fikus bonsai najlepiej sprawdzi się do tej funkcji

Cena drzewek bonsai jest bardzo zróznicowana i zależy od wielu czynników. Natomiast tym zajmiemy się później. W pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, który gatunek figowca najlepiej nadaje się na Ficus bonsai. Zobaczmy więc dwa najbardziej popularne gatunki, wykorzystywane do stworzenia bonsai w doniczce.

Decydując się na drzewko bonsai, powinniśmy dokładnie przemyśleć swój wybór, ponieważ fikus bonsai nie jest łatwą w uprawie rośliną. Najczęściej jednak możemy spotkać się z tym, że nasze drzewko bonsai to fikus tępy bonsai - Ficus retusa. Fikus tępy bonsai jest polecany dla osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z hodowlą bonsai. Ficus retusa charakteryzuje się ciemnozielonymi, dużymi i bardzo ozdobnymi liśćmi. W przypadku drzewek bonsai, najważniejszym elementem są właśnie atrakcyjne liście i ciekawy pokrój.

Kolejnym gatunkiem, a tak właściwie odmianą fikusa tępego, jest Ficus 'Ginseng'. To drzewko doskonale nadaje się do stworzenia z niego drzewka bonsai. Roślina charakteryzuje się atrakcyjnymi liśćmi, których kształt jest lancetowaty. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to roślina, której wzrost jest powolny, przez co Ficus 'Ginseng' jako drzewko bonsai nie będzie osiągał dużych rozmiarów.

Warto wiedzieć, że nie tylko fikus tępy jest popularnym gatunkiem, nadającym się na fikus bonsai, bo w tym celu wykorzystywany jest również figowiec benjamina - Ficus benjamina. Fikus benjamina bonsai cieszy się równie dużym zainteresowaniem, jak Ficus bonsai z gatunku fikusa tępego. Ten bonsai fikus charakteryzuje się błyszczącymi, ciemnozielonymi i jeszcze drobniejszymi listkami. Co więcej, cena drzewek bonsai tego typu nie jest bardzo wysoka, ponieważ są one dość popularne. Na korzyść wpływa fakt, że pielęgnacja fikusa bonsai nie jest tak skomplikowana, przez co, pielęgnacja bonsai może być przeprowadzona dobrze nawet przez amatorów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Doniczka bonsai - gdzie postawić i jak wygląda pielęgnacja fikusa bonsai

Fikus bonsai - jakie jest dla niego najlepsze stanowisko

Jeśli nie chcemy, by nasze drzewka miały problemy ze wzrostem, a także, by pojawiło się opadanie liści, które są największym elementem dekoracyjnym, powinniśmy dowiedzieć się, w jakim miejscu powinna pojawić się nasza doniczka z fikusem bonsai. Zobaczmy więc, jakie stanowisko będzie najlepsze dla drzewek bonsai.

Zacznijmy od tego, że fikusy bonsai mają bardzo podobne wymagania, jeśli chodzi o stanowisko, sposób uprawy i wybór odpowiedniej gleby. Dlatego z powodzeniem, możemy dla nich przyjąć te same zasady uprawy, bez względu na to, czy zdecydujemy się na fikus tępy, Ficus 'Ginseng', czy fikus benjamina bonsai.

Musimy wiedzieć, że fikus bonsai wymaga słonecznego stanowiska. Tylko wtedy, gdy będzie miał on odpowiednio jasne miejsce, jego liście będą rozwijały się prawidłowo. Zadbajmy jednak o to, by nie był on wystawiony na bezpośrednie i ostre promienie słońca, ponieważ te mogą poparzyć jego liście. Dlatego stawiajmy go na parapecie za firanką. 

Warto pamiętać także o tym, że Ficus bonsai nie lubi częstej zmiany stanowiska. Kiedy jest za często przenoszony, może pojawić się opadanie liści, dlatego lepiej jest dokładnie dobrać stałe stanowisko, w którym drzewko bonsai będzie mogło się bezproblemowo rozwijać. Kolejnym aspektem jest zachowanie stałej temperatury powietrza, która będzie wyższa niż 15oC. Jako podłoże natomiast możemy wykorzystać standardową ziemię do roślin doniczkowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Pielęgnacja fikusa bonsai - co warto wiedzieć

Cena drzewek bonsai nie jest wybitnie wysoka, natomiast, zamiast co chwilę kupować nowe drzewko, lepiej zapoznać się z tym, jak powinna wyglądać jego uprawa. Dlatego musimy wiedzieć, że do prawidłowego wzrostu, fikus bonsai wymaga od nas podlewania oraz nawożenia.

Fikus bonsai, ficus bonsai na drewnianym stole, a także cena drzewek bonsai
Jak wygląda fikus bonsai, ficus bonsai, a także jego uprawa i pielęgnacja

Musimy wiedzieć, że fikus bonsai powinien być podlewany przez cały rok. Podlewa się go co kilka dni, pamiętając o tym, by intensywność podlewania dopasować do stopnia wysuszenia gleby. Co więcej, powinno się też opryskiwać roślinę wodą, dzięki czemu oczyszczą się jej liście z kurzu. Takie opryskiwanie jest konieczne, w szczególności zimą, kiedy jest sezon grzewczy.

Fikus bonsai to roślina, która wymaga nawożenia. Dlatego zadbajmy o to, by nasze drzewko bonsai, bez różnicy, czy jest to fikus benjamina bonsai, fikus tępy, czy Ficus 'Ginseng', było regularnie nawożone przez cały rok. Ta pielęgnacja bonsai może być wykorzystana przy pomocy nawozów do fikusów lub roślin zielonych.

Cena drzewek bonsai - za ile kupimy Ficus bonsai

Decydując się na roślinę, jaką jest bonsai fikus, z reguły w pierwszej kolejności nie interesuje nas doniczka bonsai, czy to, w jaki sposób pielęgnuje się te rośliny, ale to, jaka jest cena drzewek bonsai. Tutaj musimy pamiętać, że ceny za te drzewka mogą być bardzo zróżnicowane.

Duży wpływ na cenę ma to, jaki gatunek drzewka bonsai wybierzemy. Dodatkowo powinniśmy liczyć się z tym, że każda odmiana może być dostępna w innej cenie. Nie zapominajmy też o wielkości drzewka, ponieważ im jest ono większe, tym większy jest jego koszt.

Dodatkowym aspektem jest to, gdzie kupujemy fikus bonsai. Pamiętajmy jednak, że lepiej dopłacić więcej, ale mieć pewność, że decydujemy się na drzewko od godnego polecenia producenta. Z reguły ceny za drzewka mogą wahać się od 20 zł za maleńkie drzewko, aż do kilku tysięcy za duże drzewko bonsai.

ikona podziel się Przekaż dalej