Fiołek alpejski krok po kroku - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Fiołek alpejski to roślina, która bardzo często pojawia się w doniczce w domu i na parapecie, ale również w ogrodzie. Jest on tak samo popularny, jak niecierpek i gazania. Zanim jednak te kwiaty doniczkowe znajdą się na parapecie lub w ogrodzie, musimy zapoznać się z tym, jak wygląda ich oraz jak pielęgnować kwiaty. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się fiołek alpejski, skąd pochodzi i jak powinna przebiegać jego uprawa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fiołek alpejski (Viola alpina) - co powinniśmy wiedzieć o roślinie przed jego zakupem
Fiołek alpejski - skąd pochodzi roślina
Fiołek alpejski - Viola alpina, jest gatunkiem rośliny, który należy do rodziny fiołkowatych - Violaceae. Do rodziny fiołkowatych zaliczanych jest aż 28 rodzajów roślin, z których wyróżnia się dodatkowo 900-985 gatunków różnorodnych roślin. Warto wiedzieć, że większość z tych roślin to rośliny drzewiaste, a nawet i pnącza oraz zielne rośliny, które występują w strefie subtropikalnej i tropikalnej.
Warto wspomnieć również o nazwie fiołka alpejskiego, ponieważ bardzo często nazywany jest on jako perski fiołek, alpejski cyklamen czy cyklamen perski. Niestety cyklamen perski - Cyclamen periscum, jest zupełnie inną rośliną niż fiołek alpejski - Viola alpina. Dodatkowo też cyklamen perski należy do zupełnie innej rośliny, mianowicie do rodziny pierwiosnkowatych - Primulaceae.
Jeśli więc chcemy, by w domu lub w ogrodzie, pojawił się fiołek alpejski, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy właśnie o tę roślinę nam chodzi. Bardzo często dochodzi do tego, że w naszym ogrodzie lub domu na parapecie, znajdzie się fiołek alpejski, który tak naprawdę nim nie jest a jest to w zamian niego cyklamen perski.
Powinniśmy także wiedzieć, że nazwa, jaką jest perski fiołek i alpejski cyklamen, pochodzi z połączenia dwóch roślin, czyli fiołka alpejskiego - Viola alpina i cyklamena perskiego - Cyclamen persicum. Co więcej, te kwiaty doniczkowe, naturalnie występują we wschodnich Alpach, w Karpatach, a nawet w Polsce, natomiast tu tylko i wyłącznie w Tatrach. Oczywiście są one prowadzone również w uprawie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o fiołku trójbarwnym.
Fiołek alpejski (Viola alpina) - czym charakteryzuje się roślina
Decydując się na uprawę fiołków alpejskich - Viola alpina, powinniśmy zapoznać się także z ich cechami charakterystycznymi. Musimy więc wiedzieć, że łodyga fiołków alpejskich jest pojedyncza i podnosi się ku górze. Może ona dorastać do około 4-10 cm wysokości. Dodatkowo jest ona naga i nieulistniona, a owocem kwiatów jest naga torebka, w której znajdują się liczne nasiona.
Charakterystyczne dla tych roślin jest również ich ulistnienie, które nie znajduje się na łodydze, ale wyrasta w różyczce liściowej. Te liście są dość grube i błyszczące, natomiast ich wielkość nie jest duża. Mają one szerokojajowatą lub okrągłą, karbowaną blaszkę i wyrastają na dość długich ogonkach. Powinniśmy także wiedzieć, że ich nasada jest płytkosercowata lub ucięta. Z kolei podłużne przylistki mogą być orzęsione lub ząbkowane.
Zdecydowanie najbardziej atrakcyjną częścią rośliny, dla której uprawa fiołków jest tak popularna, są jej kwiaty. Fiołek alpejski - Viola alpina, błędnie nazywany jako cyklamen perski - Cyclamen persicum, ma dość duże w stosunku do liści kwiaty. Kwiaty te mogą osiągnąć do około 2-3 m średnicy. Alpejski cyklamen, jak nazywany jest przez niektóre osoby, jest popularny do sadzenia w doniczce, głównie przez wzgląd na fioletową barwę kwiatów, czarne smugi po wewnętrznej stronie płatków w gardzieli, a także białą gardziel. Płatki kwiatów są tępe, wolne i gruczołkowato ząbkowane. Ich cztery górne płatki zwrócone są do góry, natomiast 1 płatek skierowany jest w dół. Jeśli wiemy, jak pielęgnować roślinę, wtedy kwiaty pojawią się na niej w okresie od czerwca do lipca.
Fiołek alpejski - wymagania dotyczące stanowiska i stopnia nasłonecznienia
Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda sadzenie i pielęgnacja fiołków alpejskich - Viola alpina, powinniśmy dowiedzieć się tego, jakie wymagania ma roślina. Jest to z pewnością jedna z najważniejszych rzeczy w całej uprawie. Jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań roślinie, wtedy nasze kwiaty mogą nie kwitnąć, a dodatkowo roślina zostanie porażona przez choroby i szkodniki.
Zacznijmy więc od tego, że fiołek alpejski lubi półcieniste miejsca, dlatego nie powinno wybierać się dla nich miejsc o dużym nasłonecznieniu, zwłaszcza latem, kiedy promienie słońca mogą poparzyć liście i kwiaty. Właśnie z tego powodu, nie powinniśmy ustawiać naszych roślin na parapecie wystawionym na wschód, zachód i południe. Musimy pamiętać, że w przypadku fiołków alpejskich - Viola alpina, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie mniejsza ilość światła, która w żaden sposób im nie zaszkodzi, niż zbyt duże nasłonecznienie.
Nie zapominajmy także o tym, w jakiej temperaturze powinien rosnąć fiołek alpejski, który wielokrotnie pojawia się pod nazwą cyklamen perski. Otóż najkorzystniejszą temperaturą dla tej rośliny jest około 10-15oC. Oczywiście wyższa temperatura nie wyrządzi bardzo poważnych szkód, natomiast kwiaty wtedy znacznie szybciej będą opadać. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to roślina, która dobrze zniesie nagłe spadki i wzrosty temperatur, dlatego musimy zadbać o to, by nie zmieniać jej miejsca uprawy gwałtownie i by nie znajdowała się ona w miejscach, w których będą występowały przeciągi.
Kolejnym istotnym elementem jest dobór podłoża pod uprawę fiołka alpejskiego - Viola alpina. Warto wiedzieć, że fiołki alpejskie mogą rosnąć w niedużych doniczkach, ponieważ ich system korzeniowy nie jest mocno rozbudowany. Dodatkowo gleba pod ich uprawę może być standardową ziemią ogrodową, ponieważ fiołki nie są wymagające pod tym względem. Pamiętajmy jednak o tym, by dbać o stałą wilgotność podłoża, natomiast gleba nie może być przemoczona, a przy tym doskonale sprawdzą się doniczki z otworami i dodatkowa warstwa drenażu na spodzie doniczki.
Fiołek alpejski (Viola alpina) - jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja
Fiołek alpejski - co powinniśmy wiedzieć o uprawie
Jeśli już wiemy, jakie wymagania ma nasza roślina doniczkowa, możemy przejść do tego, jak powinien być uprawiany fiołek alpejski - Viola alpina, który znany jest jako alpejski cyklamen i cyklamen perski - Cyclamen persicum, co niestety jest błędnym określeniem tej rośliny. Zobaczmy więc, jak pielęgnować te kwiaty w doniczce.
Pierwszym niewiarygodnie ważnym aspektem jest podlewanie naszego fiołka. Pamiętajmy, że złe podlewanie może wiązać się ze złym rozwojem i pojawieniem się chorób, szczególnie grzybowych. Dlatego też fiołki alpejskie powinno się podlewać bardzo ostrożnie. Jeśli w naszej doniczce znalazła się warstwa drenażu, wtedy możemy podlewać wprost do doniczki. Natomiast jeśli nie wykonaliśmy jej, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wlewanie wody jedynie na podstawek, na którym postawiona jest doniczka z otworami z rośliną. Ważne jest jednak to, by wykonując podlewanie do doniczki, nie lać wody na kwiaty i liście.
Kolejnym elementem jest nawożenie rośliny, które nie powinno być zbyt intensywne, tak samo, jak i podlewanie. Nawozić fiołek powinniśmy jedynie w kwietniu, kiedy to roślina pomału zaczyna proces kwitnienia. Używajmy do tego nawozów płynnych, które będziemy mogli dodać do wody, wykorzystywanej do podlewania kwiatów.
Fiołek alpejski - inne przydatne informacje dotyczące uprawy
Poza podstawowymi zasadami pielęgnacyjnymi, do których zalicza się podlewanie i nawożenie, nie powinniśmy zapominać o jeszcze kilku istotnych elementach, dzięki którym te kwiaty doniczkowe będą kwitły dłużej, zdrowiej i piękniej. Zobaczmy więc, o czym powinniśmy pamiętać, decydując się na fiołek alpejski.
Nazywany przez niektórych cyklamen perski, fiołek alpejski - Viola alpina, może kwitnąć jeszcze dłużej i bardziej obficie, jeśli zastosujemy się do kolejnego kroku, który możemy podłączyć pod pielęgnację kwiatów. Otóż w momencie, kiedy roślina już przekwita, jej kwiaty stopniowo zasychają i opadają. Jest to właśnie doskonały moment do tego, by się ich pozbyć. Wtedy właśnie powinniśmy usuwać kwiaty, łącznie z łodygami. Dzięki temu roślina nie będzie zużywała swojej energii, na zasilanie składnikami pokarmowymi i wodą, zbędnych już części roślin.
Fiołek alpejski - Viola alpina, jest niesamowicie pięknym kwiatem doniczkowym, który sprawdzi się do ozdoby w każdym domu. Będzie on także doskonałym akcentem kolorystycznym do szarych i nudnych pomieszczeń. Natomiast jeśli chcemy prowadzić jego uprawę, musimy trzymać się zasad uprawy i pielęgnacji.