Fiołek wonny krok po kroku - wysiew, uprawa, porady praktyczne
Fiołek wonny – Viola odorata to jedna z najpiękniej pachnących roślin ogrodowych. To bylina rosnąca naturalnie w lasach i na łąkach. Ten maleńki kwiatek ceniony jest za urodę i piękny zapach. Zawiera olejki eteryczne wykorzystywane w kosmetyce. Jego kwiaty są jadalne. Zarówno kwiaty, jak i liście mają zastosowanie jako surowiec zielarski. Jak rozmnażać i uprawiać fiołek pachnący?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uprawa fiołka wonnego
Fiołek pachnący (Viola odorata) – stanowisko i wymagania
Ta dorastająca do 10 cm wysokości roślina najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i cienistych. Preferuje gleby żyzna, próchnicze i przepuszczalne. Jednak równie dobrze fiołek pachnący rośnie na przeciętnej glebie ogrodowej. Ważne, by nie była ona gliniasta i zbyt ciężka. Ziemia powinna być wilgotna, lecz nie może być podmokła. Nie może także być zbyt sucha.
Dzikie fiołki najchętniej rosną na obrzeżach lasów pod drzewami liściastymi, gdyż tam mają idealne warunki. Fiołki w ogrodzie również doskonale sprawdzą się w miejscach pod krzewami i drzewami, gdzie gleba nie jest narażona na nadmierne nasłonecznienie.
Uprawa i pielęgnacja fiołków w ogrodzie
Uprawa i pielęgnacja fiołków nie wymaga wiele trudu. Jej ważnym aspektem jest dbałość o właściwą wilgotność podłoża. Fiołki w ogrodzie nie tolerują suszy równie mocno, jak uprawiana w domu Difenbachia. Dlatego w czasie długich okresów bezdeszczowych należy umiarkowanie je podlewać. Zimą fiołkom zagraża nadmiernie mokra gleba. Dlatego tak istotne jest, by sadzić rośliny na glebach przepuszczalnych i lekkich.
W okresie kwitnienia fiołek wonny warto zasilać nawozem do roślin kwitnących lub niewielką ilością popiołu drzewnego. Ten niewielki kwiatek jest odporny na szkodniki i choroby. Chociaż dzikie fiołki są roślinami mrozoodpornymi, to niektóre odmiany ogrodowe są bardziej wrażliwe. Dlatego należy je zabezpieczać na zimę. Nie należy zgrabiać opadłych na nie liści z drzew. Fiołki ogrodowe nakrywamy liśćmi lub świerkowymi gałązkami, a glebę wokół nich przysypujemy warstwą kory.
Rozmnażanie fiołka wonnego (Viola odorata)
- Rozmnażanie fiołka wonnego poprzez wysiew z nasion. Jest to mało popularna forma rozmnażania w uprawie amatorskiej, gdyż uzyskane w ten sposób rośliny mogą nie zachować cech rośliny macierzystej. W październiku lub listopadzie wysiewa się nasiona na rozsadniku, lub do skrzynek. Umieszcza się je na zewnątrz. Można wysiewać nasiona wprost do gruntu. Kiełkowanie wymaga utrzymania przez miesiąc temperatury w granicach od 0 do 5 stopni C. Wczesną wiosną pojawią się małe siewki. W kwietniu można je przesadzać w miejsce docelowe. Sadzonki rozsadza się w rozstawie 25 x 25 cm.
- Rozmnażanie fiołka wonnego przez podział dorosłych egzemplarzy. To niewymagający sposób na rozmnażanie, który zapewnia, że sadzonki zachowają cechy rośliny matecznej. Viola odorata to bylina rozłogowa, którą łatwo podzielić. Chociaż można przystąpić do tego wczesną wiosną, to najlepszym okresem jest koniec maja. Gdy fiołki w ogrodzie przekwitną, dorosłe rośliny można wykopać i podzielić. Tak pobrane sadzonki sadzi się w wybrane miejsca, zachowując odstępy pomiędzy nimi minimum 25 cm. Już następnej wiosny będą one kwitły.
- Wysiew i rozmnażanie samoistne. Dzikie fiołki podobnie jak fiołki w ogrodzie rozmnażają się samoistnie. Po przekwitnięciu wytwarzają nasiona, które rozsiewają się wokół. Innym sposobem, za pomocą którego dzikie fiołki się rozmnażają, są podziemne rozłogi. W krótkim czasie mogą one sprawić, że roślina rozrośnie się w duże kępy. Dlatego fiołki w ogrodzie należy kontrolować, by nie były zbyt inwazyjne dla pozostałych roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy fiołka trójbarwnego.
Fiołek wonny (Viola odorata) - praktyczne porady
Zastosowanie fiołków wonnych w ogrodzie
Fiołki wonne to podobnie jak tulipany jedne z pierwszych wiosennych kwiatów kwitnących w ogrodzie. Przy odpowiednich warunkach mogą powtórzyć kwitnienie także latem lub jesienią. Nie będzie ono jednak tak obfite, jak wiosną. Najpiękniej fiołki prezentują się posadzone w grupach. Sadzonki z czasem rozrastają się, tworząc fioletowe kobierce. Doskonale prezentują się posadzone nad oczkiem czy zbiornikiem wodnym lub na skalniakach. Sprawdzi się jako roślina okrywowa i zadarniająca. Są idealne na rabaty, obwódki oraz do pojemników. Jako kwiat cięty umożliwiają stworzenie małego, lecz cudownie pachnącego bukietu.
Chcąc uatrakcyjnić swój ogród, warto zdecydować się na różne odmiany fiołka pachnącego. Na uwagę zasługują takie odmiany jak:
- Alba o białych kwiatach
- Aurea o złoto o zielonych liściach i fioletowych kwiatach
- Flore Pleno o pełnych, fioletowych kwiatach
- Rosea o kwiatach różowych
- Sulpurea o fioletowej ostrodze i kremowożółtych kwiatach
- Vilmorinii o kwiatach jasnopomarańczowych
- Donau o większych od typowych fioletowych kwiatach
Inne zastosowanie fiołków wonnych
Fiołek pachnący to roślina jadalna. Jego świeże kwiaty z powodzeniem można stosować jako jadalną dekorację sałatek, tortów, ciast i innych deserów. Można je kandyzować oraz robić nalewki alkoholowe. Świeżo zerwany kwiat zamrożony w kostce lodu ozdobi każdy napój. Jego listki można dodawać do zup i sałatek. Jako roślina miododajna, przyciąga pszczoły
Ze względu na dużą zawartość witaminy C,wioliny, wiolatozydu, wolaniny oraz olejków eterycznych fiołek pachnący jest cennym surowcem zielarskim. Stosowany był w medycynie ludowej od wieków. Z kwiatów sporządza się syropy i octy. Ziele fiołka wonnego działa wykrztuśnie, moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco i napotnie. Można przyjmować je w formie ziołowych herbatek i wywarów.
Warto uprawiać fiołki w ogrodzie ze względu na ich zastosowanie w kosmetyce. Nie tylko przemysł kosmetyczny je docenia. Popularne ostatnio samodzielnie robione naturalne kosmetyki bardzo często zawierają w swym składzie kwiat fiołka wonnego. Fiołek wonny stosowany jest do domowej produkcji domowego mydła, soli do kąpieli, płynów do pielęgnacji twarzy i wielu innych.
Fiołek pachnący to jeden z najpiękniej pachnących kwiatów. Chociaż niewielkich rozmiarów urzeka swoją urodą. Jego uprawa może z powodzeniem być prowadzona wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się rośliny wymagające słońca. Jego pielęgnacja nie wymaga pracy i wysiłku. Ze względu na swoje liczne walory zasługuje na obecność w każdym ogrodzie.