Goździki pierzaste - uprawa, sprzedaż i cena

Goździk pierzasty i goździk ogrodowy - czym się różnią

Goździk pierzasty, goździk postrzępiony, jest rośliną wieloletnią, która w Polsce w naturze występuje rzadko i tylko na nizinach. Podobnie jak goździk siny, czy też astry marcinki, należy do typowej flory Polski. Od 2014 roku kwiat ten jest objęty częściową ochroną gatunkowa. W ogrodzie uprawiane są wyłącznie ozdobne odmiany ogrodowe sadzone na rabatach kwiatowych, skalniakach lub jako kwiaty cięte.

Goździki kojarzą się z okresem PRL, kiedy to kwiaty te wykorzystywane były na zakładowych, czy partyjnych imprezach, jak również na propagandowych plakatach. Bukiety białych i czerwonych goździków dawano przy każdej okazji, a ówcześni politycy pokazywali się z goździkiem w klapie. Złe, budzące niechęć, wspomnienia z tego ponurego okresu biedy i zniewolenia, odbiły się także na goździkach, które na lata odeszły w niepamięć jak kwiaty PRL. Obecnie kwiat ten odzyskuje dawną świetność i popularność. Ponieważ gatunek goździk pierzasty jest pod ochroną, w ogrodach uprawia się jego hodowlaną odmianę, czyli goździk ogrodowy. O ile goździk pierzasty ma kwiaty pojedyncze, to dla odmian ogrodowych wyhodowano kwiat pełny o wielu płatkach. Występuje on w wersji długiej, znanej z PRL, oraz jako kwiat miniaturowy, niski. Długie kwiaty uprawia się na rabatach kwiatowych oraz jako kwiaty cięte. Natomiast goździk miniaturowy sprawdza się świetnie jako roślina zadarniająca, na skalniaki, na obrzeża rabat, jak również jako kwiat do skrzynek balkonowych.

Jak wygląda goździk pierzasty i ogrodowy

Goździk pierzasty jest to niewysoka bylina, która przyjmuje kolor jasnozielony. Rośnie w kępach i osiąga wysokość do 30 cm. Jego łodyga ma charakterystyczne kolanka, z których wyrastają liście. Kwiat goździka pierzastego wyrasta na szczycie łodygi i posiada 5 pojedynczych płatków. Odmiany ogrodowe mają kwiat pełny. Kwiaty występują w kolorach: biało zielony lub różowy. Natomiast podgatunki tej rośliny mogą przybierać kwiaty białe. Zarówno goździk pierzasty, jak i goździk siny charakteryzują się wczesną porą kwitnienia i zimotrwałością.

Nieco inaczej wygląda odmiana hodowlana, czyli goździk ogrodowy. Jest to jedyna odmiana, którą można uprawiać w ogrodzie, gdyż goździk pierzasty jest pod ochroną i nie wolno go pozyskiwać z natury. Dlatego też w sklepach ogrodniczych dostępna jest wyłącznie sprzedaż odmian hodowlanych ogrodowych. Goździk ogrodowy ma kwiat pełny, który może przybierać bardzo różne kolory. Występują goździki ogrodowe białe, różowe, czerwone oraz w różnych odcieniach, jak również w wersjach wielokolorowych. Pięknie wyglądają goździki o płatkach z białym obrzeżem. Bylina ta w odmianie ogrodowej osiąga wysokość do 80 cm. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy goździków.

Uprawa i pielęgnacja goździka ogrodowego - wysiew, rozmnażanie, przycinanie

Goździki pierzaste, w odmianie ogrodowej uprawiane są jako rośliny jednoroczne, dwuletnie lub jako byliny. Najczęściej roślina ta uprawiana jest z rozsady w szklarniach, zaś w cieplejszych regionach Polski może zimować w gruncie. Jego dekorację stanowią duże, pełne kwiaty w różnych kolorach. Do tradycji należy sprzedaż tych kwiatów z okazji różnych uroczystości. Kwiaty te były szczególnie modne w czasach PRL, lecz kojarzone z tym okresem straciły popularność. Obecnie wracają do łask jako piękny kwiat ogrodowy.

Kwiaty goździka pierzastego oraz stanowisko w ogrodzie, pielęgnacja, uprawa, sadzenie
Goździk pierzasty (postrzępiony) i jego uprawa w ogrodzie, pielęgnacja, sadzenie i podlewanie

W ogrodach sadzimy zarówno odmiany wysokie, które sprawdzają się jako kwiat cięty, jak również kwiat miniaturowy. Odmiany wysokie świetnie nadają się na kwiaty cięte, które długo stoją w wazonie. Goździk ogrodowy miniaturowy w odmianach karłowych świetnie sprawdza się na skalniakach, jako kwietne dywany lub na obrzeżach rabat. Sprawdzi się również jako roślina okrywowa, zadarniająca, gdyż tworzy zwarte kępy. Goździk miniaturowy sadzony jest głównie jako roślina do skrzynek balkonowych. Nadaje się również do obsadzania skarp, murków kwiatowych, czy też na dachy kwiatowe. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Mimo, że w naturze jest to bylina, w ogrodzie uprawia się ten kwiat jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią. Pielęgnacja goździków polega na podlewaniu w czasie suszy, gdyż roślina ta nie znosi przesuszenia. Przycinanie nie jest konieczne.

Wymagania uprawowe:

  • miejsce słoneczne,
  • gleba wilgotna, gdyż goździk nie znosi przesuszenia,
  • podłoże pH obojętne lub lekko zasadowe,
  • gleba żyzna,
  • mrozoodporność 7.

Goździki uprawia się w cyklu jednorocznym lub dwuletnim. Rozmnażanie odbywa się z nasion lub przez sadzonki pędowe. W obu przypadkach goździki uprawiane są z rozsady. W przypadku uprawy dwuletniej wysiew należy wykonać w czerwcu. Po jednokrotnym pikowaniu sadzonek, sadzi się je w miejscu docelowym pod koniec sierpnia. Rośliny te nie są w pełni mrozoodporne, dlatego też wymagają lekkiego przykrycia na zimę.

Uprawa jednoroczna wymaga zrobienia rozsady już w lutym/marcu w pomieszczeniu, w szklarni lub w inspektach. Sadzonki dwukrotnie pikujemy. W tym okresie dobre jest przycinanie, a raczej uszczykiwanie końców pędów, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Sadzimy w miejscu docelowym w połowie maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe jest dość trudne w uprawie amatorskiej. Jeśli potrzebujemy niewielką ilość sadzonek do ogrodu lub do skrzynek balkonowych i nie mamy czasu lub możliwości zrobić samodzielnie rozsady, możemy kupić gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych, gdyż ich cena nie jest wygórowana.

ikona podziel się Przekaż dalej