Goździk siny (dianthus gratianopolitanus) - gatunek i odmiany

Goździki sine w środowisku i w ogrodzie

Goździk siny (dianthus gratianopolitanus) należy do rodziny goździkowatych i jest rodzimą rośliną flory polskiej. W Polsce goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) występuje bardzo rzadko i jest zagrożony wyginięciem, głównie przez niszczenie jego siedlisk i pozyskiwanie roślin ze środowiska. Kwiat ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że rośliny tej nie wolno pozyskiwać z naturalnego środowiska. Aby uzyskać sadzonki do ogrodu należy nabyć odmiany hodowlane u ogrodnika lub w sklepie ogrodniczym.

Goździk siny doczekał się wielu odmian hodowlanych. Są to nieduże rośliny o ozdobnych kwiatach i liściach. Zarówno gatunek naturalny, jak i odmiany są niskie i dorastają do 25 cm wysokości tworząc luźne zadarnienia. Roślina ta wyrasta w postaci dużych okrągłych kęp. Jak wykorzystać tę roślinę w ogrodzie? Podobnie jak astry marcinki czy astry wieloletnie, goździki sine dobrze sprawdzają się na rabatach kwiatowych. Kwitną wiosną dość krótko. Lecz nawet po przekwitnięciu tworzą okazałe, dekoracyjne kępy. Dlatego też warto wyszukać najdłużej kwitnące krzewy i posadzić je w tle. Pięknie wygląda biały goździk, jeśli w tle znajdują się długo kwitnące krzewy.

Podczas gdy astry marcinki i astry wieloletnie, najlepiej nadają się na łąki kwiatowe, to goździki sine świetnie sprawdzą się jako roślina okrywowa. Jako niska bylina goździk nadaje się do zadarniania, szczególnie na ubogich glebach. Idealnie przykryje skarpy. Dobrze wygląda także na murkach kwiatowych. Kępy goździków pięknie wyglądają jako obrzeża rabat. Będą zdobiły rabatę także po przekwitnięciu, szczególnie jeśli w charakterze tła zasadzimy najdłużej kwitnące krzewy. Siny kolor liści goździków bardzo dobrze wygląda na tle innych roślin. Warto skomponować kolorystycznie kompozycję w której biorą udział goździki, astry marcinki i długo kwitnące krzewy. Goździki sine świetnie nadają się również do uprawy w pojemnikach, szczególnie w skrzynkach balkonowych.

Są to kwiaty łatwe w uprawie i wytrzymałe. Dlatego też sprawdzą się do obsadzania działek, gdzie nie codziennie się zagląda, jak również grobów. Nadają się także na działki rekreacyjne. Kwiaty te doskonale pasują do ogrodów w stylu śródziemnomorskim i wiejskim. Ponadto są to kwiaty miododajne, wabiące pszczoły.

Jak wyglądają goździki sine i ich odmiany hodowlane

W naturze goździk siny (dianthus gratianopolitanus) jest byliną rosnącą na piaszczystych wydmach, ubogich piaskach i glebach o różnym odczynie. Liście i łodygi tej rośliny mają charakterystyczne, sine zabarwienie. O ile kwiaty rosnące w naturze mają kolor jasnoróżowy, to odmiany hodowlane przybierają kolor biały, różowy lub czerwony.

Kwiaty goździków sinych są pojedyncze, pięciopłatkowe, postrzępione na brzegach. Większość odmian hodowlanych ma również pojedyncze płatki, w takich kolorach, jak: biały, szkarłatnoczerwony, karminoworóżowy, czerwonofioloetowy, purpuroworóżowy lub łososioworóżow. Występują także piękne odmiany o kwiatach pełnych w kolorach: biały, różowy lub fioletowy różowy.

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie goździka sinego

Uprawa goździków w ogrodzie i na balkonie

Gożdziki sine są łatwe w uprawie i mają niewielkie wymagania uprawowe. Ponadto są to rośliny wieloletnie. Dlatego też nie ma potrzeby ich częstego sadzenia. Kwiaty te dobrze znoszą suszę. Są to rośliny mrozoodporne, dlatego też nie ma potrzeby okrywania ich na zimę. Dobrze znoszą także wiosenne przymrozki i można je uprawiać także w chłodniejszych regionach Polski.

Mogą rosnąć na glebach ubogich i suchych, także między kamieniami, w szczelinach skalnych lub na glebie żwirowej lub kamienistej. Najlepsze dla goździka sinego są gleby piaszczysto gliniaste. Na glebach bardziej żyznych kępy nadmiernie się rozrastają i są słabo wybarwione. Nieodpowiednia jest gleba podmokła i ciężka, która powoduje u goździków gnicie korzeni.

Kwiat goździk siny do ogrodu oraz jego pielęgnacja, wymagania, sadzenie i uprawa
Piękny goździk siny i jego charakterystyka: wymagania, pielęgnacja oraz sadzenie

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne, ciepłe,
  • gleba przeciętnie wilgotna,
  • przeciętna, lekka i przepuszczalna gleba ogrodowa,
  • odczyn zbliżony do obojętnego,
  • mrozoodporność 5.

Pielęgnacja goździków nie sprawia trudności. Rośliny te nie wymagają nawożenia, nie są wrażliwe na szkodniki i choroby oraz mrozy. Podlewanie wskazane jest tylko w czasie upałów i suszy. Młode rośliny trzeba pielić, gdyż łatwo zarastają chwastami. Natomiast później tworzą się zwarte kępy. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy goździków.

Rozmnażanie, sadzenie i rozstawa goździka

Rozmnażanie goździka odbywa się przez nasiona, jak również metodą wegetatywną. Najłatwiejszą metodą rozmnażania są nasiona. Najlepiej zrobić najpierw rozsadę. Nasiona wysiewamy do inspektów latem. Sadzonki pojawiają się już 3 tygodnie po zasiewie. Następnie, pod koniec sierpnia, sadzimy sadzonki w gruncie, w miejscu docelowym. Jednak właściwie rozsadzę można również wykonać wcześniej i posadzić sadzonki w różnych terminach.

Rozstawa powinna wynosić od 30 do 40 cm między roślinami. Goździk siny zakwita w drugim roku po posadzeniu. Goździki sine warto sadzić w większych grupach, gdyż wtedy pięknie wyglądają tworząc dywany kwiatowe.

We wrześniu możemy także pobrać sadzonki pędowe. Zaś wiosną lub jesienią mamy możliwość odmłodzenia roślin przez podział kęp, w ten sposób uzyskamy również nowe sadzonki sadzonki. Sadzonki powstałe z podziału kęp bardzo łatwo się ukorzeniają. Roślina ta często sama się wysiewa.

ikona podziel się Przekaż dalej