Goździk brodaty wieloletni – wysiew kwiatów w ogrodzie

Dianthus barbatus, czyli goździk brodaty

Goździk brodaty znany jest w Polsce już od wielu lat. Dzięki temu, że kwiaty odporne są na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby, chętnie sadza się je w ogrodach. W dodatku, rozmnażane goździka brodatego nie jest skomplikowane, co pozwala na jego wysiewanie – zwłaszcza, że ta roślina często rozmnaża się zupełnie sama. Latem, goździk zmienia się w rozetą liściową i w taki też sposób spędza zimę w podłożu. Kiedy zaś przychodzi wiosna, wówczas goździk kamienny staje się bogaty w kwiatostany.

Goździki brodate kwitną zazwyczaj od maja, a na ich łodyżkach pojawiają się wówczas różowe, czerwone i białe kwiatki. Bardzo często ozdobione są one oczkami albo paseczkami, w innych kolorach. Kwiaty zebrane są w kwiatostany, rozwijając się i przepięknie pachnąc na sztywnych łodygach goździków, mierzących średnio ok. 20, a maksymalnie do 50 centymetrów. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego tak właściwie goździk nazywa się „brodaty”? Otóż, jego kwiaty posiadają przy podstawie działki kielicha zielone i wąskie działki, formujące się w tzw. bródkę.

Popularne odmiany goździka brodatego Dianthus barbatus

W sklepie można znaleźć wiele odmian goździków. Pojawiają się wśród nich goździki jednoroczne, ale też goździki dwuletnie – czyli goździk kamienny, zwany brodatym. Najbardziej ciekawymi odmianami brodatych goździków są:

  • Holborn Gory – bordowo-różowe kwiaty
  • Merry Go-Round – białe kwiaty z ciemnymi plamami
  • Black Magic – ciemno-bordowe kwiaty
  • Newport – łososiowo-różowe kwiaty
  • Scarlet Beauty – szkarłatne kwiaty
  • Alba – białe kwiaty
  • Atrosanguineus – ciemnopurpurowe kwiaty
  • Scharlachkoning – szkarłatnoczerwone kwiaty

Goździk brodaty najczęściej pojawia się jako kwiat dwubarwny, o kolorach kontrastujących ze sobą. Główna barwa goździka kontrastuje wówczas z plamkami, paskami, oczkiem albo obrzeżem kwiatów (np. goździk kropkowany). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie goździków ogrodowych.

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie goździka brodatego

Jak uprawiać goździki jednoroczne i goździki dwuletnie?

Wysiew goździka brodatego powinien być starannie przemyślany i przeprowadzony. Poleca się wysiew nasion zaplanować tak, by goździk sadzony był po parę sztuk na jedną odmianę. Jeżeli będziesz chciał posadzić goździki na koniec maja, nie ma problemu z wypełnieniem sadzonkami pustych miejsc np. po jakiejś roślinie cebulowej (np. krokusie).

Goździk brodaty rośnie równo, więc możesz nim np. ozdobić trawnik wokół. Na balkonie zaś posadzisz go bez problemu w skrzynce. Wówczas, towarzyszyć mogą mu np. rośliny doniczkowe takie, jak gardenia. Ustawiając goździk weź jednak pod uwagę fakt, że preferuje on słoneczne miejsca. Możesz również z goździka zrobić… piękny bukiet do wazonu. Często można spotkać goździki w kwiaciarniach, zwłaszcza że mogą długo stać w wazonie – a już zwłaszcza po częstych podmiankach wody.

Goździk kwitnie rok po jego wysianiu. To roślina dwuroczna, jednak w rzeczywistości może żyć znacznie dłużej, cały czas zawiązując nowe kwiatostany i wypuszczając pędy. Często też goździki same się wysiewają, więc potrafią naprawdę długo przebywać w ogrodzie – nawet do kilku lat. Niekiedy można przesiać goździk zupełnie przypadkowo, np. przenosząc go pod butami wraz z ziemią.

Wieloletni goździk brodaty i zbliżenie na jego kwiat, a także uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Jakie wymagania ma wieloletnie goździk brodaty, czyli uprawa i pielęgnacja

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Sadzonki i nasiona goździka brodatego latem – o czym pamiętać?

Jeżeli będziesz dbał o podłoże pod swoje goździki, na pewno zaczną się one silnie rozwijać latem. Goździk brodaty najbardziej lubi glebę żyzną, którą powinno się dodatkowo uzupełniać specjalnym nawozem dla roślin wieloletnich. Możesz również rozsypać na glebie obornik – rzecz jasna, jeszcze przed posadzeniem sadzonek.

Wysiewać nasiona najlepiej będzie w czerwcu. Wówczas można nasionka umieścić np. w skrzyni z ogrodową ziemią. Nie ma też przeciwwskazań co do umieszczenia ich bezpośrednio w ziemi, rozmieszczając nasiona co ok. 2 centymetry. Dołek należy przysypać i podlać. Kiedy goździk wyrośnie, można go przenieść razem z bryłką do miejsca, w którym roślina będzie już na stałe (sierpień / wrzesień). Zimą należy przykryć gałązki, a wiosną zdjąć z nich okrycie i rozpocząć nawożenie (najlepiej preparatem o przedłużonym działaniu).

Oczywiście, nie możesz ograniczać się wyłącznie do podlewania goździka brodatego, zwłaszcza że ta roślina nie toleruje suszy. Nie wystarczy też pozbywać się chwastów wokół czy usuwać elementów, które się wysuszają. W środku lata powinieneś nawieźć goździki za pomocą nawozu płynnego, dopasowanego do roślin kwitnących w ogrodzie. Jesienią zaś, możesz podsypać glebę goździków ziemią kompostową. Dzięki temu, ograniczysz choroby roślin.

Rozmnażanie goździków brodatych Dianthus barbatus

Jeżeli chcesz rozmnożyć goździka brodatego, będziesz mógł rozsadzić go wiosną – wtedy, kiedy zatrzyma się kwitnienie. Rozmnażanie rośliny możesz zaś zacząć w maju. Wysiej nasionka do przygotowanych wcześniej donic. Możesz skorzystać z ziemi pod kompost, zmieszanej z torfem i piaskiem (proporcja 1:1:1). Ewentualnie, zawsze kupić możesz specjalną ziemię, przeznaczoną do wysiewania nasion. Kiedy już przygotujesz sobie rozsadę, będziesz mógł ją umieścić w miejscu przeznaczenia docelowego swojej rośliny. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej dobrze nawieźć ziemię kompostem.

Gdy już uda się wysadzić goździka, będzie on zimował w gruncie. Zakwitnie dopiero następnego roku, mniej więcej w połowie wiosny. Nim jednak zima rozkręci się na dobre, koniecznie okryj kwiat. Bezpiecznie będzie zdjąć okrycie dopiero wiosną i wówczas rozpocząć stopniowe nawożenie.

ikona podziel się Przekaż dalej