Hiacynty - opis

Hiacynt (Hyacinthus) jest rośliną, którą powszechnie uprawiamy w ogrodzie oraz doniczkach. Gatunek zalicza się do rodziny szparagowatych. Naturalny rejon występowania przypisuje się Bliskiemu Wschodowi. Hodowla hiacynta wschodniego jest najczęściej spotykana w naszym kraju. Roślina dorasta do ok. 20-30 cm wysokości. Kwiaty zebrane są w kwiatostany o bardzo dużych gronach złożone z malutkich kwiatów w formie dzwonków.

Hiacynty w ogrodzie kwitną najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Jednak właściwy okres kwitnienia w dużej mierze jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych. Oczywiście hiacynt w doniczce kwitnie dużo wcześniej, jednak dlatego, że możemy mu zapewnić odpowiednie warunki. Te popularne kwiaty doniczkowe występują w różnych kolorach. Popularne są hiacynty białe, różowe, fioletowe, purpurowe, a nawet żółte lub pomarańczowe. Ich cechą charakterystyczną jest również bardzo słodki zapach, który unosi się w powietrzu.

Hiacynty w ogrodzie i doniczkach - uprawa

Hiacynt w doniczce wymaga jedynie ustawienia w jasnym miejscu. Najlepiej będą czuły się na parapetach z ekspozycją południową i zachodnią.  Zazwyczaj kupujemy hiacynty w doniczce, dlatego nie musimy się martwić o przygotowanie dla nich podłoża. Jednak decydując się na samodzielne sadzenie, warto pamiętać o żyznej, dość przepuszczalnej ziemi. Najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna do kwiatów o obojętnym podłożu. Istnieje możliwość uprawy hiacyntów w szkle. Wtedy wystarczy zamoczyć niecałą cebulkę w wodzie lub umieścić ją w podłożu usypanym z keramzytu i ozdobnych kamyków. Kwiaty doniczkowe i ogrodowe świetnie radzą sobie w towarzystwie innych gatunków, chociażby takich jak malwa, czy też paciorecznik ogrodowy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Hiacynty w ogrodzie również najlepiej będą czuły się na stanowiskach słonecznych lub ewentualnie półcienistych. Tutaj również najlepiej sprawdzi się ziemia żyzna i przepuszczalna o odczynie obojętnym. Na jednym stanowisku hodowla może trwać od 3 do 4 lat. Później niestety sadzonki są narażone na choroby i szkodniki. Widać również już znacznie gorsze kwiaty, które o wiele słabiej rozkwitają. Dlatego należy co 2-3 lata przesadzać cebulki hiacyntów w inne miejsce. W tym celu wykopujemy hiacynt po przekwitnięciu, ale nie wcześniej niż koniec sierpnia i początek września. Zimujemy cebulki, po czym znowu wsadzamy je wiosną do gruntu. Hiacynty w ogrodzie, które zostały na zimę, powinno się ściółkować. W ten sposób zabezpieczymy odmiany mniej odporne na mróz. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.

Podlewanie hiacyntów

Podlewanie hiacyntów, które znajdują się w ogrodzie, nie jest konieczne. Wyjątek stanowi sucha wiosna. Dlatego roślinę powinniśmy nawadniać, gdy tylko podłoże stanie się suche. Nie można doprowadzić do przelania rośliny, ponieważ hiacynt zacznie gnić. Zupełnie inaczej wygląda podlewanie hiacyntów uprawianych w doniczce. Kwiaty powinny być podlewane regularnie w okresie kwitnienia. Natomiast hiacynt po przekwitnięciu przesuszamy, tak aby cebulka nadawała się do zasadzenia w kolejnym sezonie.

Hiacynt w doniczce fioletowy i biały oraz żółta konewka, czyli podlewanie hiacyntów i pielęgnacja
Jak powinno wyglądać podlewanie hiacyntów, czyli jak i co ile podlewać hiacynty

Regularne podlewanie hiacyntów możemy zastąpić modną uprawą cebulek w wodzie. Wystarczy w tym celu wybrać specjalne naczynia, które posiadają szerszy dół oraz węższą górę, w której umieszczamy cebulę. Najlepiej jest wybierać większe odmiany cebuli, dzięki czemu nie będzie miała ona bezpośredniego kontaktu z wodą. Oczywiście w okresie kwitnienia należy uzupełniać wodę, tak aby zawsze były w niej zamoczone korzenie.

Pielęgnacja hiacynta

Zarówno hodowla, jak i również pielęgnacja hiacynta jest bardzo łatwa. Warto zadbać o nawożenie rośliny, szczególnie przed jej posadzeniem. Wtedy wystarczy zastosować zwykły kompost lub saletrę amonową. W okresie kwitnienia możemy regularnie zasilać hiacynty wieloskładnikowymi nawozami. Hiacynt po przekwitnięciu nie wymaga już nawożenia. Możemy również samodzielnie rozmnożyć te popularne kwiaty doniczkowe. W tym celu, piętki cebul powinniśmy ponacinać, a następnie przechować je w chłodnym miejscu. Jednak na kwitnienie w przypadku młodych sadzonek musimy poczekać nawet kilka lat.

Pielęgnacja hiacynta nie dotyczy tylko jego okresu wegetacyjnego. Hiacynt po przekwitnięciu warto odpowiednio przezimować, tak by móc się doczekać w kolejnym sezonie pięknych kwiatów. Gdy pojawi się pierwszy liść, znowu zaczynamy nawozić roślinę, by zebrała zapasy składników mineralnych na kolejny rok. Taki hiacynt w doniczce powinien być jednak zasilany dużo słabszymi roztworami nawozów. Kwiaty doniczkowe w pewnym momencie zaczną wysychać. Ten moment rozpoznamy, gdy po przekwitnięciu, liście hiacynta zaczną żółknąć. Wtedy zaprzestajemy nawozić roślinę. Kwiaty doniczkowe przesadzamy jesienią do gruntu. Jest to również odpowiedź na częste pytanie, kiedy sadzić hiacynty. Wbrew pozorom nie czyni się tego na wiosnę, ale dopiero jesienią. Kwiaty doniczkowe możemy popędzić, przestawiając je na ok. 10 tygodni do ciemnego miejsca. Następnie pielęgnacja hiacynta odbywa się według wcześniej określonych wskazówek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły