Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu? Co zrobić z cebulkami?
Hiacynt w domu i w doniczce pojawia się bardzo często. Cebulki hiacyntów są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych, dzięki czemu bez problemu możemy zakupić te rośliny cebulowe w różnych barwach i odmianach. Jednak wielokrotnie hiacynt po przekwitnięciu zostaje wyrzucony, co jest zupełnie zbędne. Zobaczmy więc, jak traktować przekwitnięty hiacynt i co zrobić z cebulkami hiacyntów.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Hiacynt - kilka słów o roślinie
Hiacynt w doniczce - skąd pochodzi roślina cebulowa
Hiacynt - Hyacinthus, jest rodzajem roślin, które zaliczane są do rodziny szparagowatych - Asparagaceae. Do tej rodziny zalicza się jednoliścienne rośliny, na których szczycie stoi przewodni gatunek, jakim jest szparag - Asparagus, pojawiający się naturalnie w Afryce, Eurazji oraz w Meksyku i Australii.
Warto wspomnieć o tym, że do rodziny dopiero w 2009 roku zostały przydzielone inne gatunki roślin poza szparagiem. I obecnie do rodziny szparagowatych zaliczanych jest około 118-153 rodzaje, w których wyróżniamy około 2500-3200 gatunków z 7 podrodzin. Możemy do nich zaliczyć również hiacynty, w tym i hiacynty wodne.
Warto wiedzieć, że gatunkiem typowym rodzaju hiacynt - Hyacinthus, jest hiacynt wschodni - Hyacynthus orientalis, którego naturalnym środowiskiem jest Turcja i Palestyna. Bardzo często możemy również spotkać się z nazwą, jaką jest hiacynt wodny - Eichhornia crassipes. Natomiast musimy wiedzieć, że hiacynt wodny to w rzeczywistości pontederia gruboogonkowa, a bywa nazywana hiacyntem, ponieważ jej kwiaty bardzo przypominają kwiaty rodzaju hiacynt - Hyacinthus.
Hiacynt - czym charakteryzują się rośliny cebulowe
Hiacynt w doniczce, ale również w ogrodzie, prezentuje się doskonale. Właśnie z tego powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Co więcej, w sklepach ogrodniczych możemy zakupić cebulki hiacyntów w różnych barwach, gatunkach i odmianach, dzięki czemu możemy wybrać najodpowiedniejszą roślinę do domu.
Zanim jednak przejdziemy do zakupu, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta roślina spotykana w doniczkach. Częścią podziemną jest cebula. Łuski, pokrywające cebulki, mogą przybierać różne zabarwienie. Kolory łusek mogą być białe, przez kremowe i żółte, kończąc na ciemno purpurowo-fioletowych. Z tej cebuli wyrasta głąbik, osiągający około 20-30 cm wysokości.
Zielone i równowąskie liście doskonale komponują się z kwiatami, zebranymi w grona. Mogą się one wybarwiać na biało, żółto, łososiowo, pomarańczowo, różowo, fioletowo, a nawet i niebiesko. Powinniśmy wiedzieć o tym, że im większa jest cebulka, tym więcej dzwonkowatych kwiatów pojawi się na pędzie kwiatostanowym. Co więcej, na dużych cebulach, może znaleźć się około 16-20 kwiatków. Niestety te kwiaty bardzo często wydzielają dość ciężki i mocny zapach, który demotywuje uprawę hiacyntów w doniczkach w domu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Jak pielęgnować hiacynty - co powinniśmy wiedzieć o uprawie i wymaganiach
Hiacynty w doniczce - jakie wymagania musimy spełnić
Jeśli decydujemy się na uprawę hiacyntów, powinniśmy dowiedzieć się, jak pielęgnować hiacynty, jak przebiega podlewanie hiacyntów, kiedy wykopać hiacynty, co zrobić z przekwitniętym hiacyntem, jak wygląda jego uprawa i przechowywanie, ale również, jakie ma on wymagania, dotyczące stanowiska i podłoża. Zobaczmy więc, jakie wymagania musimy spełnić, by nasz hiacynt rozwijał się prawidłowo, a jego kwiaty wyrosły okazałe i pięknie wybarwione.
W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się doborem odpowiedniego stanowiska, które jest niezmiernie ważne, by nasze kwiaty i głąbik, rozwijały się prawidłowo. Dlatego nie możemy zapomnieć o tym, by nasz hiacynt w doniczce znalazł się w ciepłym i słonecznym miejscu. Poradzi on sobie również w lekko ocienionych miejscach, o ile jest ono osłonięte od wiatrów i przeciągów. Pamiętajmy również o tym, że kwitnienie będzie bardziej obfite, o ile hiacynt znajdzie się w słonecznym miejscu. Natomiast jeśli wybierzemy za bardzo ocienione stanowisko, wtedy musimy zmierzyć się z tym, że kwiatostany będą rzadsze, a rośliny się wyciągną, co spowoduje deformacje pokroju.
Kolejnym elementem jest odpowiednie podłoże. Pod hiacynty powinno się dobierać żyzne, próchnicze i przepuszczalne gleby, których odczyn będzie zbliżony do obojętnego. Właśnie do takiej gleby powinno się również sadzić hiacynt po przekwitnięciu. Ważne jest jednak to, by przed posadzeniem hiacynta, spulchnić glebę. Można również dodać do niej kompost, by była bardziej żyzna.
Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jak pielęgnować hiacynty - istotne elementy uprawy
W momencie, gdy zależy nam na długotrwałej uprawie i kwitnieniu kwiatów, powinniśmy wiedzieć, jak pielęgnujemy hiacynty. Pierwszym istotnym elementem jest zapewnienie naszej roślinie stałej wilgotności gleby. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie podlewanie, które powinno być regularne. Natomiast musimy pamiętać o tym, by nie przelać rośliny. Z tego powodu zaleca się lanie wody na podstawki, zostawienie jej na około 15-20 minut, a następnie odlanie jej nadmiaru.
W przypadku uprawy w doniczkach, nawożenie hiacyntów nie jest konieczne. Jednak gdy sadzimy je w ogrodzie, powinniśmy przeprowadzać nawożenie azotem wiosną, zaraz po rozpoczęciu wzrostu. Kolejne nawożenie przeprowadza się już nawozami wieloskładnikowymi.
Dzięki tym zabiegom sprawimy, że hiacynty doskonale poradzą sobie w trakcie uprawy. Ich głąbik się rozrośnie, natomiast nie nabierze zbyt cienkiego i wydłużonego kształtu. Dodatkowo kwiatostany będą zwarte i obficie okwiecone. Jednak to nie wszystkie zabiegi, o których musimy pamiętać, ponieważ istotne jest także sposób przechowywania cebulek, co zrobić, gdy w naszym domu znajduje się hiacynt po przekwitnięciu, a także, kiedy wykopujemy hiacynt.
Przekwitnięty hiacynt - przechowywanie i potrzebne zabiegi
Decydując się na uprawę hiacyntów w domu w doniczce, musimy wziąć pod uwagę również to, że hiacynty przekwitają. Jednak to nie oznacza końca uprawy naszych roślin. Natomiast pamiętajmy o tym, że chcąc prowadzić dalszą uprawę, musimy dowiedzieć się, jak traktować przekwitnięty kwiatostan, a także, kiedy wykopać hiacynty z naszych doniczek lub też z ogrodu.
Jeśli zauważymy, że hiacynty przekwitają, powinniśmy je jeszcze zostawić, by pozwolić na dalszy rozwój, a następnie zaschnięcie liści rośliny. Tylko wtedy, gdy pozwolimy na naturalny rozwój rośliny, będziemy mogli przejść do przechowywania cebulek. Warto jednak pamiętać, że tego typu cebulki powinniśmy już posadzić w ogrodzie, ponieważ nie będą się one nadawały jako rośliny doniczkowe, choć nie zaszkodzi spróbować.
Aby przechowywanie hiacyntów nie poszło na marne, powinniśmy wstawić nasze rośliny do kartonu, który jest wypełniony trocinami. Dzięki temu cebulki hiacyntów będą odizolowane od zimna i niekorzystnych warunków. Innym rozwiązaniem jest zadołowanie cebulek w podłożu, którego użyliśmy do uprawy hiacyntów, a następnie okrycie go warstwą ściółki.
Tak przygotowane cebulki przechowujemy aż do jesieni. Następnie w okresie od września do października, możemy zacząć sadzenie naszych cebulek kwiatowych. Pamiętajmy, że głębokość sadzenia zależy od tego, jakiej wielkości są cebule. Większe cebule sadzi się na około 20 cm głębokości, natomiast mniejsze, na około 10 cm. Aby lepiej to określić, powinniśmy przyjąć zasadę, że cebule sadzi się na trzykrotną ich wysokość.
Powiązane artykuły
-
Hiacynt wschodni - opis, wymagania, rozstawa, porady
-
Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu? Poradnik krok po kroku
-
Kiedy sadzić hiacynty? Wyjaśniamy zasady uprawy i pielęgnacji
-
Kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie? Praktyczny poradnik uprawy
-
Co ile podlewać hiacynta ogrodowego i jak go pielęgnować?
-
Jak podlewać hiacynty w doniczce? To nie takie proste