Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu? Poradnik krok po kroku
Wraz z nadejściem wiosny, zaczynają pojawiać się pierwsze rośliny cebulowe w doniczce, które można zakupić praktycznie w każdym sklepie. Do nich zalicza się również hiacynt w doniczce, dzięki czemu możemy go z powodzeniem hodować w domu. Warto dowiedzieć się, jak pielęgnować hiacynty, a także, w jaki sposób potraktować hiacynt po przekwitnięciu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Hiacynt - opis
Hiacynt (Hyacinthus) jest rośliną zielną zaliczającą się do rodziny szparagowatych. W warunkach naturalnych można spotkać go między innymi w Turcji. Roślina dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. U nasady pędów wyrastają długie i wąskie liście o zielonym zabarwieniu. Największą ozdobą są drobne kwiaty, które tworzą dość gęste grona. Kwiaty występują w licznych kolorach, zaczynając od białego, poprzez żółty, a kończąc na różowym, czy też fioletowym.
Czasami hiacynt w doniczce określany jest również jako hiacynt wodny. Okazuje się jednak, że są to zupełnie dwa różne gatunki roślin. Hiacynt wodny to nic innego, jak eichornia gruboogonkowa, zaliczająca się do rodziny rozpławowatych. Jest to roślina, która przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, gdzie spotkać można ją na podmokłych terenach. Hiacynt wodny wyróżnia się dość obfitymi kwiatami w kolorze jasnego fioletu lub bieli.
Hiacynt w doniczce - uprawa
Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są już hiacynty w doniczce, które możemy z powodzeniem uprawiać w domu. Możemy jednak również samodzielnie sadzić cebulki hiacyntów w doniczce lub bezpośrednio do gruntu. Oglądając cebulki hiacyntów, a dokładniej ich kolor, możemy oszacować, w jakim kolorze pojawią się kwiaty. Jeżeli na powierzchni cebulki hiacyntów znajduje się czerwona łuska, to możemy spodziewać się różowych lub fioletowych kwiatów.
Hiacynt w doniczce wymaga jasnego miejsca, a także stałej temperatury powietrza na poziomie min. 20 stopni Celsjusza. Należy koniecznie pamiętać o tym, aby nie sadzać hiacyntów w pobliżu grzejników. Cebulki hiacyntów umieszczamy w przepuszczalnej i żyznej ziemi. Dobrze jest, aby w doniczce na samym dnie wysypać żwirek lub keramzyt, co spowoduje sprawne odprowadzanie nadmiaru wody.
Jak pielęgnować hiacynty w domu?
Na pytanie dotyczące tego, jak pielęgnować hiacynty, okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym podlewaniu. W zupełności wystarczy cotygodniowe nawadnianie, pamiętając o tym, aby nie moczyć żadnej części rośliny, a już na pewno cebulki hiacyntów. Jeżeli uprawiamy hiacynt w szklanym naczyniu, hodując je bezpośrednio na wodzie, to musimy pamiętać o regularnej wymianie wody. Hiacynt w doniczce nie wymaga ani nawożenia, ani przycinania.
Jeżeli sadzimy rośliny cebulowe samodzielnie, to powinno nas interesować odpowiednie przechowywanie cebulek. Najlepiej jest oczywiście kupić świeże cebulki, dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów związanych z ich przetrzymywaniem. Jednak przekwitnięty hiacynt może dostarczyć na kolejnej cebulki, którą z powodzeniem zasadzimy w doniczce w przyszłym roku. Odpowiedzi na pytanie, jak pielęgnować hiacynty po ich przekwitnięciu, będą udzielone za chwilę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.
Hiacynt po przekwitnięciu
Hiacynty pięknie ozdabiają nasz dom, jednak również szybko przekwitają. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jak pielęgnować hiacynty po przekwitnięciu, tak aby nie musieć wyrzucać starych sadzonek. Zatem przekwitnięty hiacynt może okazać się doskonałym materiałem na przyszłoroczne sadzonki. Tylko należy wiedzieć, w jaki sposób musi odbywać się przechowywanie cebulek przez cały sezon zimowy.
Hiacynt po przekwitnięciu powinien być przeniesiony do nieco chłodniejszego i ciemniejszego miejsca w domu. Należy go nadal podlewać, ale z mniejszą częstotliwością oraz w mniejszej ilości. Dzięki temu dojdzie do naturalnego wyschnięcia rośliny. Na tym etapie może już pojawić się pytanie, kiedy wykopać hiacynty. Rzeczywiście wybór tego momentu jest bardzo ważny, ponieważ ma bardzo duży wpływ na obfitość kwitnienia sadzonki w przyszłym roku.
Zatem, jeżeli interesuje nas to, kiedy wykopać hiacynty, to musimy koniecznie odczekać do momentu, aż one całkowicie uschną. Gdy to się stanie, hiacynt po przekwitnięciu wykopujemy i oczyszczamy cebulki. Następnie przechowywanie cebulek powinno następować w przewiewnym miejscu. Mogą to być bawełniane lub lniane woreczki, lub specjalne skrzynki ogrodnicze. Na jesieni możemy je posadzić do gruntu lub do donicy. Pamiętamy, że jest to nadal przechowywanie cebul, które zakwitną dopiero na wiosnę. Dlatego należy doniczki nadal trzymać w chłodnym miejscu, a samych cebulek nie podlewać aż do wiosny.
Inne rośliny cebulowe w doniczce
Informacje na temat tego, kiedy wykopać hiacynty, jak zadbać o prawidłowe przechowywanie cebulek, a także czy hiacynt po przekwitnięciu nadal powinien być podlewany, na pewno pozwolą nam na wieloletnią uprawę tej pięknie kwitnącej rośliny. Jeżeli jednak w domu chcemy trzymać również inne rośliny cebulowe, to warto dowiedzieć się, jakie z nich cieszą się największą popularnością.
Do pozostałych roślin cebulowych, które możemy posadzić w donicy, zaliczają się:
- Tulipany - jeżeli chcemy posadzić tulipany w niedużych donicach, to najlepiej jest zdecydować się na niskie odmiany. Cebulki tulipanów sadzimy do donicy już we wrześniu. Następnie taką donicę przenosimy w chłodne i ciemne miejsce, aby nie rozpoczął się proces wegetacji. Dopiero wczesną wiosną doniczki przenosimy do pokoju, co zapewni im odpowiednio wysoką temperaturę powietrza, jak i również wystarczającą ilość światła.
- Szafirki - są to kolejne rośliny cebulowe, które idealnie sprawdzają się w domowej uprawie. Cebulki sadzimy nawet pod koniec lutego. Pamiętając o tym, aby zapewnić roślinie jasne miejsce, a także temperaturę powietrza na poziomie ok. 20 stopni Celsjusza. Tak, jak pojawia się pytanie, kiedy wykopać hiacynty, to również cebulki szafirków przenosimy po ich przekwitnięciu. Następnie cebulki ponownie umieszczamy w gruncie lub w donicy wraz z nadejściem wczesnej jesieni.
- Krokusy - są to idealne rośliny, które zapewnią nam odrobinę wiosny już zimą. Ponieważ na uprawę krokusów w donicy możemy zdecydować się w drugiej połowie stycznia. Po ich posadzeniu należy doniczkę ustawić w jasnym, ale dość chłodnym miejscu, co zapewni długi okres kwitnienia. Tak, jak chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, kiedy wykopać hiacynty i czy przekwitnięty hiacynt w ogóle nadaje się do dalszej uprawy, taki same czynniki wpływają na dalszą hodowlę krokusów. Zarówno przekwitnięty hiacynt, jak i również krokusy doprowadzamy do naturalnego uschnięcia. Następnie pozyskane cebulki sadzimy jesienią do gruntu lub donicy.
Ciekawostką jest to, że nie tylko tradycyjny hiacynt nadaje się do uprawy w donicy, ale również z powodzeniem możemy w ten sposób posadzić hiacynt wodny. Oczywiście jego wymagania są zdecydowanie większe, jednak odwdzięcza się on pięknymi kwiatami. Hiacynt wodny również będzie wymagać jasnego stanowiska, a także stałego nawadniania. Natomiast przekwitnięty hiacynt wodny nadaje się do dalszej uprawy, ponieważ jest on rośliną wieloletnią.
Powiązane artykuły
-
Hiacynt wschodni - opis, wymagania, rozstawa, porady
-
Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu? Co zrobić z cebulkami?
-
Kiedy sadzić hiacynty? Wyjaśniamy zasady uprawy i pielęgnacji
-
Kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie? Praktyczny poradnik uprawy
-
Co ile podlewać hiacynta ogrodowego i jak go pielęgnować?
-
Jak podlewać hiacynty w doniczce? To nie takie proste