Hiacynt - czym charakteryzują się rośliny cebulowe

Hiacynt - skąd pochodzą rośliny

Hiacynt - Hyacinthus, to rodzaj roślin, które należą do rodziny szparagowatych - Asparagaceae. Do rodziny szparagowatych zaliczane są rośliny jednoliścienne. Początkowo należał do nich tylko jeden rodzaj, a mianowicie szparag - Asparagus, który występuje w Afryce, Eurazji, ale również w Meksyku i Australii. Już w 2009 roku, systematyka tej rodziny została znacznie rozszerzona i możemy w niej spotkać inne rośliny, w tym i hiacynt - Hyacinthus.

Do samego rodzaju hiacynt - Hyacinthus, zaliczany jest jeden lub 3 gatunki tej rośliny. Typowym i podstawowym gatunkiem jest hiacynt wschodni - Hyacinthus orientalis, który naturalnie występuje na obszarach Turcji i Palestyny. To właśnie ten gatunek spotykany jest najczęściej jako hiacynt w doniczce na balkon lub do domu.

Warto pamiętać o tym, że hiacynty to bardzo piękne rośliny, natomiast musimy wiedzieć, jak wygląda ich sadzenie krok po kroku, a także, jak przebiega pielęgnacja hiacyntów, czy też podlewanie hiacyntów. Tylko wtedy będziemy mogli dobrze wyhodować te kwiaty cebule, by ich kwiatostany były zwarte i pokrój był zachowany.

Hiacynt - charakterystyka

Jeśli planujemy, by hiacynt w doniczce znalazł się w naszym domu, poza tym, że musimy wiedzieć, jak wygląda pielęgnacja hiacyntów i podlewanie hiacyntów, musimy również dowiedzieć się, czym charakteryzuje się taka roślina. Zobaczmy więc, jak będzie wyglądał hiacynt w domu.

Zacznijmy od tego, że częścią podziemną i również organem spichrzowym są cebulki hiacyntów. Całe cebulki pokryte są łuskami, których kolor zależy od tego, jakiej odmiany jest hiacynt. Takie łuski mogą wybarwiać się na barwy od białych i kremowych, aż do ciemno purpurowych, niemal czarnych. Warto również wiedzieć, że te rośliny cebulowe wykształcają głąbik, który osiąga z reguły wysokość do około 30 cm.

Kolejnym elementem są liście hiacyntów. Liście wybarwiają się na ciemnozielony kolor i jest ich zazwyczaj od 4 do 5 na jednej roślinie. Są one odziomkowe i szeroko równowąsko-lancetowate. Owocem hiacyntów są torebki, które przybierają kulisty kształt. Przejdźmy jednak do najważniejszego i najbardziej ozdobnego elementu, jakim są kwiaty hiacynta.

Kwiaty hiacyntów zebrane są w groniaste kwiatostany, które pojawiają się na szczycie grubego głąbika. W kwiatostanie może znajdować się od 5 do nawet 15 pojedynczych kwiatków, natomiast pamiętajmy o tym, że niektóre odmiany uprawne w swoim kwiatostanie mogą mieć zdecydowanie większą ilość kwiatków. Warto również wspomnieć o tym, że u typowych gatunków, kolor kwiatów jest niebieski, natomiast w przypadku odmian, może mieć on również białe, fioletowe i różowe zabarwienie. Co więcej, te rośliny cebulowe znane są z przyjemnego i charakterystycznego zapachu swoich kwiatów. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Hiacynt w doniczce - jakie wymagania musimy zapewnić, by cebulki hiacyntów wypuściły piękne kwiaty

Jeśli chcemy, by nasz hiacynt w doniczce, bez względu na to, czy przeznaczony jest on na balkon, czy ma to być hiacynt w domu lub w ogrodzie, rozwijał się prawidłowo, a jego kwiaty były ładnie wybarwione i zwarte w kwiatostanie, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja hiacyntów, podlewanie hiacyntów, ich sadzenie krok po kroku, a także, co robić z nimi po przekwitnięciu. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, jakie wymagania ma hiacynt.

Otóż hiacynt wschodni - Hyacintus orientalis, bo właśnie ten gatunek jest najczęściej uprawianą rośliną ozdobną z tego rodzaju, ma swoje wymagania, które dotyczą zarówno tego, na jakim ma się on znajdować stanowisku, jak i tego, w jakim podłożu ma się on rozwijać.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by nasz hiacynt rósł w odpowiednim dla siebie stanowisku. Dlatego warto przygotować dla niego słoneczne i ciepłe miejsce, które będzie osłonięte od wiatrów. Hiacynt dobrze poradzi sobie również w miejscu lekko ocienionym, natomiast pamiętajmy, że w słonecznym stanowisku, jego kwitnienie będzie bardziej obfite, a dodatkowo kwiatostany będą gęste i zwarte. Z kolei sadząc hiacynt w doniczce lub w gruncie, bez względu na to, czy będzie to hiacynt w domu lub w ogrodzie, w zacienionym miejscu, wtedy jego pokrój ulegnie deformacji poprzez wyciągnięcie głąbika, a jego kwiatostany nie będą tak gęste.

Nie zapominajmy też o tym, że cebulki hiacyntów wymagają odpowiedniego podłoża. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, czy hiacynt ma rosnąć w doniczce, czy też w ogrodzie. Hiacynty sadzi się w przepuszczalnej, próchniczej i żyznej glebie, której odczyn kwasowości zbliżony jest do obojętnego. Sadząc je jednak w ogrodzie, musimy pamiętać o odpowiednim spulchnieniu i odchwaszczeniu gleby. Co więcej, by gleba była bardziej żyzna, a roślina rozwijała się prawidłowo, hiacynty sadzi się do gleby, która wcześniej była zmieszana z odrobiną kompostu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze opryskiwacze

Planujesz zakup opryskiwacza do roślin i nie wiesz, na jaki się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane opryskiwacze przez naszych czytelników!

Uprawa roślin cebulowych - sadzenie krok po kroku, pielęgnacja hiacyntów i podlewanie hiacyntów

Jak pielęgnować hiacynty - o jakich zabiegach nie możemy zapominać

Jeśli zdecydujemy się na to, by w naszym ogrodzie lub w domu znalazły się jakiekolwiek rośliny, powinniśmy wiedzieć, że poza tym, jakie wymagania muszą być spełnione, nie możemy również zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych, które muszą być wykonywane na tych roślinach. To samo dotyczy również hiacyntów, które są jednymi z roślin cebulowych.

Pierwszym, bardzo istotnym elementem, który decyduje o rozwoju roślin, jest to, jak będzie przebiegało podlewanie hiacyntów. Jeśli chcemy by nasz hiacynt rozwijał się prawidłowo, musimy zapewnić, by do jego części podziemnych i nadziemnych, doprowadzana była odpowiednia ilość wody. Tutaj musimy pamiętać, że hiacynt w ogrodzie, będzie wymagał innego podlewania niż hiacynt w doniczce na balkon, czy też hiacynt w domu.

Hiacynty w ogrodzie podczas kwitnienia, a także hiacynt w domu, cebulki hiacyntów, pielęgnacja hiacyntów
Jak wygląda pielęgnacja hiacyntów w ogrodzie, a także hiacynt w domu

W pierwszej kolejności zajmijmy się tym, jak wygląda podlewanie hiacyntów w ogrodzie. Otóż te rośliny cebulowe wymagają wilgotnego podłoża, dlatego podlewanie hiacyntów powinno być regularne. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że w słoneczne i ciepłe dni, powinno być one przeprowadzane znacznie częściej niż w pochmurnym i deszczowym okresie. Z kolei cebulki hiacyntów hodowane w domu, podlewa się w momencie, gdy gleba lekko przeschnie. Musimy przy tym pamiętać, że lepiej jest wlać wodę do podstawka, odczekać około 20 minut, a resztę wody, która zostanie na podstawku, wylać.

Pielęgnacja hiacyntów to nie tylko podlewanie, ale również i nawożenie. W tym przypadku również duże znaczenie ma to, czy hiacynt wschodni został posadzony w doniczce, czy na ogrodzie, ponieważ hiacynt w domu nie wymaga nawożenia. Natomiast w przypadku hiacyntów, które są w ogrodzie, powinniśmy zastosować się do wiosennego nawożenia azotem, w momencie, gdy hiacynt rozpocznie swój wzrost. Wykorzystać możemy do tego np. saletrę amonową. Natomiast po tym nawożeniu powinniśmy stosować nawozy wieloskładnikowe, których częstotliwość podawania zależy od tego, w jakiej glebie rośnie nasz hiacynt.

Uprawa hiacyntów - sadzenie krok po kroku i zimowanie

Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu hiacyntów, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda ich sadzenie krok po kroku, ale także, co zrobić z nimi po przekwitnięciu. Zacznijmy więc od tego, jak sadzi się cebulki hiacyntów. Jeśli nasze zasadzenie cebulek przebiegnie prawidłowo, wtedy łatwiej będzie nam, by pielęgnacja hiacyntów, w tym podlewanie hiacyntów i ich nawożenie, przebiegały bez większych trudności.

Hiacynt w domu i hiacynt w doniczce na balkonie nie wymaga aż tak dużej uwagi, co hiacynt, który rośnie w ogrodzie. Warto tutaj wspomnieć, że dobrze wykonane sadzenie hiacyntów skutkuje prawidłowym wzrostem, zachowaniem pokroju oraz gęstych i zwartych kwiatostanów. Dlatego właśnie powinniśmy wiedzieć, że cebulki hiacyntów sadzi się w okresie od IX do X, tak samo, jak i jesienne tulipany.

Co więcej, również tak jak w przypadku tulipanów, przyjmuje się zasadę, że cebulka powinna być posadzona na trzykrotną wysokość cebulki. Jest to ważne, ponieważ większe cebulki sadzi się na głębokość około 20 cm, a te małe, sadzimy na głębokości około 10 cm. Dodatkowo musimy również zachować około 15-25 cm odstępu między cebulkami, by miały one wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

Następnym istotnym elementem uprawy jest zimowanie roślin, o ile chcemy, by kwiaty te pojawiły się w naszym ogrodzie jeszcze w przyszłym roku. Tutaj musimy pamiętać o przygotowaniu pomieszczenia w chłodnym miejscu. Zacznijmy jednak od hiacyntów, które posadzone zostały w ogrodzie, bo w tym przypadku ich zimowanie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Rośliny cebulowe, które zostały posadzone w ogrodzie, jeszcze przed nadejściem przymrozków, powinniśmy dokładnie ściółkować. Ściółkujemy ziemię, która pokrywa cebulki hiacyntów. Dzięki temu zyskają one ochronę przed mrozem. Z kolei, jeśli mamy hiacynt w domu lub hiacynt w doniczce wystawiony na balkon, powinniśmy go zabezpieczyć torfem lub też zadołować cebulki w ogrodzie, a następnie pokryć je warstwą ściółki. Dobrze jest ustawić cebulki hiacyntów uprawianych w domu w chłodnym miejscu, by ich cykl rozwojowy przebiegł prawidłowo.

Ważne jest także to, by hiacynt był dobrze przeprowadzony przez okres po przekwitnięciu. Dlatego pamiętajmy, by nawet po przekwitnięciu kwiatów, zostawić roślinę, by wypuściła kolejne liście, a po ich uschnięciu możemy dopiero zabierać się za odpowiednie przechowywanie ich. Wtedy na początku lipca wykopujemy cebulki, podsuszamy i ustawiamy je w przewiewnym i w chłodnym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły