Hiacynt wodny - opis

Hiacynt wodny, a dokładniej eichornia gruboogonkowa (Eichhornia crassipes) jest gatunkiem roślin wodnych zaliczającym się do rodziny rozpławowatych. Ta wieloletnia roślina ozdobna przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Hiacynt wodny jest niewysoką rośliną wyrastającą z kłączy. Posiada ona pełzające pędy, z których wyrastają dość duże liście w kształcie rozety. Liście unoszą się na powierzchni wody, na których pięknie eksponują się jasnofioletowe kwiaty.

Dość spore kwiatostany składają się z kilku do kilkunastu kwiatów. Niestety okres kwitnienia jest bardzo mocno uzależniony od aury. Z racji egzotycznego pochodzenia, hiacynt w wodzie zakwitnie, gdy będzie ona wystarczająco ciepła (powyżej 20 stopni Celsjusza). Natomiast temperatura powietrza powinna utrzymywać się na poziomie przynajmniej 24 stopni Celsjusza.

Uprawa hiacynta wodnego

Uprawa hiacynta wodnego najlepiej powiedzie się w oczku wodnym lub na podmokłym terenie, na którym występuje przynajmniej kilkunastocentymetrowa warstwa wody. Wybierając stanowisko dla eichornia crassipes, należy wybierać miejsca nasłonecznione. Najlepiej toleruje naturalne zbiorniki wodne, ze względu na lepszą dostępność składników pokarmowych. Natomiast czyste zbiorniki mogą przyczynić się do znacznie wolniejszego przyrostu rośliny.

W naszych warunkach klimatycznych roślina uznawana jest za jednoroczną, ponieważ bardzo trudno jest ją przezimować. Dlatego należy nastawić się na coroczne sadzenie hiacynta wodnego w oczku wodnym lub innym wybranym miejscu. Sadzenie rośliny polega na tym, że zostawiamy hiacynt w wodzie, a on już poprzez rozwój swoich kłączy przyczepi się do podłoża. Sadzenie zawsze planujemy w drugiej połowie maja, tak aby nie dopuścić do wystąpienia przymrozków, mających negatywny wpływ na eichornia crassipes.

Eichornia gruboogonkowa ma bardzo pozytywne zastosowanie, jeżeli chodzi o jej uprawę w oczku wodnym. Ponieważ eichronia crassipes doskonale filtruje wodę z zanieczyszczeń. Dodatkowo bardzo duże, rozetowe liście dają cień na dno zbiornika. W ten sposób ekosystem w danym zbiorniku wodnym ma zdecydowanie większe szanse na prawidłowy rozwój. Jeżeli hiacynt w wodzie zostanie na okres zimowy, to najprawdopodobniej roślina nie dotrwa do kolejnego sezonu. Niestety martwe szczątki roślin opadają na dno zbiornika, mocno zanieczyszczając wodę. Dlatego, jeżeli nie planujemy zimowania hiacynta wodnego, to zdecydowanie lepiej jest wykorzystać roślinę na naturalny kompost.

Eichornia gruboogonkowa - pielęgnacja

Pielęgnacja i uprawa hiacynta wodnego w okresie wegetacji nie sprawia większego problemu. Jeżeli hodowla będzie odbywać się w zbiorniku, w którym występują naturalne zanieczyszczenia organiczne, to nie będziemy musieli pamiętać o jej nawożeniu. W innym przypadku istotne jest zasilanie rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Potrzebne składniki odżywcze zapewniają nie tylko szybki przyrost rośliny i obfite kwitnienie, ale również ładne wybarwienie liści.

Kolejną kwestią, jaka jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o pielęgnację hiacynta wodnego, jest jego zimowanie. Niestety wieloletnia hodowla w oczku wodnym jest niezwykle trudna. Hiacynt wodny nie jest mrozoodporny, przez co wraz z nadejściem ujemnych temperatur obumiera, opadając na dno zbiornika oraz zanieczyszczając wodę. Najlepszym rozwiązaniem na zimowanie tego typu roślin wodnych, jest ich przenoszenie do chłodnego i dość jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie będzie wyższa niż 15 stopni Celsjusza, ale również nie spadnie poniżej 12-13 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.

Eichhornia crassipes - hodowla w akwarium

Uprawa hiacynta wodnego w akwarium lub innym szklanym naczyniu staje się coraz popularniejsza. Okazuje się, że hodowla w warunkach domowych jest nie tylko możliwa, ale również przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Przede wszystkim umieszczamy hiacynt w wodzie, a dokładniej w wybranym szklanym pojemniku. Może to być szklana kula, akwarium, lub też po prostu duży słoik. Na dno naczynia wysypujemy ziemię ogrodową, którą wzbogacamy torfem. Dzięki temu eichornia gruboogonkowa będzie miała zapewnione potrzebne składniki odżywcze. Następnie pozostałą część naczynia uzupełniamy wodą. Tak przygotowane stanowisku w akwarium “obsadzamy” rośliną.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Hiacynt wodny z fioletowymi kwiatami, hiacynt na wodzie, jak wygląda zimowanie hiacynta wodnego, jakie są ceny hiacyntów wodnych
Jak wygląda hodowla hiacynta wodnego, jak kwitnie hiarynt wodny i czy hiacynta wodnego można uprawiać w akwarium

Pamiętajmy o tym, aby hodowla w akwarium była bardziej kontrolowana. Ponieważ eichornia gruboogonkowa w oczku wodnym jest samodzielna, tak w przypadku uprawy w akwarium, roślina będzie wymagała częstego podlewania. Hiacynt w wodzie pobiera jej całkiem sporo. Ponadto w czasie cieplejszych dni dochodzi do szybszego parowania wody. Dlatego w sezonie letnim należy uzupełniać wodę nawet codziennie lub przynajmniej co drugi dzień.

Zimowanie hiacynta wodnego, który jest hodowany w domu, również jest o wiele łatwiejsze. Przede wszystkim przenosi się roślinę do chłodniejszego pomieszczenia, które jest jasne. Można zatem powiedzieć, że zimowanie hiacynta w akwarium przebiega identycznie jak zimowanie hiacynta wodnego z oczka wodnego. Jednak w pierwszym przypadku nie musimy odrywać rośliny od podłoża i przenosić do nowego miejsca. Zatem zimowanie domowego okazu pozwala na cieszenie się hiacyntem wodnym przez wiele lat.

Hiacynt w wodzie - cena

Uprawa roślin wodnych takich jak eichornia crassipes przynosi bardzo dużo satysfakcji. Nic dziwnego zatem, że chcemy dowiedzieć się, jaka jest cena sadzonek. W poniższym zestawieniu przedstawione zostały przykładowe ceny nie tylko hiacyntów wodnych, ale również innych popularnych roślin wodnych, które nadają się do oczek wodnych.

Przykładowe ceny sadzonek hiacynta wodnego

Nazwa odmiany

Cena

Hiacynt wodny, rozmiar xxl

Cena od 10,00 zł

Hiacynt wodny, producent Aurora

Cena od 8,00 zł

Lilie wodne Ultra Violet

Cena od 100,00 zł

Lilia wodna Rosennymphe

Cena od 19,00 zł

Hiacynt wodny do akwarium

Cena od 5,00 zł

Czermień błotna

6,00 zł

Tartak zwyczajny

8,00 zł

Spirodella

6,00 zł

Azolla karolińska

6,00 zł

Żabiściek pływający

5,00 zł

Osoka aloesowata

10,00 zł

Limnobium gąbczaste

4,00 zł

Wywłócznik czerwony

8,00 zł

Onowodek dwukłosowy

39,00 zł

Thalia dealbata

59,00 zł

Wywłócznik okółkowy

6,00 zł

Rdestnica pływająca

10,00 zł

Przetacznik bobowniczek

7,00 zł

Okrężnica bagienna

6,00 zł

Salwinia pływająca

4,79 zł

Moczarka kanadyjska

2,49 zł

Przęstka pospolita

2,99 zł

Okrężnica bagienna

4,79 zł

Wywłócznik wodny

7,90 zł

Thalia Rarytas roślina do oczka wodnego

39,90 zł

Moczarka kanadyjska, zestaw 100 sztuk

99,00 zł

Pistia, roślina do akwarium i oczka wodnego 15-20 cm

7,77 zł

Kosaciec gładki Rose Queen

10,99 zł

Limnobium gąbczaste, zestaw 10 szt.

34,99 zł

Przęstka pospolita, komplet 20 sadzonek

29,90 zł

Wywłócznik wodny, komplet 10 szt.

73,90 zł

Pałka szerokolistna pstra (Variegata)

14,99 zł

Rzęsa wodna do oczka

6,69 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły