Kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie? Praktyczny poradnik uprawy
Zasadzając cebulki hiacyntów w ogrodzie lub doniczce, możemy spodziewać się pięknie kwitnących kwiatów zwiastujących wiosnę. Te popularne rośliny są dostępne praktycznie w każdym sklepie nawet na początku lutego. Warto dowiedzieć się, kiedy sadzić cebulki hiacyntów, kiedy możemy je przesadzać, a także czym się różni hiacynt wodny od popularnej rośliny doniczkowej.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hiacynt w doniczce - charakterystyka
Hiacynty są roślinami zaliczającymi się do rodziny szparagowatych. Gatunek ten przywędrował do nas z Bliskiego Wschodu, a dokładniej z rejonów Turcji i Palestyny. Roślina tworzy jeden pęd, który dorasta nawet do 30 cm wysokości. Cebulki hiacyntów w zależności od odmiany wydają kwiaty o różnych kolorach, od białego, aż po ciemnofioletowy. Hiacynt w doniczce kwitnie przez okres kilku tygodni. W tym czasie pojawiają się kwiatostany gronowe składające się z dzwonkowatych kwiatów. Roślina charakteryzuje się ciężkim, słodkawym zapachem.
Bardzo często hiacynt w doniczce mylony jest z hiacyntem wodnym. Okazuje się, że są to dwa zupełnie odmienne gatunki kwiatów. Hiacynt wodny, jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną przeznaczoną do obsadzeń w oczkach wodnych, sadzawkach oraz akwariach. Ten jednoroczny kwiat bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo łatwy w uprawie. Hiacynt wodny najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach. Kwitnie dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 24 stopnie Celsjusza. Hiacynt wodny kwitnie najczęściej na jasno niebiesko lub biało.
Sadzenie hiacyntów do gruntu - uprawa
Zastanawiając się, kiedy sadzić hiacynty, najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ten kwiat posiada wymagania uprawowe. Na pewno sadzenie hiacyntów do gruntu, powinno odbywać się na słonecznych stanowiskach. Kwiaty mogą rozwijać się również w lekko cienistych miejscach, jednak lepiej wybierać stanowiska, do których dochodzą promienie słoneczne. Cebulki hiacyntów warto umieścić w żyznym podłożu o dobrej przepuszczalności. Odczyn gleby powinien być obojętny.
Oczywiście niezwykle ważne jest to kiedy sadzić hiacynty, ale również nie powinniśmy zapominać o tym, w jaki sposób należy to robić. Sadzenie hiacyntów do gruntu powinno być poprzedzone spulchnieniem podłoża, a także pozbyciem się z jego powierzchni wszelkich chwastów. Dobrym pomysłem jest zasilenie gleby nawozem. W tym celu stosujemy naturalny kompost lub też nawóz azotowy. Cebulki hiacyntów w taki sposób nawozimy przed posadzeniem w gruncie. Natomiast w okresie kwitnienia sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe. Zarówno hiacynt w doniczce, jak i również uprawiany w gruncie, wymaga regularnego podlewania. Nie można doprowadzić do przesuszenia rośliny, ponieważ kwiaty bardzo szybko zwiędną.
Kiedy sadzić cebulki hiacyntów?
Wydawać by się mogło, że na pytanie, kiedy sadzić hiacynty, odpowiedź powinna brzmieć, że na wiosnę. Okazuje się, że sadzenie hiacyntów do gruntu odbywa się już na jesieni, a najlepiej w okresie od września do października. Cebulki umieszczamy w odległości ok. 15-25 cm względem siebie. Hiacynty umieszczamy piętką do dołu, na głębokości wynoszącej 3-krotność wielkości cebulki.
Mając na uwadze to, kiedy sadzić cebulki hiacyntów, trzeba zadbać również o odpowiednie zimowanie rośliny. Dlatego ze względu na niesprzyjające warunki, należy je wyściółkować. Oczywiście możemy zdecydować się na uprawę odmian, które są bardziej odporne na mróz. Dlatego wszystkie informacje na temat tego, kiedy sadzić hiacynty, a także jak powinno wyglądać ich zimowanie, znajdziemy na opakowaniu cebulek. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.
Kiedy wykopać hiacynty?
Problem dotyczący tego, kiedy sadzić cebulki hiacyntów, przynosi nam również kolejne wątpliwości dotyczące tego, kiedy wykopać hiacynty. Okazuje się, że nie przetrzymujemy cebul przez cały rok w jednym miejscu. Przynajmniej warto zadbać o przesadzanie hiacyntów co dwa-trzy sezony. Hiacynt po przekwitnięciu nie jest jeszcze gotowy na wykopanie. Roślina powinna nieco uschnąć. Cebulki hiacyntów po przekwitnięciu wykopujemy na przełomie czerwca i lipca. Następnie należy je przechowywać w chłodnym miejscu do momentu ich kolejnego sadzenia. Ważne jest to, aby zapewnić im odpowiedni przewiew, by nie doszło do gnicia cebulek.
Wiedząc już, kiedy wykopać hiacynty, na pewno powtarzając ten zabieg co kilka lat, uchronimy sadzonkę przed chorobami i szkodnikami. Przesadzanie hiacyntów nie powinno odbywać się rzadziej niż co 3-4 lata. Po tym czasie zauważymy, że kwiaty nie są już takie obfite. Jeżeli cebulki zostaną zaatakowane przez chorobę, to przesadzanie hiacyntów może okazać się już nieskuteczne. Dlatego warto dbać o taką profilaktykę.
Jeżeli chodzi o przesadzanie hiacyntów z doniczek w inne miejsce, to powinniśmy zadbać dla nich o stanowisko w ogrodzie. Niestety ponowny rozwój rośliny w doniczce nie jest możliwy. Natomiast możemy podpędzić rośliny, poprzez umieszczenie cebulek w chłodnej piwnicy. Cebule wcześniej sadzimy w doniczce tak, aby nieco wystawały ponad powierzchnię ziemi. Po ok. 2,5 miesiącach przechowywania w taki sposób hiacyntów, przenosimy je do domu. Następnie czekamy już na moment, aż zakwitną.