Ketmia bagienna – charakterystyka

Hibiskus błotny (Hibiscus moscheutos), inaczej również hibiskus olbrzymi lub ketmia bagienna, to roślina zaliczająca się do rodziny ślazowatych, nazywaną także malwowatych. W odróżnieniu od innych gatunków hibiskusa, które przybyły do nas z Azji, akurat hibiskus bylinowy przywędrował do Europy z Ameryki Północnej, w której zresztą cały czas można spotkać go w warunkach naturalnych. Hibiskus błotny dorasta do wysokości nawet 2,4 metra. Wyróżnia się czerwonawymi pędami, z których wyrastają liście o długości 10-18 cm. Ich kształt najczęściej jest jajowaty, natomiast brzegi są strzępione.

Największą uwagę oczywiście przykuwają olbrzymie kwiaty, których średnia dochodzi do 25 cm. Dlatego właśnie roślina otrzymała przydomek – hibiskus olbrzymi. Kwiaty w różnych kolorach, uzależnionych od konkretnej odmiany, wyrastają pojedynczo z kątów liści. Najczęściej są to kwiaty białe, różowe lub purpurowe. Okres kwitnienia zaczyna się w lipcu i trwa do września. Każdy kwiat żyje jednak zaledwie od doby do dwóch, po czym opada. Chcąc jak najdłużej przedłużyć okres kwitnienia byliny, warto systematycznie obrywać przekwitnięte kwiaty wraz z torebkami.

Hibiskus olbrzymi – odmiany

Zanim przejdziemy do konkretnych odmian, którymi wyróżnia się ketmia bagienna, warto wcześniej wspomnieć o kilku najpopularniejszych gatunkach hibiskusa. Rośliny ze względu na podobne nazewnictwo są ze sobą bardzo często mylone. Okazuje się, że róża chińska jest krzewem dedykowanym do uprawy w doniczce. Występuje ona na pniu lub jako rozłożysty krzew. Róża chińska ze względu na swoją specyfikę nie występuje już w środowisku naturalnym. Innym popularnym gatunkiem hibiskusa jest ketmia syryjska. Ten krzew preferuje stanowiska słoneczne w naszych ogrodach i często traktowany jest jako roślina pnąca.

Natomiast ketmia bylinowa posiada takie odmiany, jak m.in.:

  • Hibiscus moscheutos Cranberry Crush – hibiskus o dużych kwiatach, których średnica osiąga do 25 cm, wyróżnia się ciemnobordowymi płatkami tworzącymi zwarty pokrój. Hibiskus bylinowy tej odmiany dorasta do 100 cm wysokości.
  • Hibiscus moscheutos Berrylicious – hibiskus wielkokwiatowy wyróżnia się fioletowymi kwiatami, które są nieco jaśniejsze przy krańcach płatków. Hibiskus bagienny dorasta do wysokości około 130 cm.
  • Hibiscus moscheutos Midnight Marvel – hibiskus olbrzymi obsypany jest winnoczerwonymi kwiatami. Krzew dorasta do 120 cm wyskości. Hibiskus o dużych kwiatach wyróżnia się bardzo łatwym krzewieniem.
  • Hibiscus moscheutos Jazzberry Jam – hibiskus o dużych kwiatach w kolorze ciemnoróżowym.  Ketmia bagienna dorasta do 120, a jej pędy pną się mocno do góry.
  • Hibiscus moscheutos My Valentine – późno kwitnący hibiskus bagienny, na pędach którego rozwijają się piękne, czerwone kwiaty. Krzew wielkokwiatowy dorasta do 120 cm wysokości.
  • Hibiscus moscheutos Party Favor – to rodzaj odmiany o różowych kwiatach wyróżniających się kulistym przekrojem. Kwiaty pięknie prezentują się na tle soczystozielonych liści. Ketmia bylinowa dorasta do 140 cm wysokości.
  • Hibiskus błotny Summer Storm – bylina wyróżnia się jasnoróżowymi kwiatami z malinowymi oczkami. Ozdobą rośliny są również zielonobordowe liście. Hibiskus wielkokwiatowy dorasta do wysokości aż 150 cm.
  • Ketmia bylinowa White Heaven – odmiana zaliczająca się do grupy Newbiscus. Kwiaty białe obsypujące pędy byliny osiągają średnicę nawet do 30 cm. Dlatego, nie bez powodu na tę roślinę mówi się hibiskus olbrzymi.
  • Hibiskus bylinowy Luna White – jest to odmiana zaliczająca się do grupy Luna. Kwiaty białe dorastają do średnicy 20 cm. Nie są to zbyt wysokie krzewy, ponieważ hibiskus błotny Luna White osiąga maksymalnie do 90 cm wysokości.
  • Hibiskus wielkokwiatowy Newbiscus Galaxy – hibiskus bagienny posiadający kwiaty białe z czerwoną plamką lub też różowe kielichy. Tak jak poprzednia odmiana, jest to hibiskus o dużych kwiatach, sięgających do 30 cm średnicy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Hibiskus o dużych kwiatach - uprawa

Sadząc hibiskus błotny, powinniśmy zdecydować się na słoneczne, najlepiej osłonięte stanowisko. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne i próchnicze. Dobrze, by gleba posiadała lekko kwaśny odczyn. Ketmia bylinowa obsadzana jest wiosną. Najlepiej tę czynność zaplanować na maj lub czerwiec. Wtedy jednak spodziewajmy się, że hibiskus błotny z dużym opóźnieniem rozpocznie swój okres wegetacyjny.

Chociaż uprawa hibiskusa błotnego przez cały rok nie powinna stanowić żadnego problemu, ze względu na mrozoodporność rośliny, to jednak należy pamiętać, iż każda odmiana może inaczej reagować na niskie temperatury. Dlatego zaleca się, aby ketmia bagienna była na zimę okrywana. Czasem warto osłonić ją dużą donicą przed niekorzystnym działaniem opadów atmosferycznych zimą, które mogą doprowadzić do przemarznięcia sadzonki.

Hibiskus błotny – pielęgnacja

Uprawa ketmii błotnej dla wprawionego ogrodnika, nie powinna być zbyt uciążliwym zajęciem. Należy jednak nastawić się na dość duże wymagania rośliny. Spełniając je wszystkie, hibiskus bagienny odwdzięczy się pięknymi kwiatami i długim okresem wegetacji. Po wybraniu odpowiedniego stanowiska, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu rośliny. Uprawa ketmii bylinowej polega na uzupełnianiu braków wody, jednak niedopuszczeniu do zbyt wysokiej wilgoci w podłożu. Niedobór wody bardzo szybko zauważymy po kwiatach, które zaczną żółknąć, a na końcu również opadać.

Tak jak róża chińska uprawiana w domu, również hibiskus bylinowy w okresie wegetacji, wymaga intensywnego nawożenia. Najlepszym rozwiązaniem okaże się nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do krzewów kwitnących. Pierwsze nawożenie należy zaplanować wiosną i stosować je do jesieni. Jednym z domowych sposobów na nawożenie jest podlewanie roztworem z zaparzonych skórek od bananów lub bezpośrednie zakopywanie ich w podłożu.

Hibiskus bylinowy może być przez nas rozmnażany w sposób wegetatywny oraz z nasion. Nasiona pozyskujemy z zebranych torebek po przekwitniętych kwiatach. Wystarczy je wysiać na tackę, aż do momentu, kiedy pojawią się młode siewki. W tym czasie należy utrzymywać wysoką temperaturę na poziomie ok. 22-25 stopni Celsjusza. Uprawa tak powstałych sadzonek jest możliwa dopiero po pojawieniu się kilku liści. Zanim hibiskus olbrzymi zostanie wysadzony do gruntu, wcześniej przez kilka dni powinien być hartowany.

Zarówno róża chińska, hibiskus syryjski, jak i również hibiskus wielkokwiatowy, przy nieodpowiedniej pielęgnacji może być narażony na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Róża chińska i krzewy hibiskusów uprawianych w ogrodzie, przy nadmiernej wilgoci oraz nieodchwaszczaniu, mogą zostać porażone m.in. szarą pleśnią. Jeżeli jednak zapewnimy prawidłową pielęgnację, w tym również optymalne nawadnianie rośliny, krzewy powinny utrzymać się całkowicie zdrowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły