Uprawa hibiskusa ogrodowego krok po kroku – poradnik praktyczny
Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus L.), znana powszechnie jako hibiskus ogrodowy, należy do najbardziej odpornych na mróz gatunków ketmii. Jej wymagania i pielęgnacja w ogrodzie nie należą do szczególnie trudnych, a niezwykle atrakcyjne kwiaty wprowadzają do ogrodu i na balkon powiew egzotyki. Hibiskus ogrodowy jest wrażliwy, podobnie jak inne rośliny, na błęd y uprawy i nie jest całkowicie odporny na choroby szkodniki. Zachowując pewne zasady można z powodzeniem uprawiać ten krzew, ciesząc się jego oryginalną urodą.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ketmia syryjska, hibiskus ogrodowy i róża chińska ogrodowa
Pochodzenie i wygląd ketmii syryjskiej
Wymienione wyżej trzy nazwy rośliny dotyczą tego samego gatunku. Oficjalna nazwa ketmia syryjska jest często zastępowana spolszczoną nazwą botaniczną Hibiscus. Chińskie pochodzenie i pewne podobieństwo do róży tłumaczy zupełnie niepoprawną pod względem botanicznym nazwę róża chińska ogrodowa. Z różą hibiskusy nie mają nic wspólnego, należą bowiem do wielodzietnej rodziny ślazowatych, która liczy ponad 240 rodzajów i około 4500 gatunków. Nawiasem mówiąc, ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) jest gatunkiem hibiskusa i popularną rośliną ozdobną doniczkową.
Ketmia syryjska ma swoją ojczyznę w Chinach, gdzie rośnie na przybrzeżnych klifach, górskich zboczach, brzegach rzek i przydrożach do wysokości 1200 m. Ta piękna roślina od dawna jest hodowana w Chinach i Korei, wcześnie też dotarła drogami handlowymi do krajów Orientu. W XVI wieku ketmia syryjska dotarła do Europy z Syrii właśnie. Czasem bywa omyłkowo zaliczana do kwiatów nazwanych w Biblii „różą z Szaron”. Jest to zbiorcza nazwa różnych gatunków, które w biblijnych czasach cieszyły się dużym uznaniem. W krajach Lewantu ketmia syryjska jednak nie występowała.
Zimoodporny hibiskus ogrodowy to niewielki krzew dorastający do trzech metrów wysokości i dwóch szerokości. W starszym wieku, rosnąc na otwartej przestrzeni, rozrasta się wyraźnie, a jego korona zaokrągla się i rośnie wszerz. Opadające na zimę liście są ciemnozielone i w zależności od odmiany jajowate, romboidalne do trójklapowych, grubo ząbkowane o długości 7-9 cm.
Kwitnienie ketmii syryjskiej w ogrodzie i na balkonie trwa od lipca do późnej jesieni. Roślina prezentuje w kątach liści nowych pędów swoje przepiękne lejkowate kwiaty. Mają do 12 cm średnicy, a pięć płatków ma kolor w zależności od odmiany od bieli przez błękit do różu i czerwieni. Istnieją odmiany ketmii o kwiatach pełnych i wielobarwnych, większość wykazuje czerwonawe plamki w środku kwiatu i posiada długi pojedynczy słupek, mniej lub więcej wyrastający poza kwiat.
Uprawa hibiskusa ogrodowego i jego wymagania
Hibiskus ogrodowy lubi stanowiska słoneczne, gdzie jednak może stać osłonięty przed palącym południowym słońcem. W półcieniu rośnie również dobrze. Optymalne dla niego jest miejsce, gdzie rano i po południu dociera słońce, wspierając jego wzrost i przede wszystkim kwitnienie. Ważne jest zapewnienie w okresie od jesieni do wiosny osłony, która zabezpieczy krzew przed mroźnym wiatrem.
Poza tym nie powinno się sadzić ketmii syryjskiej w pobliżu zbiorników wodnych albo roślin o dużym zapotrzebowaniu na wodę. To mogłoby prowadzić do ryzyka nadmiaru wilgoci i co zatem idzie zgnilizny korzeni. Krzew może sadzony jako soliter albo element żywopłotu, który ze względu na gęste ugałęzienie zapewnia doskonałą zasłonę ogrodu. Barwnymi kwiatami może też ożywiać monotonne fragmenty ogrodu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hibiskusie.
Bardzo duży wpływ na wzrost i kwitnienie ketmii syryjskiej ma podłoże, na którym została posadzona. Odpowiednie warunki glebowe, które zapewniają zdrowy rozwój i długie życie hibiskusa, to:
- żyzna ziemia,
- dobra przepuszczalność,
- kwaśna wartość pH poniżej 6,5.
Najlepszą porą do sadzenia hibiskusa ogrodowego jest wczesna wiosna, o ile ma się do czynienia z egzemplarzem zimoodpornym. Gdyby niespodziewanie powróciły krótkotrwałe przygruntowe przymrozki wiosenne, roślinom nie stanie się krzywda. Z sadzeniem odmian bardziej wrażliwych trzeba poczekać, aż pogoda się ustabilizuje i spadki temperatury nie będą zagrażać. Ten gatunek hibiskusa potrzebuje nieco więcej czasu, aby przystosować się do nowych warunków glebowych. Dlatego też możliwie wczesne sadzenie jest konieczne, aby młody hibiskus ogrodowy już w pierwszym sezonie mógł wspaniale rosnąć. Towarzystwem i tłem dla pięknej rośliny może być na przykład kalina koralowa albo ozdobne trawy, jak rozplenica japońska.
Pielęgnacja ketmii syryjskiej w ogrodzie i na balkonie
Podlewanie, nawożenie hibiskusa ogrodowego
Jako roślina doniczkowa na balkon albo taras, ketmia syryjska ma podobne wymagania jak sadzona na ogrodowej rabacie, i podobnie wygląda też jej pielęgnacja. Ze względu na ryzyko przesychania, zaleca się wybierać odpowiednio duże doniczki, co najmniej dwukrotnie większe od bryły korzeniowej rośliny. Dobrze jest też użyć wysokiej jakości substratu. Na dnie doniczki powinna znajdować się warstwa drenażowa, odprowadzająca nadmiar wody.
Z reguły w letnich miesiącach opady deszczu występują w wystarczających ilościach i wtedy hibiskus ogrodowy rosnący na rabacie korzysta z naturalnych zasobów wody. Gdyby jednak okres suszy i upałów przedłużał się, podlewanie staje się wtedy konieczne. Podlewać należy obficie, ale bez tworzenia zastojów wody. Zapotrzebowanie na wilgoć można zredukować poprzez grubą warstwę ściółki z kory usypaną w strefie korzeni. Dzięki temu nie tylko woda wolniej z ziemi odparowuje, ale też wolniej rozwijają się chwasty pozbawione dostępu do światła.
Pod względem nawożenia zimoodporna ketmia syryjska również jest mało wymagająca. Porcja kompostu w zupełności jej wystarczy, a dla wzmocnienia wzrostu i kwitnienia można w czerwcu, krótko przed rozwijaniem kwiatów, zastosować nawóz płynny. Są w sprzedaży specjalne nawozy do hibiskusów, które zawierają wszystkie niezbędne dla nich składniki. Od początku września należy wstrzymać nawożenie.
Przycinanie i zimowanie ketmii syryjskiej
Najważniejsza cecha, którą hibiskus ogrodowy tak chętnie się chwali, to liczne i duże kwiaty. Te tworzą się zazwyczaj na tegorocznych pędach i z tego względu krzew powinien być koniecznie raz w roku przycięty. Zabieg wykonuje się najwcześniej na początku maja, ponieważ ten gatunek rozwija pędy stosunkowo późno. Dobrze jest jednak poczekać z tym, aż miną ostatnie spóźnione przymrozki – świeże miejsca cięcia są wrażliwe na mróz. W pierwszych dwóch latach przycina się pędy aż do głównego pnia, aby pobudzić krzew do rozgałęziania.
Przycinając starsze rośliny trzeba usuwać krzyżujące się gałęzie i skierowane do środka. Pędy zewnętrzne skraca się o jedną trzecią. Usunąć należy koniecznie pędy suche i chore. Zabieg najlepiej wykonać w dzień suchy, ale nie nadmiernie słoneczny.
Zimoodporne egzemplarze ketmii syryjskiej wytrzymują mrozy do -20°C. Zasada jest prosta: im starsza roślina, tym większą wykazuje odporność na niskie temperatury. To oznacza, że młode rośliny są dosyć wrażliwe na chłód i przez pierwsze lata powinny być specjalnie zabezpieczane. Strefę korzeni przykrywa się jesienią warstwą liści, kory albo igieł jodłowych. Przed nadejściem dużych mrozów nadziemną część krzewu otula się tkaniną jutową albo włókniną. Ketmie doniczkowe ustawia się dodatkowo na płycie styropianu albo drewnianej desce. Ewentualnie można je przenieść do jasnego pomieszczenia. Im mniej światła, tym większa szansa, że ketmia zrzuci liście.
Rozmnażanie hibiskusa ogrodowego
Aby własnemu ogrodowi zapewnić efektowny przepych kwiatów, warto bezpłatnie rozmnożyć kwitnący krzew ketmii syryjskiej. Ten zabieg może wykonać każdy ogrodnik-amator bez specjalnej wiedzy i szczególnych zdolności. Większą liczbę młodych roślin można pozyskać na dwa sposoby: poprzez wysiew nasion albo ukorzenienie sadzonek pędowych.
Nasiona do siewu można kupić w sklepie ogrodniczym albo zebrać nasiona z własnego krzewu. Większe szanse na sukces zapewnia wysiew nasion w pojemnikach. W ogrodzie na rabacie ptaki mogą wybrać nasiona i próżno by wtedy czekać na siewki. Rozmnażanie z pędów udaje się najlepiej w letnie miesiące. Polega na wycięciu odcinków pędów z co najmniej trzema oczkami każdy i umieszczeniu ich w pojemniku z ziemią. Ukorzenione siewki i sadzonki można potem wysadzić do gruntu albo do doniczek.