Hortensja bukietowa Magical Candle i Moonlight - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Hortensje bukietowe Hydrangea paniculata coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Biała hortensja Magical Candle i żółta hortensja Magical Moonlight ze stożkowymi kwiatostanami fascynują zmianą kolorów w sezonie kwitnienia. Jak pielęgnować te niezwykłe rośliny?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja bukietowa Magical Candle i żółta hortensja Magical Moonlight – sadzenie
Hortensje Magical Candle i Moonlight do prawidłowego rozwoju potrzebują osłoniętego od wiatru, półcienistego lub nasłonecznionego stanowiska. Odmiany bukietowe są bardziej odporne na suszę od pozostałych gatunków, jednak wymagają gleby wilgotnej lub umiarkowanie wilgotnej. Woda nie może się gromadzić w pobliżu korzeni. Ziemia powinna być próchnicza i żyzna, chociaż hortensja urośnie również na przeciętnej ogrodowej glebie. Ważne, by była lekko kwaśna lub obojętna. Najlepiej sadzić rośliny wiosną lub wczesną jesienią. Przesadzanie hortensji wymaga przygotowania podłoża. Ziemię należy odchwaścić, by nie rywalizowały z rośliną o składniki odżywcze i słońce. Można dodatkowo zastosować w tym celu agrowłókninę lub ściółkowanie.
Wykopany dołek powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej rośliny ukorzenionej w doniczce. Musi się ona swobodnie w nim mieścić. Dno i ściany dołka należy wzruszyć, by były pulchne. Dzięki temu korzenie hortensji łatwiej się rozrosną. Świeżą ziemię mieszamy z kwaśnym torfem w równych proporcjach. Warto zmierzyć poziom pH. Wysypujemy ją na dno wykopanego wcześniej dołka. Gdy planujemy posadzenie większej ilości roślin, wtedy musimy pamiętać o odpowiednich odległościach. W szpalerze sadzimy je w odległości około 1 metra od siebie.
Ukorzenioną w doniczce hortensję wsadzamy do wody razem z doniczką, tak by bryła korzeniowa nasiąkła. Kolejnym krokiem jest usunięcie uschniętych liści i połamanych pędów. Wyjmujemy roślinę z doniczki, wsadzamy w przygotowany dołek i przysypujemy resztą przygotowanej ziemi. Sadzimy ją na tej samej głębokości, na której rosła w doniczce. Na koniec intensywnie podlewamy. Jeżeli woda odsłoni korzenie, to uzupełniamy ziemię. Na wierzch sypiemy warstwę ściółki. Doskonale sprawdza się kora sosnowa, która zakwasza podłoże. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - uprawa
Zarówno hortensja Magical Candle jak i hortensja Magical Moonlight to odmiany pięknie prezentujące się jako pojedyncza, wyeksponowana w ogrodzie roślina. Można także sadzić je w grupach. Świetnie prezentują się w połączeniu z zielonymi roślinami i wysokimi trawami. Hortensja Magical Candle w początkowym okresie kwitnienia ma zielonkawo – białe kwiaty, które później przechodzą w kolor różowy. Jesienią przebarwia się na czerwono i brązowo. Żółta hortensja Magical Moonlight ma wyjątkowo trwałe kwiaty, które zasuszone doskonale nadają się do bukietów.
Do obfitego kwitnienia hortensja bukietowa potrzebuje nawożenia. Przeprowadzamy je co miesiąc od wiosny do końca lipca specjalnymi nawozami dla tego gatunku roślin. W upalne i suche lato rośliny te wymagają podlewania. Brak wody sprawia, że hydrangea paniculata usycha lub ma mniejsze kwiaty. W pierwszych dwóch latach uprawy podlewamy rośliny obficie raz w tygodniu. Na każdy krzew przeznaczamy około 10 do 15 l wody. W kolejnych latach dorosłe rośliny nie wymagają podlewania. Jeżeli jednak chcemy, by kwiaty były dorodne, to zalecane jest podlewanie w czasie suszy.
Hortensje bukietowe są odporne na mróz, dlatego nie wymagają okrywania na zimę. Wystarczy obsypać podłoże korą lub warstwą ściółki. Ponieważ kwitną na pędach jednorocznych, nie ma ryzyka przemarzania. Dzięki temu kwiaty pojawiają się w każdym sezonie. Nie należy ich usuwać po przekwitnięciu, gdyż utrzymują się na roślinie aż do stycznia i przez cały ten czas są ozdobą ogrodu. Pod koniec stycznia same opadają. Rośliny te są odporne na choroby, zanieczyszczenia i szkodniki. Nie wymagają oprysków.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – pielęgnacja
Gatunki te są łatwe w uprawie, lecz należy zapewnić im odpowiednie warunki. Pielęgnacja hortensji Magical Candle i hortensji Magical Moonlight polega przede wszystkim na cięciu. Wymaga go zarówno biała, jak i żółta hortensja. Wczesną wiosną należy przyciąć wszystkie zeszłoroczne pędy. Można to zrobić na wysokości 1/3 rośliny lub 10 do 15 cm nad ziemią. Pobudzi to roślinę do wzrostu i lepszego rozkrzewienie. Wpływa także na obfitość kwitnienia i wielkość kwiatostanów. Najkorzystniej jest ciąć roślinę w dwóch pierwszych latach uprawy do wysokości 10 cm, a w następnych sezonach na 1/3 wysokości.
Rośliny prowadzone w firmie drzewka wymagają innego ciecia. Wybiera się najsilniejszy pęd, a pozostałe wycina tuż przy ziemi. Gdy osiągnie on odpowiednią wysokość, możemy go ogłowić. Doprowadzi to do rozkrzewienia i ukształtowania formy kulistej. Konieczne jest wzmocnienie rośliny podporą. Przed każdym sezonem należy usuwać wychodzące z ziemi pędy. Co kilka lat należy przeprowadzić cięcie prześwietlające i usuwać najstarsze gałęzie. Podobnie należy prześwietlać hydrangea paniculata szczepione na pniu. Żółta i biała hortensja bukietowa to rośliny niewymagające ogromu pracy i dbałości. W czasie kwitnienia warto jednak co jakiś czas przeprowadzać cięcie sanitarne. Polega ono na usunięciu połamanych i uszkodzonych gałązek.
Hortensja Magical Candle i hortensja Magical Moonlight to bardzo proste i wdzięczne w uprawie rośliny. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko i zapewnić minimum troski, by zachwycały swoimi kwiatami nawet zimą.