Wymagania i pielęgnacja hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa, czy hortensja ogrodowa – którą wybrać?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nikt dzisiaj nie uprawia w ogrodach dziko rosnących, botanicznych form hortensji. Przodkowie naszych ozdobnych krzewów pozostali w swoich dalekowschodnich lasach, u nas natomiast królują najróżniejsze sztucznie wyselekcjonowane i stworzone kultywary i hybrydy. Wspaniałe, kolorowe baldachogrona, jakie rozwija hortensja ogrodowa i efektowne wiechy hortensji bukietowej nie ułatwiają wyboru.

Hortensja ogrodowa preferuje najczęściej stanowiska półzacienione. Pozwala to na urządzenie ogrodu w zakątkach pod rozłożystymi drzewami. Krzewy znajdują tam osłonę przed silnym promieniowaniem słońca, a zarazem ochronę przed strugami ulewnego deszczu.

Z kolei odmiany hortensji bukietowej, jak na przykład hortensja ‘Limelight’ albo ‘Grandiflora’ nie mają nic przeciwko miejscom nasłonecznionym. W ten sposób miłośnicy hortensji mogą sadzić te dwa gatunki na różnych stanowiskach w ogrodzie, bez konieczności dokonywania bolesnego wyboru.

Sadzenie i pielęgnacja hortensji bukietowej

Odpowiednie stanowisko

Na jasnych, słonecznych i półcienistych miejscach czuje się hortensja bukietowa najlepiej. Jeśli posadzi się ten kwiatowy krzew w pełnym słońcu, należy jednocześnie zapewnić hortensji stale zaopatrzenie w wodę. W zacienionym miejscu kwiaty będą raczej mizerne.

Wymagania hortensji bukietowej nie należą do wygórowanych; rośnie ona również w mniej optymalnych warunkach. Aby jednak mogła w pełni zaprezentować swoją urodę, powinno się wybrać dla niej możliwie najlepsze miejsce. Daje się z powodzeniem uprawiać w doniczkach i pojemnikach, jest więc odpowiednia również na balkon i taras. Na zimę zrzuca liście.

Właściwe odstępy

Odmiany hortensji bukietowej wyróżniają się nie tylko obfitością efektownych kwiatów, ale rozwijają się też w obszerne krzewy. Podczas sadzenia trzeba ten warunek uwzględnić, aby zachować między roślinami odstęp równy co najmniej połowie ich docelowej szerokości. Dla przykładu:

  • Hydrangea paniculata ‘Little Lime’ – wysokość do 120 cm, szerokość do 150 cm – zalecany odstęp 75 cm – cena ok. 24 zł;
  • Hydrangea paniculata ‘Mega Mindy’ – wysokość do 175 cm, szerokość do 130 cm – zalecany odstęp 65 cm – cena ok. 35 zł;
  • Hydrangea paniculata ‘Bobo’ – wysokość do 90 cm, szerokość do 70 cm (odpowiednia na balkon) – zalecany odstęp 35 cm – cena ok. 35 zł.

Podłoże dla hortensji bukietowej

Aby liczne odmiany hortensji bukietowej miały sposobność okazania swojej kwiatowej mocy, trzeba zapewnić im odpowiednie podłoże:

  • żyzne, próchniczne, świeże i wilgotne,
  • przepuszczalne, luźne, bez zagrożenia zastojem wody,
  • o odczynie lekko kwaśnym z pH od 5,5 do 6,0 (konieczny jest odpowiedni nawóz do hortensji). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej.

Najlepsza pora do sadzenia – kalendarz ogrodnika

Czas sadzenia hortensji bukietowej zaczyna się wiosną od marca. Dokładną porę wyznacza nie kalendarz ogrodnika, ale pogoda; przedłużający się okres mrozów albo spóźnione przymrozki każą wstrzymać się z pracą w ogrodach. Chociaż w późniejszym wieku Hydrangea paniculata jest zimoodporna, to w roku sadzenia wykazuje dużą wrażliwość na mróz.

Hortensja bukietowa i jej kwiatostan, a także odmiany hortensji bukietowej i cięcie hortensji
Hortensja bukietowa krok po kroku i odmiany hortensji bukietowej oraz cięcie hortensji

Okres kwitnienia hortensji bukietowej

Bogactwo kwiatów tej hortensji osiąga swój zenit po kwitnieniu większości roślin ozdobnych, które szykują się już do spoczynku. Szczyt kwitnienia rozciąga się od lipca do września, przy czym poszczególne odmiany hortensji bukietowej uruchamiają swój potencjał wcześniej lub później. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem kwiatów, można stworzyć na przykład taką kombinację:

  • Hydrangea paniculata ‘Dharuma’ – czerwiec do sierpnia,
  • Hydrangea paniculata ‘Limelight’ albo ‘Grandiflora’ – sierpień do września,
  • Hydrangea paniculata ‘Tardiva’ – sierpień do października/listopada.

Szkodniki i choroby hortensji bukietowej

Jeśli zapewni się odpowiednie warunki siedliskowe i pielęgnację, choroby hortensji pojawiają się bardzo rzadko. Czasem zdarzają się grzybowe choroby hortensji, jak:

  • Mączniak prawdziwy – sprzyja mu niska wilgotność i nadmiar azotu w glebie.
  • Plamistość liści – wskazuje na niedobór światła spowodowany nadmiernym zagęszczeniem i zachwaszczeniem.
  • Szara pleśń – powstawaniu choroby sprzyja przenawożenie i nadmiar wilgoci, a zwłaszcza zraszanie liści podczas podlewania.
  • Zgnilizna korzeni – choroby hortensji opanowujące system korzeniowy.
  • Mszyce i przędziorki.

Nawóz do hortensji bukietowej

Hortensję zasila się składnikami odżywczymi na wiosnę i latem. W ten wiosną mają dobry start w okres wegetacyjny, a latem otrzymują zastrzyk energii na kwitnienie. Jako nawóz do hortensji dobrze jest zastosować kompost, który w pełni zaspokaja wymagania krzewu. Jeśli hortensja słabo się rozwija, można zastosować odpowiedni nawóz mineralny, który w przeciwieństwie do organicznego jest szybko przyswajany i daje szybkie efekty.

Zimowanie

Hortensja bukietowa jest dosyć odporna na mróz, jednak na zimę warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Także wiosną spóźnione przymrozki grożą przemarznięciem młodych pędów. W takim wypadku należy krzew zabezpieczyć warstwą włókniny albo innej izolacji.

Cięcie hortensji bukietowej

Zabieg, który podwaja liczbę i wielkość kwiatostanów

Pielęgnacja hortensji bukietowej jest całkiem wyjątkowa pośród około 80 gatunków hortensji. Podczas gdy na przykład hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla nie powinna mieć prawie żadnego kontaktu z nożycami, Hydrangea paniculata do pięknego kwitnienia potrzebuje regularnego zabiegu przycinania. Hortensja bukietowa, podobnie jak na przykład budleja, kwitnie na nowych pędach. Z tego względu silne cięcie hortensji po kwitnieniu, pod koniec lutego albo w marcu, sprzyja tworzeniu nowych pędów i dużej liczby kwiatostanów. Bardzo mocne cięcie hortensji zaleca się jednak tylko na mniej żyznych glebach i w miejscach osłoniętych od wiatru, ponieważ pędy obciążone ogromnymi kwiatostanami łatwo się łamią.

Cięcie hortensji bukietowej każdego roku wiosną jest niezbędne, aby nie straciła swojej formy i uroku. Zabieg wykonuje się następująco:

  • w marcu (albo pod koniec lutego) w pochmurny, bezmroźny dzień;
  • pędy skraca się do 50%;
  • każde cięcie hortensji przebiega nad pączkiem;
  • im mocniejsze cięcie, tym bardziej bujne kwitnienie.

Cel określa rodzaj cięcia hortensji bukietowej

Dzięki prawidłowym zabiegom, odpowiednio uformowana i wspaniale kwitnąca hortensja bukietowa jest w zasięgu ręki. Żaden inny gatunek hortensji nie jest tak jak ona zależny od ukierunkowanych na określony cel cięć pielęgnacyjnych, które podejmuje się już w pierwszym roku po posadzeniu. Aby hortensja bukietowa każdego roku prezentowała się ze swojej najpiękniejszej strony, wchodzą w rachubę trzy rodzaje cięć:

  1. Cięcie konstrukcyjne – ma na celu stworzenie pożądanego rusztowania pędów krzewu. Wykonuje się je od pierwszego do czwartego roku życia. Pięknie proporcjonalny krzew hortensji bukietowej nie powstanie sam z siebie. Pokrój i bogactwo kwiatów są rezultatem odpowiednich zabiegów od początku uprawy. Celem jest uzyskanie w ciągu pierwszych czterech lat 5-7 pędów głównych, które będą podstawą konstrukcji krzewu.
  2. Cięcie formujące – zapewnia zwarty pokój krzewu hortensji oraz bujne kwitnienie. Wykonuje się je od piątego roku życia.
  3. Hortensja bukietowa cięta na stole w różnych kolorach oraz odmiany hortensji bukietowej i cięcie hortensji
    Jaka hortensja bukietowa sprawdzi się w ogrodzie oraz odmiany hortensji bukietowej i cięcie hortensji
    Cięcie tworzące formę pienną – w rezultacie powstaje smukły pień z kwitnącą, regularną koroną. Młoda hortensja bukietowa doskonale nadaje się do wyhodowania malowniczego drzewka. Wybrany mocny pęd prowadzi się w formie pnia drzewa z bocznymi rozgałęzieniami tworzącymi zarys korony.

Kilka wybranych odmian hortensji bukietowej

  • Hydrangea paniculata 'Grandiflora' – klasyczna odmiana o białych kwiatostanach w formie stożka o długości do 30 cm. Z czasem biały kolor przechodzi w lekki róż.
  • Hydrangea paniculata 'Limelight' – zielonkawożółte, później kremowobiałe wiechy o przyjemnym zapachu. Hortensja ‘Limelight’ kwitnie od lipca do października, a jej kwiaty przebarwiają się pod koniec kwitnienia na kolor różowy.
  • Hydrangea paniculata Phantom' – odmiana o wyjątkowo efektownych kwiatostanach, których długość dochodzi do 30-40 cm. Kwiaty białe z czasem różowieją.
  • Hydrangea paniculata 'Dolly' – wyprostowane, skośnie ułożone pędy z dużymi stożkowymi kwiatostanami. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją.

Niepowtarzalna hortensja bukietowa w ogrodach

Odmiany hortensji bukietowej kwitną jako ostatnie ze wszystkich hortensji w roku. Od przedstawicielek innych gatunków swojego rodzaju wyróżniają się wiechowatymi, stożkowymi i podobnymi do kiści bzu lilaka kwiatostanami. Na dodatek roztaczają wspaniały zapach.

Kolejną charakterystyczną cechą hortensji bukietowej jest brak klasycznego błękitu kwiatów w przepięknym zresztą wyborze barw. Niektóre odmiany kwitną w bieli, inne w różu i odcieniach mieszanych kremowobiałych, różowych i zielonych. Na koniec kwitnienia następuje często przebarwienie kwiatów z bieli w róż. Także miłośnicy mocnych kolorów znajdą coś dla siebie: odmiana Hydrangea paniculata 'Diamant Rouge' od lipca do września kwitnie na różowoczerwono.

ikona podziel się Przekaż dalej