Hortensja drzewiasta anabelle – pielęgnacja, cięcie, porady praktyczne
Jeżeli chcesz przedłużyć sezon kwitnących kwiatów w swoim ogrodzie, to koniecznie posadź hortensję drzewiastą. Kwiat jest nie tylko bardzo łatwy w uprawie, ale również cieszy oczy pięknymi, długo kwitnącymi kwiatami. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie wymagania posiada hortensja anabelle, a także w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja anabelle – charakterystyka
Hortensja anabelle (Hydrangea arborescens) nazywana również hortensją drzewiastą lub krzewiastą, zalicza się do rodziny hortensjowatych. Jej ojczyzną są tereny Ameryki Północnej, jednak ze względu na swoje przepiękne, charakterystyczne kwiaty, bardzo szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie. Krzew o luźnym pokroju, dorasta do ok. 1,5 metra wysokości. Na początku, mało sztywne pędy warto wesprzeć palikami. Dzięki temu krzew zachowa ładną formę, a pędy z łatwością utrzymają duże i ciężkie kwiaty. Należy pamiętać, że hortensja bukietowa jest już zupełnie inną odmianą, mającą nieco inne wymagania uprawowe.
Największą ozdobą krzewu są oczywiście kwiaty pojawiające się od czerwca do sierpnia, a czasami nawet do września. Małe kwiatki, najczęściej w kolorze jasnokremowym, zebrane są w duże baldachogrony sięgające średnicy nawet 20 cm. U kresu wegetacji, zmieniają one kolor na jasnozielony. Pomiędzy drobnymi kwiatami, na krzewie możemy zauważyć również kwiaty płonne. Ich zadaniem jest wabienie owadów, w celu rozmnażania rośliny. Pędy porośnięte są dużymi liśćmi o długości do 15 cm.
Anabelle hydrangea – wymagania i uprawa
Wymagania, jakie posiada hortensja krzewiasta nie są zbyt duże, jednak warto się z nimi zapoznać, by móc się cieszyć jak najpiękniejszymi kwiatami. Zatem uprawa hydrangea arborescens powinna być zaplanowana na lekko zacienionym stanowisku, koniecznie osłoniętym od wiatru. Hortensja krzewiasta doskonale rośnie na lekkiej ziemi z warstwą próchniczą. Istotny jest odczyn gleby, który powinien być lekko kwaśny.
Uprawa hortensji drzwiastej jest łatwiejsza niż hortensji ogrodowej. Ponieważ hortensja bukietowa obsypywana jest kwiatami na zeszłorocznych pędach, które mogą być narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące zimą. Natomiast hortensja drzewiasta każdego roku wydaje nowe pędy na wiosnę, na których dopiero później rozwijają się kwiatostany. Dlatego też odmiana anabelle hydrangea nie wymaga specjalnego zabezpieczania na sezon zimowy.
Obsadzając hortensję drzewiastą, możemy zapewnić jej sąsiedztwo innych gatunków roślin i krzewów, takich jak różaneczniki, azalie, czy nawet hortensję ogrodową. Ciekawie zaprezentuje się na tle iglaków, czy też w formie kwitnącego, niedużego żywopłotu. Obsadzane mogą być nie tylko do gruntu, ale również do dużych donic, jako ozdoba balkonów, tarasów i altan.
Na specjalną uwagę zasługuje różowa hortensja krzewiasta, której okres kwitnienia przypada ok. 2 tygodnie później od popularnej odmiany anabelle. W zamian za to możemy cieszyć się jeszcze większymi, różowymi kwiatami. Hortensja drzewiasta różowa posiada takie same wymagania uprawowe jak hortensja bukietowa oraz inne odmiany hortensji krzewiastej. Ważnym elementem w pielęgnacji jest oczywiście cięcie wczesną wiosną, regularne podlewanie, a także nawożenie. Różowa anabelle hydrangea jest wyjątkowo odporna na mróz, ponieważ do uszkodzeń nie dochodzi, nawet gdy temperatura spada do -40 stopni Celsjusza. W okresie kwitnienia różowa hortensja drzewiasta wabi różne owady, w tym motyle. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Hortensja drzewiasta – pielęgnacja i przycinanie
Krzewy liściaste hortensji krzewiastej bardzo lubią wilgoć, aczkolwiek nie można doprowadzić do przelania podłoża. W okresach suszy nie można zapominać o tym, by hydrangea arborescens była regularnie podlewana. Liście bardzo szybko uwalniają wodę, przez co może dojść do przesuszenia rośliny. Oprócz regularnego podlewania uprawa anabelle hydrangea opiera się także na odpowiednim nawożeniu. Pierwszy raz krzewy liściaste zasilamy nawozami wczesną wiosną. Natomiast ostatnia dawka powinna być podana nie później niż pod koniec lipca. Najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe lub specjalne preparaty przeznaczone do zasilania hortensji. Należy mieć na uwadze, że hortensja krzewiasta ze względu na długi i obfity okres kwitnienia, ma bardzo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego wczesną wiosną hortensja anabelle powinna być dodatkowo zasilona naturalnym nawozem.
Nie bez znaczenia jest przycinanie hortensji krzewiastej. Dzięki niej krzewy liściaste wzmacniają swoje pędy, ale również się obficie rozrastają. W związku z tym każdego roku należy planować cięcie wczesną wiosną. Nie wcześniej niż na początku marca, a także najpóźniej na początku kwietnia, planujemy przycinanie wszystkich pędów. Zachowujemy wysokość pędów nad 2-3 oczkiem od ziemi. Dodatkowo wiosenne cięcie musi obejmować wszelkie pędy, które są naszym zdaniem zbyt słabe lub w czasie zimy uległy uszkodzeniom. Przycinanie powinno być zdecydowane, ponieważ to pozwoli na obfite kwitnienie na nowych i zdrowych pędach.
Aby wspomóc cięcie krzewu i kwitnienie w przyszłym sezonie, warto hydrangea arborescens systematycznie pozbawiać przekwitniętych kwiatostanów. Oberwanych kwiatów nie musimy wyrzucać. Stanowią one piękną ozdobę przy wysuszonych bukietach. Niektórzy jednak zostawiają przekwitnięte kwiaty na pędach, które przypominają o sezonie letnim przez całą zimę. Krzewy liściaste, takie jak hortensja bukietowa lub krzewiasta, chociaż wymagają corocznego cięcia, przez wiele lat będą cieszyły atrakcyjnymi kwiatami.