Hortensja grandiflora – odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania
Hortensja grandiflora jest przepięknym krzewem, który posiada śnieżnobiały kwiatostan. Hortensja, znana również jako paniculata grandiflora, posiada swoje wymagania oraz warunki, które należy zapewnić roślinie. Czym charakteryzuje się hortensja bukietowa grandiflora, czyli hortensja wiechowata? Jak wyglądać powinno przycinanie hortensji? Podpowiadamy!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja grandiflora – ważne informacje
Jak wygląda hortensja krzaczasta? Wymagania rośliny
Hortensja grandiflora jest bardzo piękną rośliną, która niesamowicie kwitnie, niewiele przy tym wymagając. Latem hortensja biała rozwija swoje wiechy kwiatów, które są stożkowate i wielkie. Kiedy nadchodzi jesień, kwiaty zmieniają się na różowe, a później na nieco złote. Hortensja wygląda niesamowicie o każdej porze roku, stanowiąc doskonałą ozdobę każdego ogrodu – zarówno jako hortensja wiechowata, jak i w postaci hortensji drzewiastej.
Oczywiście, aby móc w pełni cieszyć się pięknem rośliny, należy spełnić jej wszelakie wymagania. Najważniejsze, by zapewnić hortensji słoneczne albo półcieniste stanowisko, a także lekką, próchniczną, żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Hortensja krzaczasta bardzo lubi, kiedy gleba jest wilgotna i użyźniona. To powoduje, że lepiej się rozwija. Hortensja powinna być wysadzana w temperaturze od 5 do 25 st. C, co świadczy o jej dużym zakresie tolerancji temperatur. Aby jednak prawidłowo się rozwijała, zaleca się sadzenie hortensji albo wcześnie rano, albo wieczorem. Wykopać musisz w tym celu dołek o głębokości ok. 30 cm, do którego wsypiesz następnie glebę o odczynie 5-5,5 pH. Możesz posłużyć się mniej zasobnym podłożem, jednak ziemia próchniczna i żyzna będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz cieszyć się piękną hortensją, możesz wzbogacić ziemię kwaśnym torfem i kompostem.
Paniculata grandiflora – jak zachowuje się hortensja bukietowa grandiflora?
Ta przepiękna roślina często rośnie nawet do 2 metrów wysokości. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz o nią odpowiednio dbał. Na wniesionych pędach osadzają się zielone liście, a kwiaty z początku są śnieżnobiałe. Później zmieniają kolory od różu, do złotawo-czerwonej barwy. Baldachy mogą osiągnąć po 20-30 centymetrów długości. Hortensja grandiflora jest uodporniona na mróz i będzie kwitnąć nawet zimą. Wynika to z faktu, iż hortensja tworzy kwiaty na jednorocznych pędach.
Przycinanie hortensji zalecane jest wiosną albo jesienią, by uzyskać okazałe kwitnienie rośliny. To najlepsza pora, ponieważ wtedy hortensja jest w stanie bezlistnym. Powinno się ściąć każdy pęd ok. 10 centymetrów nad zeszłorocznym cięciem. Jeżeli będziesz do tego systematycznie nawoził i podlewał swoją hortensję, z całą pewnością będzie okazale kwitła. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji ogrodowej.
Hortensja grandiflora – wymagania rośliny ogrodowej
Warunki, które trzeba zapewnić hortensji
Jak już wspominaliśmy, hortensja grandiflora najbardziej lubi lekko kwaśną glebę ogrodową. Z początku może to być ziemia kompostowa, jednak później powinieneś zadbać o nawożenie rośliny – co miesiąc, od kwietnia aż do lipca. Jeżeli chcesz, by roślina bujnie kwitła, oczywiście powinieneś ją przycinać tak, jak w zaleceniach poprzedniej części tekstu. Powinno przycinać się pędy na wskazanej wysokości – te grubsze i mocniejsze. Właśnie z tych pędów będą następnie wyrastać gałązki, na których rozwiną się piękne i bujne kwiaty hortensji. Cienkie pędy lepiej będzie usunąć całkowicie – i tak będą zbyt słabe, by wypuścić kwiatostan. Pamiętaj, że przycinanie będzie pobudzało roślinkę do rozkrzewiania i wzrostu oraz do tworzenia jeszcze większych kwiatów.
Należy zaznaczyć, że hortensja grandiflora kwitnie na pędach jednorocznych. Nie jest przez to narażona na niszczenie się pąków w czasie przymrozków wiosennych, jak niektóre rośliny ogrodowe. Właśnie to sprawia, że hortensja kwitnie każdego roku. Hortensja grandiflora jest wytrzymała na mróz, a w Polsce praktycznie nie przemarza – więc może być sadzona w każdej części naszego kraju. Mało tego, hortensja jest też odporna na zanieczyszczenia powietrza i nie gardzi przyszykowanym dla niej podłożem. W dodatku, nie choruje i nie przyciąga szkodników.
Gdzie posadzić hortensję ogrodową?
Hortensję można sadzić pojedynczo albo w niewielkich grupkach. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie przydomowym bądź na działce. Najlepiej będzie posadzić hortensję tak, by móc ją dobrze wyeksponować. Roślina nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. W dodatku, hortensji wcale nie trzeba kwitnącego towarzystwa – głównie ze względu na to, że jest dużym kwiatem dekoracyjnym. Oczywiście, możesz ją posadzić w półcienistym miejscu np. z paprociami, gdzie też będzie się świetnie prezentować.
Hortensja grandiflora przepięknie będzie wyglądała, gdy posadzisz ją z kilkoma bylinami. Kiedy posadzisz hortensję bowiem razem bylinami, stworzysz wówczas naprawdę zachwycającą kompozycję. Możesz zestawić ją z lawendą, słonecznikiem, jeżówką, szałwią, tojadem, lilią, ostróżkami czy liatą kłosową. Hortensja świetnie wyglądać będzie również w towarzystwie krzewów takich, jak budleje Dawida albo pięciorniki.