Hortensja krzewiasta, hortensja drzewiasta, a może leśna?

Pochodzenie gatunku Hydrangea arborescens i wygląd

Hortensja krzewiasta, podobnie jak hortensja ogrodowa, hortensja pnąca, hortensja dębolistna i ponad 70 innych gatunków należy do rodzaju Hydrangea z rodziny hortensjowatych. Do tej rodziny należą też inne znane krzewy ozdobne kwitnące z rodzaju jaśminowiec, żylistek albo kirengeszoma. Obszarem naturalnego występowania hortensji krzewiastej jest wschodnia część Ameryki Północnej. Rośnie tam w lasach i nad brzegami rzek na półcienistych stanowiskach jako niewielki krzew i osiąga wysokość 2-3 m.

Ustawione naprzeciwlegle na gałęziach liście mają ogonki długości 2-6 cm i blaszki liściowe o długości 5-18 cm i szerokości 3-12 cm, jajowate do owalnych, o ząbkowanych krawędziach. Jasnozielone liście mają pod spodem lekki odcień zielononiebieskawy. Gatunek botaniczny kwitnie od lipca do września. Duże baldachy kwiatów składają się z małych białych kwiatów płodnych i dużych płonnych, pełniących rolę powabni (czysto „reklamową”, wabiącą owady zapylające). Jako krzewy ozdobne kwitnące w uprawie w ogrodzie stosuje się bardziej okazałe kultywary, a nie typowe formy gatunku.

Jeśli chodzi o nazwę, epitet gatunkowy pochodzi od łacińskiego słowa arboresco = „stawać się drzewem” i stąd polska „hortensja drzewiasta”. Ze względu na pokrój bywa przedstawiana jako hortensja krzewiasta albo krzaczasta. Na szczęście, dzięki genialnemu Linneuszowi, na całym świecie jest rozpoznawana jako Hydrangea arborescens L.

Hortensja drzewiasta – najpiękniejsze odmiany w ogrodzie

Hortensje jako rośliny ozdobne pojawiły się w Europie w XVIII wieku, a ich komercyjna uprawa i selekcja rozpoczęły się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Efektowne krzewy kwitnące szybko zdobyły popularność w tysiącach nowych odmian. Ponieważ pielęgnacja hortensji nie należy do najtrudniejszych, kultywary takich gatunków jak hortensja ogrodowa, hortensja pnąca, hortensja dębolistna, czy hortensja drzewiasta stały się częstym elementem wystroju każdego niemal ogrodu.

  • Hydrangea arborescens ‘Annabelle’ – przyciąga wzrok bardzo dużymi, śnieżnobiałymi kwiatostanami w formie półkul. Osiągają średnicę do 25 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Krzew o luźnym pokroju dorasta do 1,5 m wysokości i do 3 m szerokości.
  • Hydrangea arborescens 'Grandiflora' – zyskała popularność dzięki efektownemu wyglądowi oraz długiemu okresowi kwitnienia. Hortensja „Grandiflora’ rozwija płaskie, bardzo duże baldachogrona. Początkowo ozdobione subtelnym odcieniem zieleni, stają się z czasem śnieżnobiałe, aby pod koniec kwitnienia przybrać kolor kremowobiały.
  • Hydrangea arborescens 'Pink Annabelle' – jedna z nielicznych odmian hortensji krzewiastej zabarwiona na kolor różowy. Sztywne pędy są w stanie utrzymać duże kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Posiada ozdobne ciemnozielone liście. Dorasta do 1,5 m wysokości. Przycięta po pierwszym kwitnieniu zakwita ponownie po około 6 tygodniach.
  • Hydrangea arborescens 'Incrediball' – hortensja drzewiasta będąca siostra ‘Annabell’. Tworzy ogromne, kuliste, białe kwiatostany o średnicy do 40 cm. Sztywne pędy utrzymają ciężar kwiatów. Dorasta do 1,2 m wysokości. Ciemnozielone liście podkreślają biel kwiatostanów, które pod koniec przechodzą w limonkową zieleń.
  • Hydrangea arborescens 'Astrid Lindgren' – płaskokuliste baldachy kwiatostanów rozwijają się od lipca do września. Wewnętrzne kwiaty są niepozorne, natomiast zewnętrzne, płonne, s czteropłatkowe i ozdobne. Krzew dorasta do 1,3 m wysokości i 1,5 m szerokości.
  • Hydrangea arborescens 'Hayes Starburst' – bardzo efektowna odmiana hortensji drzewiastej o jasnozielonych liściach. Kwiaty są białe, zebrane w duże półkuliste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty mają oryginalną formę – są pełne w kształcie gwiazdek. Rozwijają się od czerwca do sierpnia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji wiechowatej w ogrodzie?

Rośliny ozdobne na balkonie i tarasie – hortensja doniczkowa

Pojęcie „hortensja doniczkowa” jest nieco mylące, ponieważ nie jest nazwą gatunkową jak „hortensja pnąca” albo „hortensja dębolistna”. Właściwie jest to hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) w wybranych odmianach, odpowiednich do uprawy w doniczkach i pojemnikach.

Hortensja krzewiasta w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także hortensja drzewiasta i jej odmiany
Hortensja krzewiasta, jej uprawa i pielęgnacja, a także hortensja drzewiasta w ogrodzie

Małe krzewy ozdobne kwitnące na parapecie albo na tarasie – hortensja doniczkowa – to na przykład odmiany: 'Endless Summer', 'Masja', 'Bouquet Rose' albo ‘Rosita’.

Hortensja drzewiasta – wymagania i pielęgnacja hortensji

Sadzenie hortensji drzewiastej w ogrodzie

Pora sadzenia hortensji drzewiastej

Hortensje, których system korzeniowy nie ma ochronnej doniczki ani pojemnika, powinno się sadzić jesienią. Mają one wtedy możliwość ukorzenić się do nadejścia zimy. Gdyby w takim stanie rośliny trafiły do gleby na wiosnę, musiałyby najpierw skupić się na budowie i wzroście korzeni. Na skutek tego rozwój pędów byłby mocno oszczędny. Sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym mogą być natomiast sadzone do gruntu o dowolnej porze. Ich korzenie nie przeżywają szoku i mogą bez problemu rosnąć dalej.

Stanowisko i gleba

Miejsce dla hortensji krzewiastej dobrze jest wybrać w półcieniu. Nieźle rośnie też na słonecznym stanowisku, ale wymaga wówczas regularnego i obfitego podlewania. Ten gatunek hortensji rośnie wprawdzie na glebie zbliżonej odczynem do zasadowej, jednak bujne kwitnienie i dorodny wzrost osiągnie na podłożu kwaśnym – jak wszystkie hortensje.

Podlewanie

Jak sama botaniczna nazwa wskazuje (Hydrangea znaczy tyle co zbiornik na wodę), hortensja potrzebuje do wzrostu i kwitnienia bardzo dużej ilości wody. Wszystkie gatunki wymagają regularnego podlewania.

Nawożenie

W ciągu sezonu wegetacyjnego hortensja drzewiasta jest dokarmiana zwykle czterokrotnie:

  1. Specjalny nawóz do hortensji podaje się po raz pierwszy, kiedy roślina zaczyna tworzyć pędy.
  2. Drugi raz nawozi się krzew, kiedy zaczyna rozwijać pąki.
  3. Dwa zasilania w ciągu lata.

Przycinanie i rozmnażanie hortensji drzewiastej

Pielęgnacja hortensji zawiera w sobie zabieg przycinania. Wykonując cięcie hortensji należy koniecznie zwracać uwagę na odmienności rozwoju różnych gatunków i odmian. Niektóre z nich zawiązują nowe pąki na przyszły rok już jesienią, inne zaś tworzą je dopiero na wiosnę. Nieuważne obchodzenie się z nożycami może spowodować utratę większości pąków przyszłorocznych i brak kwitnienia. Hortensja drzewiasta tworzy nowe pędy i pąki dopiero wiosną, dzięki temu można ją przycinać jesienią i wczesną wiosną, podobnie jak inne rośliny ozdobne.

Rozmnażanie hortensji drzewiastej najłatwiej jest wykonać metodą ukorzeniania odkładów. W tym celu pęd przygina się do ziemi, wykonuje pod wygięciem mały rowek i mocuje w tej pozycji – ważne, aby pęd był cały czas w kontakcie z podłożem. Przykryte ziemią miejsce utrzymuje się cały czas w stanie wilgotnym. Kiedy pęd ukorzeni się, można go odciąć od krzewu i posadzić w wybranym miejscu. Innym sposobem na rozmnażanie hortensji jest ukorzenianie sadzonek pędowych.

Różowa hortensja drzewiasta kwitnąca w ogrodzie, a także odmiany hortensji ogrodowej
Jaka hortensja krzewiasta i hortensja drzewiasta jest warta wyboru do uprawy w ogrodzie

W przypadku odmian sztucznie wyselekcjonowanych (kultywarów) rośliny zwykle mają wyłącznie płonne kwiaty. Gdyby jednak udało się zebrać z takiej rośliny nasiona, ich wysiewanie nie ma sensu, ponieważ siewki wykażą cechy swoich przodków botanicznych, a nie hodowlanej rośliny macierzystej. Możliwe jest więc wegetatywne rozmnażanie hortensji.

Hortensja krzewiasta w ogrodowym krajobrazie

Hortensja krzewiasta doskonale prezentuje się zarówno w pojedynczych nasadzeniach, w roli solitera na ogrodowej rabacie, jak i element większej grupy. Tworzy wspaniałe kompozycje z klematisami, liliami i różami. Jest wykorzystywana do projektowania układów drzew i krzewów w połączeniu z gatunkami iglastymi, a także jako żywopłot, niewymagający cięcia formującego. Bez względu na sposób wykorzystania, hortensja drzewiasta w każdym przypadku będzie niewątpliwą ozdobą.

Chociaż ojczyzną hortensji krzewiastej (Hydrangea arborescens) jest Ameryka Północna, to w naszych warunkach czuje się również jak u siebie w domu. Może być uprawiana w odkrytym gruncie w ogrodzie, a niektóre odmiany nawet w mieszkaniu. Jedyną niedogodnością w uprawie hortensji w formie doniczkowej jest ich znaczny wzrost. W mieszkaniu roślina może wyrosnąć co najwyżej do metra-półtora wysokości. Rozwiązaniem jest wybór odmian nisko rosnących.

ikona podziel się Przekaż dalej