Hortensja biała – charakterystyka i wymagania

Hydrangea macrophylla biała w przeciwieństwie do innych odmian, to krzew ozdobny, który nie zmienia barwy. Nie posiada antocyjanów, które odpowiadają za zmianę koloru. Hortensja niebieska i inne odmiany zmieniają kolor w zależności od pH gleby i zawartości glinu i żelaza. Hortensja biała ma duże kwiatostany w formie kuli. Osiąga wysokość do 1 metra i średnicę 1 metra. Jest to roślina zwarta o kulistym pokroju. Inne odmiany hortensji kwitnące na biało to hortensja niebieska, hortensja bukietowa, dębolistna, drzewiasta i pnąca.

Jak wszystkie hortensje ogrodowe, biała hortensja kulista lubi stanowiska słoneczne i pócieniste oraz lekko kwaśną glebę. Jej uprawa nie może być prowadzona w miejscu eksponowanym na intensywnie palące słońce. Najlepiej by miejsce było osunięte. Podobnie jakpopularna hortensja niebieska wymaga gleby żyznej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej. Gleba zasadowa może spowodować chlorozę liści. Zielone liście opadają na zimę. Jej kwiatostany w kształcie kuli mierzą około 20 cm średnicy. Hortensja ogrodowa biała kwitnie od czerwca do października na ubiegłorocznych pędach. Doskonale prezentuje się pojedynczo i w grupach. Jej białe kwiaty i długi okres kwitnienia sprawiają, że warto znaleźć dla niej miejsce reprezentacyjne, by ją wyeksponować. Pojawiają się także odmiany wielkokwiatowe, jak np. Hydrangea macrophylla Coco seria Everbloom, które kwitną zarówno na ubiegłorocznych, jak i na nowych pędach. Należą one jednak do rzadko spotykanych.

Hortensja wielkokwiatowa biała - pielęgnacja

Hortensja kulista wielkokwiatowa jest rośliną wymagającą i jej uprawa nie jest łatwa. Dlatego w czasie wegetacji w okresach suszy należy ją podlewać. W upalne dni robi się to nawet codziennie. Bez wody hortensje w ogrodzie szybko więdną i usychają.  Systematycznie co dwa tygodnie konieczne jest nawożenie. Krzew ozdobny do kwitnienia potrzebuje zasilenia.  Można stosować nawóz granulowany dedykowany hortensjom. Jeżeli roślina odżywiana jest nawozem płynnym, wtedy stosuje się go co drugie podlewanie. W sierpniu należy zakończyć zasilanie, by przygotować roślinę do zimowego spoczynku.

Hortensja ogrodowa biała wymaga cięcia pielęgnacyjnego. Ponieważ kwiaty występują na pędach ubiegłorocznych, nie ścina się wszystkich gałęzi. Pielęgnacja wiosenna polega na likwidacji resztek zwiędłych kwiatostanów i usuwaniu martwych lub uszkodzonych pędów. Rośliny wieloletnie wymagają też cięcia prześwietlającego. Dzięki temu kwitnienie będzie bardziej obfite. Wykonujemy je wczesną wiosną. W czasie kwitnienia kontrolujemy krzew ozdobny i usuwamy złamane gałęzie. W przeciwieństwie do hortensji niebieskiej zachowa białą barwę do końca kwitnienia.

Hortensja ogrodowa biała i zbliżenie na kwiat w ogrodzie, a także jej odmiany i uprawa
Hortensja ogrodowa biała wielkokwiatowa krok po kroku, czyli jej uprawa i pielęgnacja

Rośliny w donicach należy zabezpieczyć przed mrozem i przenieść do pomieszczenia, zanim temperatura spadnie do 0 stopni C.  Posadzona do gruntu hortensja ogrodowa biała jest mrozoodporna, lecz należy ją okrywać na zimę. Kwitnie na pędach ubiegłorocznych, które mogą przemarznąć.  Chociaż hortensje w ogrodzie przetrwają zimę niezabezpieczone, to nie będą wtedy kwitły. Dlatego przed mrozem chroni się je, okładając gałęziami drzew iglastych, na które nakłada się izolację w postaci słomy czy włókniny. Musi zostać zapewniona cyrkulacja powietrza. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Ceny poszczególnych odmian i porady

W sklepach i centrach ogrodniczych hortensja biała występuje w kilku odmianach. Pojawiły się również rzadkie nowe odmiany o pięknych białych kwiatach, które kwitną na jednorocznych pędach. Im rzadziej spotykana odmiana, tym jej cena jest większa. Cena za hortensję ogrodową białą o wysokości od 20 do 40 cm kształtuje się następująco:

  • Hydrangea macrophylla biała – cena 21 zł
  • Hydrangea macrophylla Dancing Snow Bianco - cena 30 zł
  • Hydrangea macrophylla Vanilla Sky – cena 22 zł
  • Hydrangea macrophylla Koria – cena 29 zł
  • Hydrangea macrophylla Schneeball – cena 19 zł
  • Hydrangea macrophylla niebieska – cena 14 zł
  • Hydrangea macrophylla Coco seria Everbloom – cena 30 zł

Hortensje w ogrodzie można sadzić przez cały sezon od wiosny do jesieni, jednak najlepiej zrobić to wiosną. Kupujemy roślinę w doniczce i po przesadzeniu będzie ona wymagała podlewania przez cały okres wegetacji. Sadzone krzewy ozdobne jesienią nie wymagają podlewania, jednak po posadzeniu mają mało czasu na ukorzenienie się i istnieje ryzyko przemarznięcia. Konieczne jest wtedy odpowiednie zabezpieczenie ich przed mrozem. Hortensje kuliste, które uprawiane są w doniczkach, przesadzamy, gdy dobiega końca okres zimowego spoczynku. Możemy to zrobić już pod koniec lutego. Przesadzamy je wtedy do większych donic i wstawiamy do pomieszczenia o temperaturze około 16 stopni C.Hortensje w ogrodzie mogą być wysadzane do gruntu dopiero wiosną.

Biała hortensja kulista jest wymagająca a jej uprawa i pielęgnacja nie należą do najłatwiejszych. Jednak za starania i włożony trud, ten krzew ozdobny odpłaci nam się dużymi przyrostami i obfitym kwitnieniem. Wielkokwiatowa roślina jest niezwykle elegancka i efektywna. Wszystkie jej odmiany będą ozdoba każdego ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej