Hortensja Phantom krok po kroku – pielęgnacja, cięcie, porady
Hortensja bukietowa jest krzewem kojarzącym się z całą masą drobnych kwiatków, które oblepiają pokaźne wiechy lub baldachy. Istnieje mnóstwo odmian, które różnią się kolorem płatków, formą kwiatostanów, a nawet ich wielkością. Jedną z popularnych odmian jest hortensja Phantom, która w okresie kwitnienia wygląda wprost apetycznie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja Phantom – charakterystyka
Hortensja Phantom (Hydrangea Paniculata Phantom) zalicza się do gatunku hortensji bukietowych, nazywanych również wiechowatymi. Krzewy zaliczające się do rodziny hortensjowatych zostały sprowadzone z dalekiej Azji. Jednak odmiana Phanton została już wyhodowana w Holandii w 1990 roku. Jej hodowcą był Pieter Zwijnanburg pochodzący z Boskoop. Hortensja wiechowata dorasta aż do 2,5 wysokości. Pędy obrośnięte są przez ciemnozielone liście w jajowatym kształcie. Jednak największą ozdobą krzewu są oczywiście kwiaty.
Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. W tym czasie na zakończeniach pędów pojawiają się dorodne kwiatostany sięgające 25 cm długości. Ich kolor przez cały okres wegetacyjny ulega zmianie. Na początku sezonu są jasno seledynowe. Dopiero później zaczynają żółknąć, po to, aby pod koniec sezonu przebarwiać się na różowo. Zakończenie okresu wegetacyjnego zapowiadają brązowe plamki pojawiające się na płatkach. Jest to ostatni moment, by móc zebrać kwiatostany do zasuszenia.
Hydrangea paniculata Phantom – uprawa i wymagania
Uprawa hortensji bukietowej Phantom nie zalicza się do trudnych czynności. Chociaż oczywiście krzew ma swoje wymagania, które należy spełnić. Do nich zalicza się przede wszystkim słoneczne lub półcieniste stanowisko. Decydując się na ekspozycję na słońce, możemy pod koniec sezonu doczekać się bardziej zaróżowionych kwiatów. Nie bez znaczenia jest również stanowisko glebowe, które powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz o lekko kwaśnym odczynie.
Hydrangea paniculata Phantom posiada wiele cennych zalet. Do nich zalicza się duża odporność na mróz. Ponadto, jeżeli spełnimy wszystkie wymagania uprawowe, to nie musimy obawiać się pojawienia się jakichkolwiek chorób grzybowych lub szkodników. Hortensja Phantom jest wyjątkowo odporną odmianą. Uprawa hortensji wiechowatej pozwala na całkiem sporą elastyczność, jeżeli chodzi o jej dostosowanie do innych gatunków roślin i krzewów. Hortensja bukietowa może zajmować zarówno pojedyncze stanowisko, jak i również tworzyć żywopłot lub grupę kilku ozdobnych krzewów.
Istnieje możliwość uprawy hortensji Phantom na pniu. Jest to dużo rzadszy okaz w porównaniu do rozłożystych krzewów. Wtedy dobrze, aby była odpowiednio wyeksponowana w ogrodzie. Hydrangea paniculata phantum może być również uprawiana w dużych donicach lub skrzyniach ogrodowych. Wtedy małe drzewko na pniu będzie idealną ozdobą na tarasie lub przed domem.
Oczywiście phantom nie jest jedyną odmianą hortensji bukietowej. Oprócz niej możemy się spotkać z takimi odmianami, jak: Grandiflora, Polar Bear, czy też Anabelle. Ciekwą propozycją jest odmiana Pinky Winky, wyróżniająca się białymi kwiatami, które wraz z upływem wegetacji, zaczynają się przebarwiać na różowo z koloru białego. Podobne zachowanie zauważymy przy odmianie Pinky Diamond. Jeżeli zależy Ci na znacznie niższych krzewach, warto zainteresować się odmianą hortensji bukietowej Bobo. Krzew dorasta zaledwie do 70 cm wysokości, przy czym kwiaty utrzymują się nawet do końca października. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Hortensja wiechowata – pielęgnacja
Hortensja wiechowata powinna być regularnie nawadniana. Najlepiej do tego celu sprawdzi się deszczówka. O podlewaniu należy szczególnie pamiętać w czasie suszy. W takim okresie hortensja bukietowa musi być podlewana nawet co drugi dzień. Pielęgnacja podłoża przekłada się na rozwój krzewu oraz jakość kwiatów. Nie bez znaczenia jest utrzymanie odpowiedniego pH podłoża. W przypadku hortensji Phantom musi być one lekko kwaśne. Dlatego warto zdecydować się na ściółkowanie krzewu przy pomocy kory oraz igliwia.
Nie bez znaczenia jest także nawożenie krzewu. Hortensja wiechowata przez cały okres kwitnienia potrzebuje zasilania nawozami. Pielęgnacja w tej sferze powinna odbywać się przez cały okres wegetacyjny, czyli od kwietnia do końca sierpnia. Wiosną warto zasilić stanowisko, na którym rośnie hortensja, nawozem wieloskładnikowym wraz z kompostem. Należy położyć duży nacisk na nawozy naturalne, najlepiej pozyskanych domowymi sposobami. Uprawa hortensji bukietowej powinna być nawożona jeszcze 2-3 razy w sezonie, który trwa maksymalnie do końca sierpnia. Po tym czasie należy koniecznie zaprzestać nawożenia.
Hortensja bukietowa Phantom – cięcie
Cięcie hortensji bukietowej najlepiej jest zaplanować późną jesienią lub wczesną wiosną. Hortensja jest wieloletnim krzewem, jednak wszystkie pędy powinny być co roku skracane, bo tylko nowe pędy są w stanie ponownie zakwitnąć. Jeżeli zależy nam na dużych kwiatach, to cięcie przeprowadzamy nad 3 lub 4 oczkiem pędów. Natomiast ucinając same kwiatostany, spodziewajmy się większego zagęszczenia krzewu i tym samym wydania większej liczby mniejszych kwiatów.
Po głównym przycięciu wszystkich pędów pamiętajmy o tym, że hortensja wiechowata źle znosi obecność słabych lub uszkodzonych pędów. Wtedy kwiaty mogą być mniej okazałe niż gdy pozbędziemy się niepotrzebnych gałązek. Pielęgnacja krzewów po wykonanym jesiennym cięciu jest wstrzymana aż do rozpoczęcia nowego okresu wegetacyjnego.
Ozdobne drzewka na pniu posiadają takie same wymagania uprawowe jak w przypadku rozłożystych krzewów. Może różnić się jedynie ich cięcie, które ma również wpływ na uformowanie drzewka. Dopiero formując drzewko na pniu, musimy usunąć wszystkie pędy, pozostawiając wyłącznie jeden, który jest najmocniejszy z nich. Do pędu przywiązujemy palik, dzięki czemu uchronimy przyszłe drzewko przed złamaniem. Wszystkie pojawiające się młode pędy, należy systematycznie usuwać. Natomiast główny pęd, każdej wiosny skracamy nad 3 oczkiem, pamiętając przy tym o wycięciu wszystkich pozostałych pędów. Musimy trochę poczekać na pojawienie się korony drzewka, którą następnie formujemy według uznania.