Jak przesadzać hortensję? Rozsada, ziemia, terminy krok po kroku
Ogród dla wielu z nas jest miejscem, w którym chętnie odpoczywamy, zaszywając się wśród zieleni przed światem zewnętrznym. Dlatego nie bez znaczenia jest dla nas, jakie krzewy ozdobne oraz pozostałe rośliny rosną na terenie naszej posesji. Jednym z ciekawszych gatunków krzewów jest pięknie i bardzo długo kwitnąca hortensja. Warto dowiedzieć się, jak rozsadzić hortensję, a także jak wygląda uprawa tego krzewu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uprawa i sadzenie hortensji
Wybierając sadzonki hortensji bukietowej, ogrodowej lub krzewiastej, warto mieć na uwadze, jaki jest termin sadzenia tego ozdobnego krzewu. Zarówno hortensja ogrodowa, jak i pozostałe gatunki krzewu, najczęściej sprzedawane są w doniczkach. Dlatego często zastanawiamy się, jaki termin sadzenia kwiatów będzie najlepszy. Okazuje się, że z powodzeniem możemy wykonywać tę czynność od wiosny, aż do jesieni. Należy jednak pamiętać, że sadzenie hortensji bukietowej, krzewiastej lub ogrodowej zbyt późną jesienią, może spowodować nieprzyjęcie się sadzonek.
Uprawa hortensji nie jest zbyt wymagająca. Należy mimo wszystko pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego podłoża. Hortensja drzewiasta doskonale odnajdzie się w stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Ważne jest, aby kwiat znajdował się w osłoniętym miejscu na żyznej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Uprawa hortensji bukietowej wygląda bardzo podobnie. Również należy pamiętać o częstym podlewaniu, szczególnie w okresie suszy. Natomiast hortensja ogrodowa wyróżnia się dwoma kolorami kwiatów. W przypadku hortensji niebieskiej gleba powinna wyróżniać się kwaśnym odczynem, a zasadowym w przypadku hortensji, której kwiat ma zabarwienie różowe.
Jak widzimy, uprawa hortensji bukietowej oraz pozostałych odmian nie jest aż tak skomplikowana. Kwiat dobrze jest posadzić w godzinach rannych w pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Jeżeli termin sadzenia hortensji przypadnie na wiosnę, to musimy pamiętać na początku o bardzo częstym podlewaniu. Natomiast sadząc kwiat jesienią, podlewanie powinno być już ograniczone. Sadzonki kupujemy lub pozyskujemy samodzielnie poprzez wcześniejsze rozsadzanie hortensji.
Przesadzanie hortensji
Hortensja ogrodowa, bukietowa, a także drzewiasta może być przesadzana w inne miejsce. Należy jednak zadbać o odpowiednie warunki, tak aby sadzonka na pewno się przyjęła. Najlepszy termin na przesadzanie krzewu na inne stanowisko jest marzec lub kwiecień. Oczywiście ostatecznie musi to być czas, dostosowany również pod względem warunków atmosferycznych. Warto poczekać na ocieplenie i dodatnie temperatury.
Przesadzanie hortensji warto poprzedzić zabiegiem przycinania pędów. Jednak jeżeli do przesadzenia jest hortensja ogrodowa, to musimy się liczyć z tym, że nie zakwitnie ona w aktualnym sezonie, ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Inaczej jest w przypadku hortensji bukietowej oraz drzewiastej, na których kwiaty zakwitają na pędach tegorocznych. Po przycięciu krzewu będzie nam zdecydowanie łatwiej przenieść go w inne miejsce.
Kolejnym krokiem będzie wykopanie hortensji, dbając o to aby wyjąć jak największą bryłę gleby wraz z korzeniami. Przygotowując nowe stanowisko, dobrze jest zadbać o odpowiednie podłoże. W tym celu ziemia powinna być wymieszana z kwaśnym torfem. Przesadzanie hortensji kończymy podlaniem rośliny, a następnie zasypaniem ziemią. Dobrze jest również obsypać krzew korą, dzięki czemu utrzymamy nie tylko odpowiednią wilgoć podłoża, ale również jego kwaśny odczyn. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze hortensji ogrodowej.
Jak rozsadzić hortensję?
Rozmnażanie hortensji we własnych warunkach jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak rozsadzić hortensję, a także kiedy to najlepiej zrobić, to warto mieć na uwadze kilka sprawdzonych zasad. Przede wszystkim o rozmnażanie hortensji należy zadbać latem lub jesienią, tak aby młode sadzonki zdążyły się ukorzenić i podrosnąć na nowy sezon wiosenny. Dzięki temu będzie możliwe rozsadzanie hortensji już do gruntu. W taki sposób przede wszystkim może być rozmnażana hortensja ogrodowa.
Rozmnażanie hortensji ogrodowej lub drzewiastej możemy dokonać poprzez przycięcie zielonych pędów, tak aby zostały zachowane cztery listki. Ostatnie dwa dolne obcinamy całkowicie, natomiast górne przycinamy o połowę. W ten sposób zmniejszamy powierzchnię parowania. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w doniczkach wcześniej wypełnionych ziemią wymieszaną z piaskiem. Po kilku tygodniach powinny być widoczne już korzenie. Wtedy sadzonki możemy przesadzić już do osobnych doniczek. Rozsadzanie hortensji tak metodą kończymy wiosną, podczas gdy ukorzenione już sadzonki przenosimy do gruntu.
Rozmnażanie hortensji bukietowej powinno odbywać się jesienią. W przypadku tej odmiany odcinamy zdrewniałe pędy, które będą zawierać przynajmniej dwa węzły. Dolną część pędu koniecznie przycinamy pod skosem, natomiast górne - pod kątem prostym. Chcąc wiedzieć, jak rozsadzić prawidłowo hortensję bukietową, musimy pamiętać, aby koniecznie przezimować sadzonki w chłodnym i zacienionym miejscu. Może to być wiadro z piaskiem lub też wystarczy je przykryć woreczkiem foliowym. Rozsadzanie hortensji tą metodą pozwoli na uzyskanie sadzonek, które wsadzimy do gruntu w kolejnym sezonie.