Najpopularniejsze choroby hortensji

Jeżeli zadbamy o właściwą pielęgnację hortensji, to rzadko kiedy możemy spodziewać się, że ją zaatakują jakiekolwiek choroby. Jednak czasami mogą one się zarazić od innych blisko posadzonych roślin. Dlatego warto zachować czujność i szybko wychwytywać pierwsze objawy choroby hortensji, by ich zwalczanie było jak najbardziej skuteczne. Jeżeli zatem zauważymy, że hortensja usycha mimo regularnego podlewania lub widoczne będzie żółknięcie liści, to sprawdźmy jakie choroby hortensji mogły wystąpić w przypadku naszej uprawy.

Do najczęściej występujących chorób hortensji zalicza się m.in:

  • Chloroza liści hortensji - hortensja ogrodowa jest krzewem, która lubi lekko kwaśny odczyn podłoża. Natomiast, gdy będzie on zbyt wysoki, może wystąpić chloroza liści hortensji. Pierwszym takim objawem jest żółknięcie liści. Następnie zaczynają one usychać, a sama hortensja przestaje rosnąć. Przyczyną jest niemożność pobierania potrzebnych składników mineralnych z gleby. Gdy chloroza liści hortensji występuje w początkowym stadium, wystarczy odpowiednio zakwasić glebę. Jednak, gdy choroby liści posunęły się zbyt daleko, należy wykonać oprysk siarczanem magnezowym oraz siarczanem żelazowym.
  • Szara pleśń na hortensji - są to choroby grzybowe, które objawiają się specyficznym, szarym nalotem na liściach. Szara pleśń na hortensji postępuje bardzo szybko, ponieważ po liściach atakuje kwiaty, a następnie pędy. Choroby grzybowe najczęściej powodowane są przez nieprawidłową pielęgnację. Jeżeli hortensja ogrodowa będzie miała zbyt mokro lub zostanie zasadzona zbyt gęsto, wtedy szara pleśń na hortensji ma doskonałe warunki do rozwoju. Aby uporać się ze szarą pleśnią, najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się porażonych części rośliny.
  • Plamistość liści hortensji - choroby liści pojawiają najczęściej wtedy, gdy pędy rosną zbyt gęsto lub roślina ma zbyt wilgotne podłoże. Na początku pojawiają się brązowe plamy na liściach. Jeżeli tylko zauważymy plamistość liści, należy je jak najszybciej usunąć. Natomiast pod hortensją wszystkie liście, które zostały zarażone należy wygrabić. Mocno zaawansowana plamistość liści wymaga już zastosowania chemicznych środków w postaci fungicydów.

Najczęściej występujące szkodniki hortensji

Szkodniki hortensji, tak jak choroby nie występują zbyt często. Jednak, jeżeli mamy już z nimi do czynienia, to najczęściej są to właśnie mszyce. Szkodniki hortensji objawiają się przede wszystkim na zahamowaniu rozwoju całej rośliny. Roślina powoli usycha, ale tak się dzieje dopiero gdy szkodników jest naprawdę dużo. Doraźnym sposobem może okazać się spłukanie wodą całej rośliny. W wyniku mechanicznej próby pozbycia się mszycy można odnieść pozytywne skutki. Jeżeli jednak to też nie pomoże, wtedy najlepiej jest sięgnąć po środki chemiczne.

Innym szkodnikiem, który również atakuje hortensje, jest przędziorek chmielowiec. Szkodniki powodują brązowe plamy na liściach, a czasem tylko pojawia się żółknięcie liści. Najlepszym sposobem na uporanie się z przędziorkiem chmielowcem, jest zastosowanie oprysku chemicznego. Naturalnym rozwiązaniem będzie zraszanie liści hortensji. Wtedy szkodniki samodzielnie zaczynają opuszczać niesprzyjające środowisko. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji ogrodowej białej.

Hortensja ogrodowa - objawy nieprawidłowej pielęgnacji

Oczywiście nie wszystkie choroby hortensji spowodowane są grzybami lub obecnością szkodników. Czasami do zachorowania krzewu przyczynia się nieodpowiednia pielęgnacja. Brązowe plamy na liściach bardzo często są oznaką niedoboru wody. Wtedy hortensja powoli usycha. Oczywiście całą sytuację możemy odwrócić, odpowiednio nawadniając hortensję. Należy jednak uważać, aby nie przedobrzyć, ponieważ przy zbyt mokrym podłożu może pojawić się szara pleśń na hortensji. Jak wiadomo, choroby grzybowe pojawiają się najczęściej tam, gdzie mamy do czynienia zbyt dużą wilgocią, a także zbyt dużym zagęszczeniem liści.

Hortensja ogrodowa z porażonymi liśćmi, a także choroby hortensji krok po kroku
Jakie są najczestsze choroby hortensji, a także hortensja ogrodowa i jej uprawa

Żółknięcie liści natomiast często wskazuje na niedobór żelaza u rośliny. Wtedy może pomóc przesadzanie hortensji na podłoże bogate w odpowiednie składniki odżywcze lub też nawożenie dotychczasowego stanowiska. Bardzo często plamistość liści spowodowana jest nieodpowiednim, w tym przypadku zbyt wysokim odczynem gleby. W wyniku tego hortensja nie jest w stanie samodzielnie pobierać składników odżywczych.

Niezależnie od tego, czy wystąpi chloroza liści hortensji, pojawią się choroby grzybowe, czy też inne choroby liści, należy jak najszybciej reagować. W innym przypadku hortensja usycha i całkowicie marnieje. Ponadto choroby hortensji bardzo szybko mogą rozprzestrzenić się na sąsiadujące rośliny. Zatem brązowe plamy na liściach lub inne choroby liści, powinniśmy uznać za sygnał ostrzegawczy przed epidemią szkodników, bądź patogenów grzybowych.

ikona podziel się Przekaż dalej