Wymagania hortensji ogrodowej - co lubią hortensje?

Jak każda uprawa roślin, tak i ta wymaga w mniejszym lub większym stopniu podlewania. Nie można doprowadzić do przesuszenia gleby. Niedobór wody doprowadza najczęściej do więdnięcia kwiatu. Najniebezpieczniej jest podczas upałów, czyli w miesiącach letnich. Hortensja ogrodowa lubi miejsca bezwietrzne i z delikatnym cieniem. Hydrangea macrophylia nie jest rośliną, która akceptuje pełne i mocne słońce.

Warto również wiedzieć, kiedy sadzić hortensję. Z uwagi na wymagania dotyczące odpowiedniego nasłonecznienie, należy tą czynność wykonywać na wiosnę lub na jesień. W tych miesiącach gleba jest wilgotna, a słońce nie za mocne. Hydrangea macrophylia zakupiona w doniczce powinna być przesadzona do ziemi na taką samą głębokość. W zależności od pory roku uprawę hortensji należy albo obficie podlewać wodą, albo zabezpieczyć dodatkowymi warstwami organicznymi na zimę.

Ziemia do hortensji ma swój określony pH, który im najlepiej służy. Gleba powinna być o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Jest to odpowiednio zakres od 4,5 do 6,5 pH. Hortensja ogrodowa na ziemiach o pH wyższym będzie się rozwijać nieprawidłowo, co doprowadzi do żółknięcia liści i ich opadania. Składniki odżywcze takie jak żelazo, glin czy mangan to jest to, co lubi hortensja najbardziej, a niewłaściwy odczyn gleby zaburza ich wchłanianie.

Ziemia do hortensji – odczyn pH

Jak już zostało we wcześniejszym akapicie w niewielkim stopniu wspomniane, ważny jest poziom pH ziemi, na której odbywa się uprawa hortensji. Podczas sprzedaży sadzonek w doniczkach można zauważyć różne kolory hortensji ogrodowej. Skąd się one biorą? Jest to związane z bardzo ściśle określonym pH gleby. W zależności od jego poziomu zmienia się barwa kwiatów. Odczyn pH można sprawdzić przy pomocy specjalnego kwasomierza glebowego.

Odmiany hortensji ogrodowej o kwiatach w odcieniach różu i czerwonego najlepiej będą kwitły na glebach o pH od 5,5 do 6,0. Jeśli jednak pożądane są bardziej kwiaty w kolorach niebieskiego, to należy hortensji zapewnić ziemię o pH w zakresie od 4,5 do 5,0. Te zasady są często wykorzystywane przez ogrodników w celu uzyskania wybranych odmian hortensji.

Niebieska hortensja w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także wymagania i ziemia do hortensji
Uprawa hortensji i jej wymagania, czyli najlepsza gleba i ziemia do hortensji

Jeśli jednak gleba jest o pH wyższym niż wymagane, to można je obniżyć przy pomocy kilku czynności. Jednym z przykładów jest wyłożenie torfu wysokiego, trocin czy kory sosnowej. Można także wykorzystać specjalistyczne nawozy kwaśne. Zawierają one mocznik, siarczan potasu czy siarczan amonu. Propozycją może być również zakup dedykowanego preparatu zakwaszającego ziemię do hortensji. Jeśli szukasz praktycznych porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji białej w ogrodzie.

Odpowiednia ziemia do hortensji ogrodowej

Oprócz tego, kiedy sadzić, ważne jest również, w czym sadzić hortensję ogrodową. Najlepsza gleba do uprawy powinna być żyzna i bogata w substancje odżywcze. Musi być również przepuszczalna i dobrze zaopatrzona w wodę. Hudrangea macrophylia będzie idealnie rozwijała się na glebach piaszczysto-gliniastych. Takie podłoże charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością i odpowiednim napowietrzeniem, co nie doprowadza do gnicia rośliny.

Zarówno gleby nieprzepuszczalne, jak i te mocno przepuszczalne nie będą odpowiednie. Takie skrajności nie służą rozwojowi hortensji ogrodowej. Warto jednak pamiętać, że dobór ziemi zależy od gatunku hortensji. W tym artykule poruszane są kwestie związane z hydrangea macrophylia. Natomiast przykładowo hortensja piłkowana czy krzewiasta posiada inne wymagania w zakresie rodzaju gleby czy pielęgnacji.

Można także uprawiać Hydrangea macrophylia w doniczce. Zdecydowanie łatwiej jest w tym przypadku utrzymać odpowiednią jakość ziemi. Najlepiej jest wykorzystać mieszankę substratu torfowego i kory sosnowej. Całość dobrze jest wzbogacić nawozem mineralnym o przedłużonym działaniu. Optymalnym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie także wypełnienie doniczki podłożem dla roślin wrzosowatych. Warto pamiętać, aby po zakupie sadzonki w pojemniki przesadzić ją szybko do większej doniczki posiadającej otwory, przez które będzie usuwany nadmiar wody.

ikona podziel się Przekaż dalej