Niebieska hortensja krok po kroku – uprawa, pielęgnacja, przycinanie
Niebieskie kwiaty w ogrodzie, to prawdziwa rzadkość. Jednym z niewielu wyjątków stanowi hortensja niebieska. Okazuje się, że uzyskanie takiego krzewu wcale nie jest takie trudne. Należy tylko stworzyć odpowiednie warunki, czyli zapewnić odpowiedni odczyn podłoża. Warto dowiedzieć się, jak dbać oraz czym podlewać hortensje, by móc jak najdłużej cieszyć się pięknym widokiem niebieskich kwiatów.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja niebieska – charakterystyka
Kolor niebieski uzyskamy dzięki kwaśnej glebie. Hortensja ogrodowa jest krzewem, który mocno reaguje na zmianę odczynu gleby. W zależności od tego, czy jest on zasadowy lub kwaśny, kwiaty zmieniają kolor na różowy lub właśnie niebieski. Należy jednak pamiętać o tym, iż kwiaty białe nie są podatne na zmianę koloru. Istnieją gotowe odmiany hortensji niebieskich, które można zasadzić w swoim ogrodzie. Do nich zalicza się między innymi hortensja ogrodowa Nikko Blue, Renate Steiniger czy też Endless Summer.
Niektóre odmiany hortensji ogrodowej nie będą w stanie uzyskać niebieskiego koloru, a jedynie wpadać w odcień fioletowoniebieski. W dużej mierze zależy to od koloru wyjściowego, jakim wyróżnia się kwiat na glebie o odczynie neutralnym. Im jest on bardziej fioletowy lub fioletoworóżowy, to czysty niebieski odcień będzie trudny do osiągnięcia. Natomiast fioletowoniebieskie płatki wpadające w odcień granatu, przy większym zakwaszeniu gleby staną się niebieskie. Należy mieć na uwadze, że hortensja ogrodowa, której uprawa odbywa się na zasadowym podłożu, będzie zmieniała kolor kwiatów na różowy.
Hortensja bukietowa w niebieskim kolorze – uprawa w ogrodzie
Hortensja niebieska najlepiej będzie czuła się na żyznym podłożu, które będzie umiarkowanie wilgotne. Dlatego ważne jest, aby gleba była przepuszczalna. Nadmiar wody również nie będzie sprzyjał rozwojowi hortensji. Zarówno hortensja bukietowa, jak i również ogrodowa, pięknie rozkwitają na stanowisku półcienistym oraz słonecznym. Oczywiście należy zwrócić uwagę na wymagania konkretnej odmiany, ponieważ niektóre wydają piękne kwiaty, gdy jednak są bardziej schowane od promieni słonecznych.
W przypadku niebieskiej hortensji bardzo duże znaczenie ma odczyn gleby. Powinien on wahać się od 4,5 do 5,5 pH. Wtedy uprawa krzewów zagwarantuje nam przepiękne, niebieskie kwiaty. Hortensja ogrodowa jest krzewem wyjątkowo odpornym na niskie temperatury. Jednak warto posadzić ją w miejscu osłoniętym od wiatru. Kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, dzięki czemu nie musimy się martwić o zabezpieczanie krzewów na sezon zimowy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Czym podlewać hortensje? Niebieska hortensja w ogrodzie
Istnieją specjalne nawozy, które mają wpływ na zabarwienie hortensji na niebiesko. Jednak mając na uwadze czym podlewać hortensje, również możemy uzyskać podobny efekt. Dolewając do wody roztwór ałunu potasowego, będziemy zakwaszać glebę. Zaleca się, aby 2-litrowym roztworem wody wymieszanym z 10 g ałunu potasowego, podlewać krzew co tydzień. Im częściej będziemy nawadniać hortensję taką mieszanką, tym uzyskamy ciemniejszy kwiat. Za niebieski odcień odpowiadają jony glinu. Dlatego nawóz powinien być wzbogacony o ten pierwiastek. Jednocześnie należy unikać fosforu, który powoduje zatrzymywanie się jonów glinu.
Oczywiście przy odpowiednim nawadnianiu hortensji bukietowej lub ogrodowej, nie należy zwracać uwagi wyłącznie na możliwość zabarwienia jej kwiatów na niebiesko. Pamiętajmy również o dostarczaniu właściwych składników mineralnych. Dlatego zastanawiając się, czym podlewać hortensje, warto wybrać zwykłą deszczówkę. Jeżeli w pobliżu mamy dojście do stawu, to dobrym rozwiązaniem będzie pobieranie z niej wody przeznaczonej do podlewania hortensji.
Hydrangea macrophylla – niebieska hortensja i jej pielęgnacja
Hortensja niebieska, tak jak w przypadku każdej innej odmiany tego krzewu, wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Do jednych z najważniejszych czynności, o których musimy pamiętać, jest jej odpowiednie nawożenie. Już wiemy, jaki wybrać nawóz, aby uzyskać niebieski kwiat. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne preparaty do tego typu hortensji. Barwiący nawóz najlepiej stosować w formie płynnej, do systematycznego stosowania.
Pierwsze nawożenie wykonujemy jeszcze wiosną, natomiast ostatnią dawkę powinniśmy podać pod koniec sierpnia. Najlepszą propozycją jest naturalny nawóz w formie kompostu, fusów od kawy, czy też biohumusu. W zależności od rodzaju nawozu należy pamiętać o odpowiedniej częstotliwości stosowania. Dobrze jest jeszcze podsypać krzewy korą i igliwiem. Dzięki temu dodatkowo zakwasimy podłoże, a także zadbamy o utrzymanie odpowiednio wilgotnego stanowiska.
Hortensja bukietowa oraz ogrodowa powinna być przycinana. Pielęgnacja hydrangea macrophylla poprzez cięcie pędów musi odbywać się pod koniec jesieni lub na początku wiosny. Obcięcie wszystkich pędów pozwoli na pojawienie się nowych kwiatów. W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, wyróżniamy dwa sposoby cięcia. Pierwszy z nich polega na wycięciu wszystkich pędów na wysokość ok. 40 cm. Wystarczy, że zachowamy 3-4 oczka od ziemi, by z krótkich pędów wyrosły nowe i silne odnogi. Taki sposób pozwoli nam na uzyskanie dużych kwiatów.
Uprawa hortensji, która ma na celu jej duże zagęszczenie, a także obsypanie mniejszymi kwiatami, ale większą ilością, przewiduje cięcie samych kwiatostanów. Pielęgnacja krzewu obejmuje również usuwanie starych, suchych lub uszkodzonych pędów. Hydrangea macrophylla bardzo lubi przycinanie. Na miejsce usuniętych pędów, pojawią się nowe, silniejsze odnogi, które wydadzą piękne kwiaty.
Oczywiście hortensja bukietowa może być przez nas od razu formowana. Warto mieć na uwadze, by krzew rósł w pobliżu innych kwasolubnych gatunków. Dzięki temu pielęgnacja hydrangea macrophylla będzie dużo łatwiejsza. Nie należy się zrażać, jeżeli mimo pierwszych starań hortensja niebieska wyda kwiat o innym odcieniu, niż się spodziewaliśmy. Niektóre odmiany wymagają większej ilości czasu, aby zaczęły pobierać jony glinu z podłoża. Dobrze jest jednak sprawdzić wcześniej, czy na pewno odmiana, którą chcemy zabarwić na niebiesko, jest do tego zdolna i jakie odcienie możemy w rzeczywistości uzyskać.