Pielęgnacja hortensji krok po kroku - uprawa, nawożenie, przycinanie
Hortensja ogrodowa to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych w polskich ogrodach. Uprawa, jak i pielęgnacja hortensji to szereg różnych wymagań, które należy spełnić. Skąd biorą się odmiany hortensji ogrodowej w różnych kolorach? Jak wygląda przycinanie oraz rozmnażanie hortensji ogrodowej? O tym wszystkim artykule poniżej.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uprawa hortensji ogrodowej – odmiany
Hydrangea macrophylla, czyli hortensja ogrodowa to kwiat, który oryginalnie pochodzi z rejonów wschodniej i południowej Azji. W późniejszych czasach krzew hortensji dotarł również do Europy. Z uwagi na swoje pochodzenie, hortensja ogrodowa dość ciężko aklimatyzuje się do zimowych miesięcy. Uprawa orz pielęgnacja hortensji w ogrodzie jest wymagająca, ale daje oczekiwane efekty wizualne.
Krzew hortensji charakteryzuje się niewielkim wzrostem orz nieregularnym kształtem. Może on być mocno rozłożysty, ale także delikatnie stożkowy. Liście są ciemnozielone o ząbkowanych lub jajowatych krawędziach. Kwiat hortensja występuje w różnych kolorach. Spotkać można się przykładowo z hortensją różową, hortensją białą czy hortensją niebieską.
Ubarwienie kwiatu hortensji w ogrodach i jej odmiany związane są ściśle z wartością pH gleby oraz zawartością żelaza w niej. Dlatego też można samodzielnie dobierać kolory kwiatów w zależności od przygotowanego podłoża pod uprawę. Hortensja niebieska najlepiej rozwijać będzie się w glebie o pH w zakresie 4,5 – 5,0. Wartości powyżej 5,5 to te, które lubi natomiast hortensja różowa. Najbardziej pożądana jest jednak hortensja niebieska czy hortensja biała.
Pielęgnacja hortensji w ogrodzie – wymagania
Kwiat hortensja idealnie pasuje do aranżacji trawnika czy jako osobna roślina w dowolnym miejscu w ogrodzie. Hortensja biała czy hortensja różowa jest tak uniwersalna w swojej barwie, że będzie się komponować z większością krzewów i drzew ozdobnych. Ważne jest jednak, aby sprostać wymaganiom w zakresie odpowiedniego podłoża. Większość odmian hortensji preferuje przepuszczalną i próchniczą glebę. Krzewy hortensji wymagają także podłoża o dużej wilgotności.
Hortensja ogrodowa najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych oraz tych z półcieniem. Im większa wilgotność powietrza, tym lepszy wzrost rośliny. Dlatego też hortensja najlepiej przyjmie się w klimacie morskim czy wilgotnym. Niestety jednak nawet prawidłowa pielęgnacja hortensji może nie uchronić ich przed ryzykiem przemarznięcia w zimie w Polsce. Można ją okrywać na czas miesięcy zimowych albo uprawiać jedynie w doniczkach i przenosić do ciepłych pomieszczeń w odpowiednim czasie. Hortensje mają wysoką wrażliwość nawet na niewielki niedobór wody.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych nawozów dedykowanych hortensjom ogrodowym. Preparaty te złożone są ze składników odpowiednio zbilansowanych do potrzeb hortensji. Proces nawożenia wykonuje się zazwyczaj dwa lub trzy razy w sezonie. Alternatywą są nawozy w płynie, które aplikuje się podczas podlewania co 10 dni. Wysokie wymagania hortensji w zakresie dostępu do wody zmuszają często ogrodników do dodatkowego podlewania jej. Jest to szczególnie ważne w okresie suchego lata. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej Candlelight.
Przycinanie i rozmnażanie hortensji ogrodowej
Pielęgnacja hortensji to również jej prawidłowe przycinanie. Niewłaściwie wykonana czynności jest powodem tego, dlaczego hortensja nie kwitnie w kolejnym sezonie. Z założenia hortensja ogrodowa jest rośliną, która nie wymaga specjalnego podcinania. Specyfika krzewu polega na tym, że nowe kwiaty kwitną na pędach zeszłorocznych. Drastyczne ich podcięcie na zimę skutkuje brakiem możliwości rozkwitnięcia na wiosnę. Wystarczy jedynie podciąć przekwitłe kwiatostany czy usunąć uszkodzone pędy.
Proces rozmnażania hortensji ogrodowej nie jest zbytnio skomplikowany, ale trwa długi czas. Najlepszą opcją jest wykorzystanie z sadzonek zielnych. Można je pobrać z krzewu hortensji od czerwca do sierpnia. Wykorzystuje się do tego rosnące pędy i podcina się je pod drugą parą liści. Zazwyczaj maja wtedy około 15 cm wysokości. Po ich wstępnej pielęgnacji należy wsadzić je w specjalne skrzynie inspektowe, w których to będą się rozwijać do kolejnej wiosny.
Sadzonki hortensji ogrodowej po zimie należy poddać stopniowemu hartowaniu. Polega ono na przyzwyczajaniu młodej hortensji do niższych temperatur czy mocniejszych promieni słonecznych. Po około 10 dniach takiego hartowania sadzonki można przenieść do ogrodu i umieścić w ziemi. W kolejnych dniach należy już je pielęgnować, podlewać czy nawozić podobnie jak starsze okazy.