Przycinanie hortensji bukietowej na wiosnę bez tajemnic
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie hortensji bukietowej jest jej przycinanie. Należy wiedzieć, jakie kolejne czynności powinniśmy wykonywać. Prawidłowo wykonane cięcie hortensji bukietowej ma ogromny wpływ na jej późniejsze kwitnienie. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wykonywać tego typu zabieg krok po kroku.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja bukietowa - charakterystyka
Zanim dowiemy się, jak prawidłowo wygląda przycinanie hortensji bukietowej, warto na samym początku zasięgnąć kilka podstawowych informacji na temat tego krzewu. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) zalicza się do rodziny hortensjowatych. Jej ojczyzną są Chiny oraz Japonia. Jednak ze względu na swój fenomenalny wygląd, a także długi okres kwitnienia, stała się popularnym krzewem ozdobnym niemalże na całym świecie.
W zależności od odmiany hortensji bukietowej krzew dorastać może nawet do 4 metrów wysokości. Pędy porastają zazwyczaj ciemnozielone liście o eliptycznym kształcie. Oczywiście największą ozdobą są wiechowate kwiatostany w formie stożków. Potrafią osiągać naprawdę imponujące rozmiary. W kwiatostanach znajdują się także kwiaty płonne o kremowym odcieniu, które później przebarwiają się na purpurowo.
Odmiany hortensji bukietowej
Decydując się na obecność hortensji bukietowej w swoim ogrodzie, możemy wybierać różne odmiany, które różnią się między innymi kolorem kwiatostanów, wysokością krzewu, a także okresem kwitnienia. Należy mieć na uwadze także to, iż niektóre odmiany hortensji bukietowej są mniej lub bardziej odporne na przymrozki. Dlatego należy sprawdzić dokładną specyfikację hortensji, aby zapewnić jej odpowiednie warunki uprawowe, a także pielęgnacyjne.
Najpopularniejsze odmiany hortensji bukietowej, to m.in.:
- Hortensja Limelight - Jest to specyficzna hortensja, której kwiatostany początkowo przybierają limonkowy kolor. Dopiero później zmieniają zabarwienie na kremowy, by ostatecznie wpaść w pastelowy róż. Same kwiatostany dorastają nawet do 30 cm średnicy. Natomiast okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa aż do października. Te odmiany hortensji bukietowej zaliczają się do wyjątkowo mrozoodpornych, ponieważ są w stanie przezimować przy temperaturach spadających do -20 stopni Celsjusza.
- Hortensja Polar Bear - odmiana słynie z białych kwiatów o wyjątkowo pokaźnych rozmiarach - kwiatostany sięgają nawet 40 cm długości. Odmiana nazywana potocznie misiem polarnym, dorasta do 2 metrów wysokości. Może być ona uprawiana również jako hortensja bukietowa na pniu.
- Hortensja Pinky Winky - wolnorosnąca odmiana hortensji bukietowej, która ostatecznie osiąga do 1,6 metra wysokości. Same kwiatostany są początkowo białe, by na jesieni zamienić barwę na ciemnoróżową lub czerwoną. Okres kwitnienia przypada od lipca do października. Odmiana wyróżnia się wybitną mrozoodpornością, ponieważ znosi spadek temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza.
- Hortensja Candlelight - odmiana, która dopiero zyskuje na popularności, ze względu na bardzo krótką historię. Jest niezbyt dużym krzewem, ponieważ dorasta do 1,2 metra wysokości. Jej ozdobą są kremowe kwiatostany o stożkowym kształcie. Okres kwitnienia jest taki sam, jak w przypadku pozostałych odmian - przypada od lipca do października. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Przycinanie hortensji bukietowej krok po kroku
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy cięcie hortensji bukietowej jest rzeczywiście konieczne, to odpowiedź może cię zaskoczyć. Brak tego zabiegu doprowadzi do niezbyt obfitego kwitnienia, a same kwiaty będą bardzo małych rozmiarów. Krzew nadal będzie rósł, ale nie zachwyci nas pięknem swoich kwiatostanów. Dlatego przycinanie należy traktować jako zabieg mający na celu dbanie o estetykę krzewu.
Przycinanie hortensji bukietowej najlepiej jest zacząć od cięcia najmocniejszych pędów. Taki zabieg wykonujemy w odległości ok. 50 cm od pąków. Przycinanie można wykonać również nad drugim lub trzecim pąkiem. Wiosenne cięcie spowoduje, że kwiaty będą nie tylko dorodniejsze, ale również nabiorą kulistego kształtu. Przycinanie hortensji bukietowej zawsze kończymy usuwaniem zniszczonych lub suchych pędów.
Jeżeli zależy nam na drobniejszych kwiatach, to cięcie hortensji bukietowej powinno ograniczać się do usuwania uschniętych kwiatostanów. Ten zabieg również wykonujemy przy pomocy sekatora. Tego typu przycinanie przyczyni się również do tego, że uzyskamy dużo wyższy krzew. W zależności od odmiany może dorastać nawet do wysokości 4 metrów.
Wiosenne cięcie hortensji - warunki
Wiosenne cięcie możemy rozpocząć już pod koniec lutego. Oczywiście, jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne. Ważne jest, aby na zewnątrz panowała dodatnia temperatura. Dobrze byłoby, gdyby prognoza pogody na najbliższe dni zapowiadała podobną aurę przez kilka najbliższych dni. Niestety tego nigdy nie da się przewidzieć. Dlatego czasem warto wiosenne przesunąć na koniec marca, a nawet początek kwietnia.
Istotne jest, aby planować cięcie hortensji bukietowej w bezdeszczowy dzień. W innym przypadku możemy doprowadzić do rozwinięcia się patogenów grzybowych. Przycinanie zawsze wykonujemy przy pomocy ostrego sekatora. Podczas przycinania możemy hortensję bukietową łatwo rozmnożyć. Jeżeli roślina występuje w formie krzewu, to jeden z pędów przygniatamy do gruntu, a następnie przysypujemy ziemią. Okazuje się, że tak przegięty pęd z powodzeniem rozwinie własne korzenie. Należy pamiętać jedynie o obfitym podlewaniu nowej sadzonki. Młodą hortensję będzie można przesadzić w nowe miejsce już w kolejnym sezonie.
Hortensja bukietowa na pniu - formowanie
Interesuje cię hortensja bukietowa na pniu? Nie ma najmniejszego problemu, aby samodzielnie uzyskać taki okaz. W tym celu należy jedynie wybrać najmocniejszy pęd, który będzie prowadzić całą hortensję ku górze. Z czasem utworzy ona silny pień. Aby uzyskać zamierzony efekt, wszystkie pozostałe pędy przy samej ziemi musimy regularnie usuwać. Przycinanie wierzchołka rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy hortensja bukietowa na pniu uzyska oczekiwaną przez nas wysokość. Przez ten czas, warto wesprzeć dopiero rozwijający się pień palikiem.
Przycinanie hortensji bukietowej w taki sposób będzie trwało kilka sezonów. Jednak po tym czasie zauważymy piękny, kulisty pokrój naszego drzewka. Należy mieć na uwadze, iż wiosenne cięcie hortensji bukietowej, nie jest jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, o jakim musimy pamiętać. Zarówno hortensja Annabelle, czy też hortensja ogrodowa, najlepiej rosną na podłożu o odczynie kwaśnym.
Istotne jest także zimowanie krzewów. Cięcie hortensji bukietowej po dobrze przezimowanym sezonie, nie będzie dla nas żadnym problemem. Zarówno hortensja bukietowa na pniu, jak i również w formie krzewu powinna być owinięta agrowłókniną. Natomiast nad korzeniami należy wykonać kopczyk z kory drzewnej. Zabezpieczenie hortensji możemy wykonać po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Wiedząc już, jak wykonać przycinanie hortensji, możemy ją dowolnie modelować, a także planować mniejsze kwiaty w większej liczbie lub mniejszą ilość naprawdę mocno rozwiniętych kwiatostanów.