Zimowanie hortensji krok po kroku - jak przezimować ten krzew?
Hortensja jest krzewem, który przy stosunkowo niedużych wymaganiach uprawowych, potrafi się odwdzięczyć przepięknymi kwiatami. Warto jednak zadbać o jej prawidłową pielęgnację, w tym przede wszystkim zimowanie hortensji. Jak się okazuje, nie wszystkie odmiany są wrażliwe na mróz, wśród nich znajdą się również takie, dla których ochrona zimą nie jest konieczna.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zimowanie hortensji - odmiany mrozoodporne
Jeżeli chcesz uniknąć tego problemu, jak przezimować hortensje, w każdej chwili możesz zdecydować się na uprawę odmian, które zaliczają się do mrozoodpornych. Takie informacje znajdziesz w opisie warunków uprawy konkretnej odmiany. Warto jednak mieć na uwadze, że zimowanie hortensji ogrodowej w odróżnieniu od innych gatunków tego krzewu, jest najtrudniejsze. Natomiast najlepiej z zimowaniem radzi sobie hortensja bukietowa oraz krzewiasta.
Do popularnych odmian hortensji mrozoodpornych zaliczyć możemy:
- Hortensję bukietową Vanille Fraise - tę odmianę możemy przezimować nawet w temperaturze na poziomie - 28 stopni Celsjusza. Istotne jest jednak to, aby hortensja znajdowała się w słonecznym lub półcienistym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru.
- Hortensję bukietową Little Lime - zimowanie hortensji tej odmiany nie stwarza problemu nawet w -30 stopniach Celsjusza
- Hortensję bukietową Grandiflora - tak, jak poprzednia odmiana, można ją przezimować w warunkach charakteryzujących się spadkiem temperatury do -30 stopni Celsjusza
- Hortensję bukietową Limelight - krzew jest bardzo wytrzymały zimą, nawet gdy temperatura spadnie do -30 stopni Celsjusza
- Hortensję ogrodową Bouquet Rose - jest to już mniej odporna na mróz odmiana, która wytrzymuje spadek temperatury zimą do -20 stopni Celsjusza
- Hortensję Hot Red - hortensja czerwona jest dość nietypową odmianą ze względu na jej czerwone kwiaty. Zazwyczaj hortensje wyróżniają się różowymi, niebieskimi lub kremowymi kwiatostanami. Jednak ta odmiana nie tylko posiada oryginalny kolor kwiatów, to jeszcze zalicza się do mrozoodpornych hortensji. Oczywiście podlewanie w czasie sezonu zimowego należy znacznie ograniczyć. Odmiana nadaje się również do uprawy pojemnikowej.
Zimowanie hortensji ogrodowej krok po kroku
Dlaczego zimowanie hortensji jest tak niezwykle istotne? Wiele odmian nie wykazuje się odpornością na ujemne temperatury. Niestety przemarznięte pędy nie będą w stanie wydać nowych pąków. Jeżeli zatem spotykamy się z problemem, iż hortensja nie kwitnie, to najprawdopodobniej pąki nowych kwiatów przemarzły w sezonie zimowym. Oczywiście jednym z rozwiązań jest uprawa odpornych na mróz odmian hortensji lub też hortensji bukietowej. Bukietowa hortensja na pniu lub w formie krzewu zakwita na pędach tegorocznych. Dlatego przemarznięcie części naziemnej nie przyczyni się do braku kwitnienia rośliny. Jednak ryzyko istnieje w przypadku przemarznięcia korzeni hortensji.
Nie należy zbyt szybko zabezpieczać hortensji przed zimą. Warto zaczekać do pierwszych przymrozków, dzięki czemu hortensja się nieco zahartuje. Oczywiście w tym czasie już ograniczamy powoli podlewanie, by w przypadku wyższych temperatur nie wydłużyć niepotrzebnie okresu wegetacyjnego. Zimowanie hortensji ogrodowej warto zaplanować pod koniec listopada. Wtedy krzew zabezpieczamy w dwóch miejscach. Dolną część pędów oraz korzenie zabezpieczamy poprzez usypanie na podłożu kopczyka z kory sosnowej. Może to być również kopczyk usypany z ziemi wymieszanej z kompostem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Wszystkie pędy owijamy agrowłókniną. Materiał nie tylko chroni krzew przed zimą, ale również nie powoduje szybkiej utraty wilgoci. Dlatego podlewanie hortensji nie jest konieczne. W taki sposób hortensję skutecznie zabezpieczymy przed ujemnymi temperaturami, a także porywistym wiatrem. Pamiętajmy, że przesadzanie hortensji przed samą zimą nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Ponieważ roślina nie zdąży się zaaklimatyzować w nowych warunkach, a być może po kilku tygodniach będzie musiała zmierzyć się z surowymi warunkami pogodowymi.
Jak przezimować hortensję w donicach?
Zimowanie hortensji ogrodowej lub innego gatunku, która uprawiana jest w donicy, wygląda bardzo podobnie jak w przypadku hortensji posadzonej w ogrodzie. Hortensja w donicy powinna być zabezpieczona przed zimą poprzez owinięcie części naziemnej agrowłókniną. Jeżeli chodzi o system korzeniowy, to możemy go przezimować, okładając całą donicę styropianem. Donicę z hortensją można też przenieść do zacisznego, cieplejszego miejsca.
Odpowiednia ochrona przed zimą zapewni hortensji długie i obfite kwitnienie. Pamiętajmy ją, aby w ten sposób krzewy przezimować niemalże do ostatnich przymrozków. Hortensja w donicy może znajdować się pod przykryciem agrowłókniny nawet do połowy maja. Jeżeli tylko prognoza pogody będzie wskazywać na nocne przymrozki, należy hortensję zawinąć z powrotem w agrowłókninę. Podlewanie hortensji zaczynamy wiosną, kiedy mamy pewność, że zaczyna się okres wegetacyjny. Najtrudniejsze w zimowaniu są sadzonki kupione w kwiaciarniach, ponieważ są one najczęściej przyzwyczajone do warunków szklarniowych.