10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy
Trudno byłoby znaleźć chociaż jeden ogród, w którym nie rosną rośliny wieloletnie. Tym pojęciem określa się rośliny żyjące dłużej niż dwa lata i mogą to być zarówno byliny, czyli rośliny zielne, jak i krzewinki, krzewy i drzewa. Te cierpliwe i zwykle mało wymagające rośliny witają nas swoimi kwiatami każdego roku. W przeciwieństwie do jednorocznych i dwuletnich, rośliny wieloletnie przychodzą na działkę do ogrodu na długo i nie opuszczają go po roku albo dwóch. Niektóre kwiaty wieloletnie, jak na przykład piwonie, są bardzo długowieczne.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rośliny wieloletnie o zdrewniałych łodygach na działkę i na klomby w uprawie w ogrodzie
Pieris japoński (Pieris japonica) – krzew zimozielony
Rodzaj botaniczny obejmuje siedem gatunków, z których w uprawie spotkać można najczęściej pieris kwiecisty (Pieris floribunda) oraz pieris japoński (Pieris japonica). Pieris japoński pochodzi z warstwy podszytu japońskich lasów górskich. Jako krzew zimozielony zdobi ogród przez cały rok. Jest dostępny w wielu odmianach hodowlanych, które różnią się wielkością wzrostu i barwą liści.
W okresie od kwietnia do maja rozwijają się dzwoneczkowate, podobne do konwalii, kwiaty pierisa. Są białe, rzadziej różowe, zebrane po kilkanaście sztuk w zwisające grona (wierzchołkowe wiechy). Roztaczają delikatny zapach i tworzą efektowny akcent w ogrodzie przez wiele tygodni. Zimozielone liście mają długość 3-8 cm, są lancetowate i połyskujące. U wielu kultywarów rozwijające się wiosną młode liście mają atrakcyjny odcień brązu, który z czasem przechodzi w zieleń.
Pieris, podobnie jak różaneczniki, potrzebuje gleby próchnicznej, dobrze przepuszczalnej, wilgotnej i najlepiej o kwaśnym odczynie. Poza tym powinien być posadzony w jasnym półcieniu, ponieważ właśnie tam rozwinie w pełni urodę swoich kwiatów. Jeśli stanowisko będzie zbyt zacienione, trudno liczyć na bujne kwitnienie tej rośliny. Pieris jest trujący w każdej swojej części.
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – zwiastun wiosny
Wawrzynek wilczełyko, jak inne roślinny wiosenne, zakwita już od lutego do kwietnia. Różowe kwiaty rozwijają się przed rozwojem liści i roztaczają mocny aromat, wabiący pierwsze owady. Po przekwitnieniu tworzą się czerwone, wielkości grochu owoce. Krzew dorasta do około jednego metra wysokości, jest wyprostowany i mało rozgałęziony.
Należy do rodziny wawrzynkowatych, jest w całości trujący. Najlepiej rośnie na stanowiskach osłoniętych od słońca. Gleba powinna być próchniczna, dobrze przepuszczalna, świeża i napowietrzona. W zależności od odmiany, może preferować odczyn kwaśny albo zasadowy gleby.
Mahonia ostrolistna (Mahonia aquifolium) – kolorowe ożywienie ogrodu
Mahonia jest zimozielonym krzewem z rodziny berberysowatych. Od berberysów różni się brakiem kolców i pierzastymi liśćmi. Nazwę zawdzięcza botanikowi Bernardowi McMahon’owi. Jest ulubionym krzewem do ogrodu, ponieważ jej połyskujące liście, piękne kwiaty i owoce są bardzo dekoracyjne.
Dobrze rośnie w cieniu, lubi gleby wilgotne, kwaśne do obojętnych. W kwietniu pojawiają się złotożółte wiechowate kwiatostany mahonii. Od sierpnia jej owoce wybarwiają się na kolor niebieski do czarnego. Są jadalne, można z nich wyrabiać wino.
Irga pozioma(Cotoneaster horizontalis) – atrakcyjna ozdoba przez całe lato
Należy do rodziny różowatych, a liczba gatunków rodzaju irga trudna jest do ustalenia ze względu na łatwość krzyżowania się i tworzenia naturalnych mieszańców. Irga pozioma jest niskim krzewem dorastającym zwykle do wysokości pół metra.
Białe albo różowe kwiaty rozwijają się w maju i tworzą zwisające grona. Podobne do miniaturowych jabłek owoce tworzą się jesienią i pozostają na gałęziach często przez zimę. Zielone liście przebarwiają się jesienią na piękny rdzawoczerwony kolor. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Szczególnie bujnie kwitnie i owocuje na stanowiskach nasłonecznionych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach ogrodowych.
Barwinek pospolity (Vinca minor) – zimozielona krzewinka zamiast trawnika
Należący do rodziny toinowatych barwinek, jak inne rośliny wiosenne, już w połowie kwietnia prezentuje swoje piękne niebieskie kwiaty. Jako roślina wieloletnia szybko tworzy gęste łany. Dorasta przy tym zaledwie do 10-30 cm wysokości. Roślina jest lekko trująca we wszystkich częściach.
Barwinek jest raczej rośliną okrywową na stanowiskach słonecznych, nadaje się jednak również do obsadzenia miejsc zacienionych. W cieniu tworzy jednak zdecydowanie mniej kwiatów i rośnie mniej gęsto. Preferuje gleby próchniczne i żyzne, umiarkowanie suche, piaszczyste do gliniastych.
Rośliny wieloletnie zielne – byliny na klomby i do ogrodu
Dzielżan (Helenium) – wysoka bylina do ogrodu
Rodzaj roślin z rodziny astrowatych dorasta do 150 cm wysokości. Od czerwca do października rozwija swoje żółte do czerwonych kwiaty. Odmiany wczesne, które zakwitają już w czerwcu/lipcu, osiągają mniejsze rozmiary niż te, kwitnące we wrześniu/październiku.
Dzielżany preferują miejsca nasłonecznione i gleby żyzne. Ziemia nie powinna być w żadnym wypadku zbyt sucha. Te kwiaty wieloletnie mogą być z powodzeniem łączone z innymi, jak na przykład ostróżki, lilie i jeżówki. Dzielżany zawsze tworzą efektowne urozmaicenie zarówno na rabatach, jak i w wazonach.
Pysznogłówka (Monarda) – bylina do ogrodu i do kuchni
Pysznogłówka z rodziny jasnotowatych występuje w kilkunastu gatunkach, z których niektóre są uprawiane jako rośliny ozdobne. Są też wykorzystywane w kuchni jako przyprawa i do przyrządzania herbatek. Te kwiaty wieloletnie zakwitają w kolorze czerwonym, fioletowym, różowym albo rzadziej białym. Okres kwitnienia rozciąga się od lipca do września.
Ze względu na jaskrawe kolory kwiatów pysznogłówka z daleka przyciąga wzrok. Poza tym wydziela przyjemny zapach, który wabi pszczoły i motyle. Idealnie nadaje się też do wazonu, gdzie trzyma się wyjątkowo długo.
Krwawnik (Achillea) – roślina ozdobna i zioło lecznicze
Jest rodzajem wieloletnich roślin zielnych z rodziny astrowatych. Dziko rosnący krwawnik pospolity jest od wieków znanym ziołem stosowanym w ludowej medycynie przeciwko chorobom kobiecym i problemem trawiennym. Rośnie na łąkach i ugorach.
Kwiaty w formie typowych dla rodziny koszyczków są zebrane w baldachogrona na szczycie łodygi. Uprawiane w ogrodach odmiany mają kwiaty białe, różowe albo czerwone. Ze względu na mocne łodygi krwawniki mniej nadają się na kwiaty cięte.
Odętka (Physostegia) – bylina kłączowa z amerykańskich prerii
Bardzo popularna roślina wieloletnia na rabaty. Jest bardzo mało wymagająca i rośnie praktycznie na każdej ziemi. Preferuje stanowiska słoneczne do półzacienionych. Ceniona jest za piękne kolorowe kwiaty - od białych przez różowe i purpurowe do lawendowych. Zakwita czerwcu i kwitnie do października.
Kocimiętka Faassena(Nepeta × faassenii) – bylina atrakcyjna dla kotów
Jest to mieszaniec kocimiętki Mussina i kocimiętki Nepetella. Rośliny rosną rozkrzewiając się i tworzą efektowne dywany. Fioletowe albo niebieskie kwiaty rozwijają się od maja i zdobią ogród aż do października. Nie ma specjalnych wymagań, ale nie znosi zastoju wody. Zwłaszcza zimą trzeba roślinę chronić przed nadmiarem wilgoci.
Rośliny wieloletnie – dwie metody przetrwania w uprawie w ogrodzie
Wiele roślin potrafi przetrwać więcej niż jedną zimę i wielokrotnie w ciągu życia wytwarzać nasiona. Najprościej jest poświecić część nadziemną i wycofać się do podziemnych organów przetrwalnikowych. Liczne gatunki tworzą między innymi kłącza, bulwy albo cebule, z których na wiosnę odtwarza się nadziemna część rośliny.
Druga metoda polega na tworzeniu zdrewniałych łodyg, które nie ulegają przemarznięciu. Dzięki temu krzewinki, półkrzewy i krzewy mogą osiągać wielkość na ogół niedostępną dla roślin zielnych. Zdolność kwitnienia i tworzenia nasion byliny osiągają zwykle po dwóch-trzech latach. Gatunki wieloletnie o długiej żywotności mogą sobie pozwolić na wolniejsze dojrzewanie.