Aspidistra wyniosła - charakterystyka

Czym wyróżnia się aspidistra wyniosła?

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) - bylina kłączowa, która zalicza się do rodziny szparagowatych. Jej największą ozdobą są liście, które potrafią dorastać do 60 cm długości, ponadto osiągają eliptyczny kształt. Aspidistra wyniosła w warunkach domowych kwitnie niezwykle rzadko. Jeżeli już jednak kwiat się pojawi, to nie jest zbyt urodziwy. Przybiera on raczej ciemny kolor wpadający w brąz i purpurę. Ponadto przybiera kształt dzwonka

Warto wspomnieć, że kwiaty pojawiają się najczęściej wiosną lub nawet zimą. Ciekawostką na pewno jest to, iż w warunkach naturalnych kwiat jest zapylany przez węże. Po okresie kwitnienia pojawia się owoc w postaci jagody. Aspidistra wyniosła najczęściej wykorzystywana jest w Polsce jako roślina doniczkowa, która osiąga do 70 cm wysokości.

Popularne odmiany

Rodzaj aspidistra obejmuje obecnie 175 gatunków, które są głównie spotykane na terenie Azji. Rośliny te posiadają odziomkowe liście skupione najczęściej po 2 lub 4 sztuki. Jeszcze do całkiem niedawna rodzaj ten był zaliczany do rodziny konwaliowatych, a nawet liliowatych. Ponadto pod koniec ubiegłego wieku rozpoznawano zaledwie kilkadziesiąt różnych gatunków. Do tej pory rozprzestrzeniła się niemalże na całym świecie, wyłącznie aspidistra wyniosła jako roślina ozdobna.

Aspidistra wyniosła posiada dwie popularne odmiany, które są dostępne w naszym kraju. Do nich zalicza się:

  • Aspidistra wyniosła ‘Variegata’ - odmiana, którą cechują zielone liście o żółtych przebarwieniach. Pielęgnacja tej odmiany nie zalicza się do zbyt skomplikowanych, dlatego najczęściej gości w naszych mieszkaniach.
  • Aspidistra wyniosła ‘Milky Way’ - ciekawa odmiana posiadająca zielone liście przyozdobione białymi kropeczkami przypominającymi Drogę Mleczną. Jest to odmiana, która ze względu na tak dekoracyjne liście, a także dużo trudniejszą dostępność, uznawana jest za kolekcjonerską.

Kwiat ozdobny - uprawa

Aspidistra wyniosła - stanowisko i podłoże

Jest to gatunek, który potocznie uważa się, że ma żelazne liście. Takie określenie wzięło się przede wszystkim z tego, iż roślina doskonale znosi nawet ciemne stanowisko. Kwiat mimo traktowania po macoszemu jest w stanie przetrwać i cieszyć oko pięknymi liśćmi. Chociaż roślina ma naprawdę niewielkie wymagania, to warto sprawdzić, co możemy zrobić, aby rozwijała się ona jak najlepiej.

Aspidistra wyniosła najlepiej będzie tolerować jasne stanowisko, które nie będzie zbyt ciemne, ale również roślina nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kwiat doskonale poradzi sobie także na uniwersalnym podłożu, które może być umiarkowanie żyzne. Roślina ma także niezbyt duże wymagania, jeżeli chodzi o temperaturę, jaka będzie panować w pomieszczeniu. Najlepiej jednak, aby w sezonie letnim wynosiła ona ok. 21 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednocześnie, iż ta temperatura zimą powinna być niższa, a dokładniej utrzymywać się mniej więcej na poziomie 10 stopni Celsjusza.

Prawidłowa pielęgnacja

Pielęgnacja aspidistrii wyniosłej jest bardzo łatwa. Roślina, która posiada żelazne liście, doskonale poradzi sobie bez regularnego podlewania, a także, jeżeli postawimy ją w ciemnym miejscu. Roślina wykazuje się także bardzo dużą odpornością na wahania temperatury, a także suche powietrze. Jest to czynnik, który często towarzyszy nam szczególnie w czasie sezonu grzewczego. Jeżeli jednak chcemy zadbać naprawdę o swoją ozdobną roślinę, warto pamiętać o regularnym zraszaniu liści.

Podlewanie najlepiej, aby było umiarkowane. Dlatego roślinę nawadniamy dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Liście tego gatunku są okazałe, dlatego mogą być często zakurzone. Jednak przecieranie ich bawełnianą szmatką pomoże skutecznie pozbyć się takiego problemu. Powinniśmy pamiętać również o tym, iż kwiat ma pewne wymagania, jeżeli chodzi o nawożenie. Jednak nie powinno ono być zbyt intensywne, dlatego dobrze jest stosować preparaty, które będą dość mocno rozcieńczone. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Ciekawe informacje na temat aspidistry wyniosłej

Aspidistra wyniosła - ceny

Mając na uwadze, że aspidistra wyniosła ma tzw. żelazne liście ze względu na swoje nieduże wymagania, roślina jest naprawdę świetną propozycją dla początkujących bądź zapominalskich hodowców. Dobrze jest również zrobić rozeznanie, dotyczące kosztów sadzonek, a także porównania ich z cenami innych kwiatów ozdobnych.

Ceny aspidistry wyniosłej, a także pozostałych kwiatów doniczkowych

Nazwa rośliny

Cena

Aspidistra elatior 60 cm

85,00 zł

Aspidistra wyniosła P14

96,23 zł

Aspidistra Milky Way

125,00 zł

Diffenbachia 40 cm

11,90 zł

Diffenbachia 55 cm

22,99 zł

Strelicja królewska

39,99 zł

Grubosz ‘Morgan’s Beauty’

17,99 zł

Wilczomlecz okazały ‘Mini’

13,99 zł

Aeschynanthus ‘Mona Lisa’

89,99 zł

Hoya polyneura ‘Splash’

149,99 zł

Euphorbia milii ‘Cotton Candy’

11,99 zł

Przesadzanie aspidistrii wyniosłej

Jeżeli nie pamiętamy o regularnej pielęgnacji roślin, to niewielkie wymagania, jakimi wyróżnia się aspidistra wyniosła, sprawią, że nadal będziemy mogli cieszyć się pięknie zazielenionymi liśćmi. Przesadzanie takiego okazu powinniśmy zaplanować co kilka lat. W związku z tym nie musimy się martwić o zmianę miejsca w każdym sezonie wiosennym. Przesadzanie wykonujemy, gdy już widzimy mocno przerośnięte korzenie.

Dokonując tego procesu, pod żadnym pozorem nie zapominajmy o wymieszaniu podłoża za keramzytem. Dzięki czemu nawet zbyt intensywne podlewanie nie zaszkodzi roślinie, bo nadmiar wody od razu będzie odprowadzany. W czasie przesadzania aspidistrii wyniosłej możemy również rozmnożyć sadzonkę. Mateczną roślinę dzielimy na mniejsze sadzonki, które od razu umieszczamy w docelowych donicach.

Aspidistra wyniosła - choroby i szkodniki

Kwiat, który ma nieduże wymagania nie tylko jeżeli chodzi o podlewanie, ale również o stanowisko, niestety jest bardzo wrażliwy w przypadku chorób i szkodników. Na szczęście nie zawsze musimy od razu sięgać po różnego rodzaju preparaty. Zdecydowanie częściej wystarczy zmienić pewne nawyki pielęgnacyjne, aby pozbyć się przykrych objawów. Liście, które zaczną się rozdwajać, są dla nas ważną informacją, iż stosujemy zbyt silny nawóz. W takich okolicznościach najlepszym sposobem będzie jeszcze większe rozcieńczanie preparatu zasilającego roślinę.

Jeżeli podlewanie naszej rośliny będzie zbyt intensywne lub też zbyt długo nie będziemy jej podlewać, to na liściach można zauważyć brązowe przebarwienia. W przypadku, jeżeli uznamy, iż dbamy o prawidłowe nawodnienie rośliny, powodem brązowych plam mogą być poparzenia wywołane bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, czy też zbyt wysoką temperaturą powietrza.

Aspidistra wyniosła może być również atakowana przez tarczniki oraz wełnowce. Są to niestety szkodniki, które bardzo trudno się usuwa, ze względu na ich budowę ciała. Należy robić to fizycznie poprzez przecieranie ich, chociażby denaturatem. W ten sposób będziemy próbowali odciąć dopływ tlenu szkodnikom. Niestety ten sposób nie zawsze okazuje się zbawienny, szczególnie jeżeli inwazja wełnowców i tarczników jest bardzo duża.

Kolejnym rodzajem szkodnika, który może zaatakować naszą roślinę, są wciornastki. Poznamy je po plamach na liściach o zabarwieniu żółtym lub srebrnym. Niestety to również jest ciężka do opanowania plaga, którą możemy zwalczyć jedynie przy pomocy chemicznych oprysków. Wśród szkodników atakujących aspidistrę wyniosłą wymienia się także przędziorki. Objawy nieproszonego gościa poznamy po niewielkiej pajęczynie, która zacznie pojawiać się na liściach. Ponadto na roślinie mogą uwidaczniać się nieduże plamki o żółtawym zabarwieniu. Tak, jak w przypadku wciornastków, przędziorki również zwalczamy przy pomocy oprysku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły