Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) – kilka słów o gatunku

Należąca do rodziny skalnicowatych bergenia sercowata to kwiat pełen wdzięku. Bez obaw możesz uprawiać ją w naszych warunkach klimatycznych. Jest całkowicie mrozoodporna – pochodzi ze wschodnich terenów Azji, jej rośliny pojawiają się nawet na Syberii. Więc bez obaw, nawet w najchłodniejszych częściach kraju można ją posadzić.

Roślina osiąga 40 cm wysokości, ale tylko w okresie kwitnienia. Jej liście mają około 30 cm średnicy – są długie, sercowate lub zaokrąglone i bardzo ozdobne. Ładnie wyglądają ze względu na budowę, grube blaszki liściowe często są pofałdowane. Rozchodzą się wokół łodyg, na szczycie których pojawiają się duże, fioletowe kwiaty. Są kuliste i zawsze pięciopłatkowe, zbierają się w duże wiechy, po kilka na pędzie. Bergenia sercolistna kwitnie w maju i czerwcu, ale niektóre odmiany chętnie powtarzają kwitnienie.

Bergenia sercolistna – odmiany w ogrodzie

Oczywiście ta wyjątkowa roślina doczekała się stworzenia ciekawych odmian. Różnią się kolorem kwiatów i ich wielkością. Jednak nie są bardzo liczne, więc nie masz zbyt wielkiego wyboru. Na uwagę zasługuję ‘Robusta’, która ma duże liście i silny wzrost. Jej kwiat jest liliowy, o bardzo delikatnym odcieniu.

Ciemnoróżowe kwiaty ‘Purpurea’ także pięknie wyglądają, zwłaszcza na tle ciemnozielonych liści, które są świetnie widoczne. Jednak najciekawsza wydaje się odmiana ‘Silverlight’ o silnym wzroście, która ma białe kwiaty. Z biegiem czasu stopniowo przemieniają się w różowy kolor.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Fioletowe kwiatostany bergenii sercolistnej w ogrodzie skalnym, a także stanowisko, wymagania, uprawa oraz pielęgnacja i sadzenie w ogrodzie skalnym
Bergenia sercolistna w ogrodzie krok po kroku, czyli wymagania siedliskowe, uprawa, pielęgnacja oraz sadzenie w ogordzie skalnym

Bergenia cordifolia ma tylko kilka odmian, ale w sklepach ogrodniczych możesz znaleźć także międzygatunkowe mieszańce. Są one nawet bardziej interesujące niż odmiany typowego gatunku. ‘Dragonfly Angel Kiss’ ma dwubarwne kwiaty, które są różowo-białe i dość duże. Na tle ciemnozielonych liści prezentują się naprawdę zachwycająco. Również białe kwiaty wytwarza odmiana ‘Bressingham White’ – bergenia mieszańcowata o pięknych liściach. Jest bardzo popularna i dobrze znosi nawet duże nasłonecznienie. Bergenia mieszańcowata często kwitnie dłużej niż typowe odmiany gatunku.

Uprawa bergenii sercolistnej – najlepsze stanowisko

Bergenia sercolistna to zimozielona bylina o bardzo niskich wymaganiach. Udaje się na niemal każdej glebie i stanowisku! Najlepiej będzie rosła w ogrodzie półcienistym lub zacienionym, ale odrobina słońca nie powinna jest sprawić żadnego problemu. Jedynie na jasnym i ciepłym stanowisku potrzebuje więcej wilgoci w podłożu. Warto o tym pamiętać, projektując ogród. Na dodatek bezpośrednie nasłonecznienie lub orientacja południowa mogą być dla niej szkodliwe. Ostre promienie słońca często pozostawiają duże, rozległe oparzenia na liściach.

Roślina ceni próchnicze, przepuszczalne podłoże. Powinno być żyzne, optymalnie wilgotne, inaczej czasami pojawia się problem: bergenia nie kwitnie. Można sadzić ją w okolicach oczka wodnego. Dobrze sprawdza się także w ogrodach skalnych. Nasadzenia przy oczku wodnym wyglądają szczególnie malowniczo. Najlepsza rozstawa dla bergenii to 7 roślin na 1 m2. Gatunek ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się i może zajmować coraz to nowe miejsca w ogrodzie. Bergenię można uprawiać w donicach. Bergenia mieszańcowata często ma takie same wymagania jak podstawowe gatunki, ale warto to sprawdzić w opisie producenta.

Bergenia sercolistna – właściwości lecznicze

Chociaż bergenię uprawia się dla jej wartości ozdobnych, nie można pominąć tego, że ma bardzo duże właściwości lecznicze. Jej kłącza i liście mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Uspokajają, pomagają się zrelaksować, do tego wykazują działanie antybakteryjne i antygrzybowe. Usuwają stany zapalne i infekcje układu moczowego i płciowego. Ale to nie koniec!

Bergenia zawiera sporo witamin i flawonoidów, ale najważniejsze jest to, że wspomaga odporność. Można ją brać w okresie przeziębień i grypy. Specjalne toniki i ekstrakty mogą być stosowane na skórę – usuwają przebarwienia, wspierają leczenie toniku i zapalenia mieszków włosowych. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy bergenii sercowatej.

Z liści możesz samodzielnie przygotować odwar do stosowania zewnętrznego. Dobrze działa w postaci okładów, płukanek i do przemywania. W sklepach ziołowych możesz także dostać gotowy do zaparzenia susz. Bergenia nadaje się także do stosowania wewnętrznego, ale z tym warto uważać. Skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem. Nadmierne stosowanie ziół może mieć nieprzewidziane skutki uboczne, więc naprawdę zachowaj ostrożność.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły