Facelia błękitna - charakterystyka

Czym wyróżnia się roślina miododajna - facelia błękitna?

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) jest rośliną jednoroczną zaliczającą się do rodziny ogórecznikowatych. Jej ojczyzną jest Kalifornia, jednak ze względu na swoje walory bardzo szybko rozprzestrzeniła się również po innych zakątkach świata. Kwiat facelii błękitnej osiąga wysokość do 80 cm.

To, co wyróżnia ten gatunek to przede wszystkim owłosienie znajdujące się na całej łodydze. Z niej również wyrastają pierzaste liście o zielonym zabarwieniu. Okres kwitnienia jest bardzo mocno uzależniony od tego, kiedy nastąpił wysiew. Ponieważ od momentu, kiedy nasiona znajdą się w gruncie, roślina zakwita po ok. 6 tygodniach. Dzwonkowate, jasnofioletowe kwiaty utrzymują się przez ok. 4 do 5 tygodni. Po ich przekwitnięciu pojawiają się owoce w postaci torebek zawierających liczne nasiona.

Odmiany facelii błękitnej

Poszczególne odmiany facelii błękitnej różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów, a także nieznacznie maksymalną wysokością. Ta roślina miododajna w różnych wariantach najczęściej wybierana jest przez rolników na poplon. Ponieważ wśród nich znajdują się okazy, które można siać na poszczególne rodzaje nieużytków lub przed konkretnymi uprawami.

Do odmian facelii błękitnej, które są dostępne na terenie Polski, zaliczymy takie okazy jak:

  • Facelia błękitna Anabela - odmiana nadająca się szczególnie na wysiew pod poplon na terenach ścierniskowych. Jej wydajność pod względem miododajności wynosi 400 kg miodu z hektara. Odmiana wyróżnia się fioletowymi kwiatami.
  • Facelia błękitna Angelia - roślina miododajna, której uprawa nie ma większych wymagań. Swoje zastosowanie ma przede wszystkim jako gatunek na poplon ze względu na produkcję sporej ilości biomasy. Roślina cechuje się jasnoniebieskimi kwiatami.
  • Facelia błękitna Asta - kwiat facelii błękitnej, który posiada szerokie zastosowanie, ponieważ wykorzystywana jest na biomasę, kiszonkę lub zielonkę. Kwitnienie przyciąga pszczoły.
  • Facelia błękitna Atara - odmiana, której wydajność w produkcji miodu wynosi nawet do 700 kg z hektara. Ponadto roślina posiada zastosowanie jako poplon.
  • Facelia błękitna Lisette - odmiana, która wywodzi się z Niemiec. Nasiona wykorzystywane są głównie na poplon.
  • Facelia błękitna Natra - odmiana wyróżniająca się jasnofioletowymi kwiatami. Kwiat ten pozwala na uzyskanie przynajmniej 300 kilogramów miodu z jednego hektara.
  • Facelia błękitna Stala - jest rośliną określaną potocznie jako wiązanka wrotyczowa. Uprawa rośliny najczęściej ma przeznaczenie na paszę lub biohumus. Odmiana ta cechuje się jasnofioletowymi kwiatami.

Facelia błękitna - ceny

Jeżeli interesuje nas uprawa facelii błękitnej, to z pewnością będziemy chcieli sprawdzić jej ceny. Do uprawy tej rośliny możemy zakupić nasiona, które najczęściej dostępne są w bardzo dużych opakowaniach. Dla porównania w zestawieniu znajdują się również inne rośliny ozdobne, które możemy uprawiać w mieszkaniu bądź w ogrodzie.

Ceny facelii błękitnej, a także innych roślin ozdobnych do ogrodu lub mieszkania

Nazwa gatunku

Cena

Facelia błękitna Stala, nasiona 1 kg

28,98 zł

Facelia błękitna na poplon, nasiona 500 gram

18,98 zł

Facelia błękitna Asta, nasiona 1 kg

19,50 zł

Facelia błękitna Natra, nasiona 25 kg

457,00 zł

Ligustr jajolistny, krzewy zimozielone na żywopłot

15,00 zł

Jałowiec sabiński Tamariscifolia (Juniperus sabina), krzewy zimozielone

21,68 zł

Laurowiśnia wschodnia, sadzonka C2

13,95 zł

Laurowiśnia wschodnia kaukaska

11,90 zł

Peperomia Rotundifolia 10 cm

8,99 zł

Peperomia Rotundifolia okrągłolistna

13,99 zł

Uprawa facelii błękitnej

Jak uprawiać kwiat facelii błękitnej

Kwiat facelii błękitnej jest łatwy w uprawie, ponieważ nie ma aż tak dużych wymagań. Najlepiej roślina będzie rozwijać się na stanowisku słonecznym. Podłoże powinno być średnio żyzne, jednak jest to roślina, która doskonale poradzi sobie także na nieurodzajnych glebach. Właśnie z tego względu najczęściej wybierana jest na naturalne nawożenie pod kolejne rośliny.

Ciekawostką jest to, że wysiewając facelię błękitną na urodzajnym podłożu, jej kwitnienie będzie o wiele słabsze. Ponadto jest to roślina wrażliwa na suszę, ale także nie możemy jej zbyt mocno nawadniać. Chociaż najczęściej zastosowanie facelii sprawdza się jako roślina użytkowa. To jednak możemy wykorzystać ją również jako roślinę ozdobną do naszych ogrodów, a nawet do uprawy pojemnikowej. Ponadto kwiaty idealnie nadają się do suszenia, a także tworzenia różnych kompozycji. Sprawdź także ten artykuł: Kwiat zawilec - porady pielęgnacyjne, odmiany, sadzenie z cebulek.

Wysiew nasion facelii błękitnej

Decydując się na facelię błękitną powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, jak siać, ale również kiedy zaplanować wysiew, aby kwitnienie rośliny odbyło się w zaplanowanym przez nas terminie. Przede wszystkim należy pamiętać, że kwiaty pojawiają się po ok. 6 tygodniach po wysiewie nasion. Natomiast kwitnienie trwa od 4 do 5 tygodni. Dlatego zaleca się, aby wysiew nasion nastąpił nie szybciej niż w połowie kwietnia, natomiast najpóźniej nasiona wysiewamy pod koniec lata.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak siać facelię błękitną, aby jej uprawa była jak najbardziej prawidłowa. Przede wszystkim powinniśmy zachować rozstawę wynoszącą ok. 15 cm. Ponadto należy wiedzieć, jak siać głęboko nasiona, aby nie wydłużyć okresu wschodu roślin. Tutaj zalecana jest maksymalna głębokość wynosząca 1,5 cm.

Facelia błękitna - pielęgnacja

Facelia błękitna jest rośliną, która nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego zabiegi pielęgnacyjne praktycznie nie są konieczne. Nawożenie tej rośliny nie jest konieczne. Wiemy już, że żyzna gleba przyczyni się do znacznie słabszego kwitnienia rośliny. Pamiętajmy jednak o jej podlewaniu w czasie suszy. Nawadnianie powinno być koniecznie umiarkowane. Właściwie jeżeli zdecydujemy się na wysiew facelii w swoim ogrodzie, to również będziemy mogli cieszyć się jej obecnością, nawet jeżeli pozostawimy ją samą sobie bez żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Co warto wiedzieć o facelii błękitnej?

Facelia błękitna - zastosowanie

Uprawa facelii błękitnej posiada bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ możemy ją wykorzystać nie tylko jako roślinę ozdobną, ale również posiada ona walory użytkowe. Najczęściej facelię błękitną wykorzystujemy w ogrodzie na poplon. Jednak jeżeli mamy spojrzeć na jej szersze zastosowanie, to widzimy rolników, którzy sieją ją na polach na zielonkę, a także na kiszonkę.

Oprócz tego jest to roślina wysoko miododajna. Dla porównania z jednego hektara uprawy rzepaku można uzyskać od 80 do 300 kilogramów miodu. Natomiast z uprawy facelii błękitnej, ta wydajność jest znacznie większa, ponieważ jesteśmy w stanie uzyskać od 300 do nawet 700 kilogramów miodu z jednego hektara uprawy.

Facelia błękitna jako poplon

Najczęściej facelię błękitną wykorzystujemy jako poplon w ogrodzie. Takie samo zastosowanie posiada w rolnictwie. Możemy ją wysiewać samodzielnie, jak i również w gotowych mieszankach z łubinem, czy też bobikiem. Jest to roślina dającą bardzo dużą ilość biomasy. Warto mieć na uwadze, iż po kwitnieniu nasiona same się rozsiewają, dlatego wiosną roślina ponownie wzejdzie, przez co możemy ją potraktować również jako przedplon.

Raczej w niedużym ogrodzie oprysk przy uprawie facelii błękitnej nie będzie potrzebny, ponieważ jest to roślina, która doskonale radzi sobie z chwastami. Jednak na użytkowych gruntach potrzebne jest skorzystanie z profesjonalnych preparatów. Najczęściej stosowany jest oprysk o nazwie Afalon. Innym opryskiem jest Fuslide, który doskonale poradzi sobie z chabrem bławatkiem. Najlepiej takie zabiegi prewencyjne wykonywać tuż po wysiewie nasion.

ikona podziel się Przekaż dalej