Jak zrobić las w słoiku? - porady, wybór roślin, instrukcja krok po kroku
Mieszkając w bloku i nie mając przestrzeni ogrodowej, wcale nie musimy rezygnować z naszej pasji do uprawy roślin. Takim pomysłem jest las w słoiku. Mini ogród uprawiany w szkle nie tylko sprawia wiele radości, ale również można go wykonać całkowicie samemu. Warto dowiedzieć się, jak zrobić taką dekorację, a także, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić las schowany w szkle?
Las w słoiku - dlaczego warto?
Uprawa roślin daje naprawdę wiele satysfakcji, szczególnie jeżeli możemy obserwować, jak nasze okazy rosną, a nawet kwitną. Jak już wiemy, mini las w szkle jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na własny ogród lub nawet kwiaty doniczkowe. Ponadto możemy tworzyć wyjątkowe kompozycje, dzięki czemu pozwalamy swojej kreatywności oraz wyobraźni wydobyć naprawdę ciekawe pomysły.
Dlaczego warto zdecydować się na kwiaty oraz inne rośliny w szkle? Jest to również wyjątkowa dekoracja, która uświetni różne aranżacje w mieszkaniu. Szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z wystrojem w stylu loftowym, minimalistycznym, czy też skandynawskim. Oczywiście należy mieć na uwadze, że taki las w słoiku doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku nowoczesnych wnętrz, ale tak naprawdę możemy cieszyć się nim także w klasycznie urządzonych mieszkaniach. Jeżeli dowiemy się, jak zrobić las w słoiku, będziemy mogli taką kompozycję wręczyć komuś bliskiemu na prezent.
Jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku?
Jeżeli chcemy się w końcu dowiedzieć, jak zrobić mini las w szklanym pojemniku, zapewne chcemy się przekonać o tym, jakie rośliny idealnie sprawdzą się do tej specyficznej uprawy. Na pewno musimy wybierać gatunki, które wykazują się niezbyt dużymi rozmiarami, a także będą miały spełnione wszystkie wymagania pod względem podłoża, oświetlenia oraz podlewania.
Do najczęściej wybieranych roślin zaliczymy takie okazy jak:
- Sukulenty (Succulentus) - są to rośliny gruboszowate, których cechą charakterystyczną jest specjalna tkanka wodna. To właśnie z tego powodu, rośliny są odporne na suszę, ponieważ są uwarunkowane do gromadzenia zapasów wody. Wśród popularnych sukulentów wymienia się nie tylko kaktusy, ale również aloesy, czy też agawy.
- Peperomia (Peperomia) - roślina nazywana również pieprzówką. Gatunki peperomii pochodzą z Brazylii, o czym świadczy, iż te rośliny najlepiej odnajdują się w ciepłym klimacie, chociaż wcale nie musi mieć jasno. Peperomia do lasu w szkle to popularny wybór ze względu na swoje małe, ale bardzo dekoracyjne liście.
- Widliczka (Selaginella) - zaletą tej rośliny jest to, iż nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednocześnie pozwala ona na stworzenie wyjątkowego “runa” w naszym mini lesie. Łatwo samemu ją posadzić, nie martwiąc się tym, że roślina zbyt mocno rozrośnie na inne gatunki.
- Osteospermum - roślina inaczej określana jest jako stokrotka afrykańska. Rzeczywiście pochodzi ona z Afryki. Dorasta ona najczęściej do 60 cm wysokości, więc idealnie sprawdzi się raczej do dużych słoików. Są to wyjątkowo dekoracyjne kwiaty występujące w różnych kolorach.
- Figowiec tępy (Ficus microcarpa) - roślina określana również jako fikus tępy lub chińska flaga. Specyfiką tego gatunku jest tworzenie charakterystycznych drzewek typu bonsai. Zaletą tej rośliny jest bardzo łatwa uprawa. Ziemia uniwersalna o obojętnym odczynie jest wystarczającym podłożem. Ważne jest jednak to, aby figowiec tępy nie był zbyt nadmiernie podlewany.
- Bluszcz (Hedera) - chociaż bluszcz Hedera kojarzy nam się z bardzo dużym pnączem zimozielonym, to jednak może być z powodzeniem wykorzystywany również do lasu w słoiku. Pamiętajmy jednak by wybierać specjalne odmiany, które nadają się do tego typu uprawy, ponieważ wyróżniają się one niedużymi rozmiarami. Takim przykładem jest m.in. odmiana Wonder.
- Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - jest to paproć, którą w naturalnych warunkach możemy spotkać przede wszystkim po wschodniej stronie półkuli ziemskiej. Łatwo możemy samemu uprawiać ten gatunek w mini ogródku zamkniętym w szkle. Ponieważ roślina nie tylko potrzebuje bardzo dużej wilgotności powietrza, ale również świetnie znosi półcień.
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - jest to rodzaj roślin, które przywędrowały do nas przede wszystkim z Ameryki Środkowej. Nie będziesz mieć problemu z tym, aby samemu zadbać o roślinę, ponieważ jest ona jedną z najłatwiejszych w uprawie. Pamiętajmy o tym, iż roślina wyróżnia się dość szybkim przyrostem. Dlatego właśnie powinniśmy regularnie usuwać nadmierną ilość liści.
- Kalanchoe (Kalanchoe) - jest to rodzaj sukulentu, który określamy również mianem żyworódki. W zależności od gatunku, mamy do czynienia z typowymi liśćmi gromadzącymi wodę, a także okazy wyróżniające się niezwykłymi kwiatami.
- Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) - jest to grzyb zaliczający się do rodziny chrobotkowatych, jednak często traktowany jako mech. Idealnie sprawdza się do lasu w słoiku. Jednak często wykonuje się z niego także sztuczne dekoracje na ścianę.
Podłoże i kolejne warstwy do lasu w szkle
Oczywiście pierwszym krokiem, aby dowiedzieć się, jak zrobić samemu las w słoiku, powinniśmy przede wszystkim zdecydować się na wybór szklanego pojemnika. Najczęściej jest to bardzo duży słoik, ale również może to być butla, czy też każde inne szklane naczynie. Kolejnym krokiem jest ułożenie odpowiedniej warstwy składającej się z odpowiedniego podłoża.
W tym celu najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna przeznaczona do kwiatów kwitnących. Jednak zanim ją wysypiemy na dnie szklanego naczynia, wcześniej należy wykonać podłoże drenujące. Jest to bardzo ważne, ponieważ najczęściej kwiaty oraz pozostałe rośliny nie znoszą tego, aby ziemia była cały czas mokra. Na podłoże przeznaczone do drenażu świetnie sprawdzi się keramzyt, bądź też na przykład warstwy żwiru. Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić samemu las w słoiku, oczywiście odpowiednie kwiaty.
Jak dbać o las w słoiku?
Oświetlenie i podlewanie mini ogródka w szkle
To, w jaki sposób będziemy podlewać nasz las w szkle, zależy od tego, z jakim rodzajem pojemnika mamy do czynienia. Pamiętajmy, żeby jednak zawsze do podlewania wykorzystywać wyłącznie destylowanej lub przegotowanej wody. Otwarta dekoracja powinna być podlewana systematycznie, ale w niewielkich ilościach, tak aby podłoże nie było zbyt mokre.
Innym sposobem uprawy jest zamknięty las w szkle. Taka dekoracja wydaje się być ciekawsza, ale wzbudza wątpliwości, jak ją podlewać. Okazuje się, że zamknięty obieg pozwala na wytwarzanie nie tylko dwutlenku węgla potrzebnego do oddychania, ale również woda skrapla się z wytwarzanej pary wodnej. Oświetlenie dla większości roślin wystarczy na poziomie rozproszonych promieni słonecznych. Sprawdź także ten artykuł: Mini storczyk w szkle lub szklanej tubie krok po kroku - poradnik praktyczny.
Ciekawe aranżacje lasu w słoiku - jakie kompozycje tworzyć w mini ogródku?
Wiedząc już, jak samemu zrobić las w słoiku DIY, powinniśmy dokładnie zastanowić się, na jakim efekcie końcowym nam ostatecznie zależy. W takim przypadku warto przeglądać różne inspiracje, które zawierają m.in. mech, kwitnące kwiaty takie jak osteospermum, czy tylko wyłącznie sukulenty.
Kolejnym krokiem jest również to, aby dowiedzieć się, jakie gatunki roślin mogą ze sobą z powodzeniem rosnąć. Jest to bardzo ważne, gdy będzie nam zależeć na tym, aby stworzyć im takie same warunki uprawowe. Lasy w słoiku mogą również przypominać małe lasy tropikalne, dlatego również warto wtedy przyozdobić je pięknie kwitnącymi storczykami.
Sztuczne dodatki do lasu w słoiku
Patrząc na to, w jaki sposób możemy wykonać las w słoiku DIY, z pewnością chcemy się również przekonać, jakie sztuczne dodatki mogą uświetnić naszą kompozycję. Jeżeli nie chcemy zajmować się swoją uprawą, to możemy wykonać taki las w słoiku, który będzie całkowicie składać się ze sztucznych roślin. Jednak nie jest to jedyna propozycja.
Ciekawymi dodatkami oprócz podłoża i żywych roślin, będą oczywiście ozdobne kamienie, a nawet nieduże konary lub gałęzie. Nasz las w słoiku możemy urozmaicić także o różnego rodzaju domki lub figurki ceramiczne. W ten sposób będziemy mogli stworzyć swego rodzaju miniaturowy świat.