Bluszczyk kurdybanek - co powinniśmy o nim wiedzieć

Bluszczyk kurdybanek - skąd pochodzi roślina

Bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea, znany jest również jako obłożnik, kurdybanek i bluszczyk ziemny. Gatunek tej rośliny należy do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae, która nazywana jest także rodziną wargowych. Do rodziny tej zalicza się ponad 7200 gatunków, które pochodzą z 236 rodzajów. Rośliny z tej rodziny występują na całym świecie, oczywiście poza obszarami okołobiegunowymi, a najbardziej charakterystyczne są dla obszarów śródziemnomorskich.

Warto wiedzieć, że wiele gatunków roślin z rodziny jasnotowatych - Lamiaceae, znalazły zastosowanie w medycynie, w kuchni jako przyprawy, a nawet w kosmetyce, ponieważ jest w nich olejek eteryczny. Jednym z nich jest właśnie nasz bluszczyk ziemny - Glechoma hederacea, którego warto poznać.

Jeśli chodzi natomiast o bluszczyk kurdybanek, powinniśmy wiedzieć, że występuje on na całym obszarze Europy, dodatkowo także w umiarkowanych strefach Azji, również na Syberii, ale pojawia się on jeszcze w Ameryce Północnej, gdzie został zawleczony. Natomiast jeżeli chodzi o obszar naszego kraju, jest to bardzo pospolite zioło.

Bluszczyk ziemny - czym charakteryzuje się roślina

Bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea, jest rośliną, która posiada długie i pełzające rozłogi, które bardzo łatwo się zakorzeniają. Jest to więc roślina niska, które może dorosnąć do około 10-20 cm. Natomiast podnosząca się łodyga może być naga lub sporadycznie owłosiona. Jest ona rozgałęziona, miękka i kanciasta. Dodatkowo jej długie rozłogi mogą dorastać nawet do 1 m długości.

Obłożnik ma zimozielone liście, które ułożone są naprzeciwległe. Nie są one duże, ponieważ dorastają do około 1-3 cm długości. Ich kształt jest sercowaty, lekko okrągły lub nerkowaty. Charakterystyczne jest to, że brzegi blaszki liściowej są karbowane, a spodnia jej część jest fioletowoczerwona.

Warto również wspomnieć o kwiatach bluszczyka kurdybanka, które umieszczone są w kącikach liści i są krótkoszypułkowe. Zebrane są one w 2 lub 4. Ich kielich jest rurkowaty, a sama korona wybarwiona jest od niebieskawofioletowego koloru, aż po czerwonawą barwę. Zdarza się również, że może być ona biała. Pamiętajmy, że bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea, wytwarza kwiaty obupłciowe, ale również żeńskie, które wyposażone są w prątniczki. Z kolei owocem tego zioła jest rozłupnia, która rozpada się na 4 oddzielne rozłupki. Jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Bluszczyk kurdybanek - upraw tego wyjątkowego zioła

Bluszczyk ziemny - Glechoma hederacea, to zioło, które znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach ze względu na właściwości lecznicze, a dodatkowo popularne są różne przepisy z wykorzystaniem tego zioła. Jednak tym zajmiemy się później. W pierwszej kolejności dowiedzmy się, gdzie występuje obłożnik i jakie stanowiska do uprawy są dla niego najlepsze.

Bluszczyk kurdybanek jest byliną i geofitem. Kwitnie on dopiero w drugim roku życia w okresie od kwietnia do czerwca. Roślina już od kwietnia, zapylana jest przez owady. Jej nasiona roznoszone są w różne miejsca przez mrówki, dzięki czemu roślina się rozsiewa. Powinniśmy wiedzieć, że obłożnik naturalnie występuje w środkowej Europie, gdzie jest dość pospolity od niżu aż po regiel dolny.

Zdecydowanie najlepiej radzi sobie on na glebach zasobnych w składniki mineralne, a w szczególności w azot. W stanie dzikim występuje on na łąkach, okrajach pól, w zaroślach i przydrożach. Co więcej, uważany jest za chwast, ponieważ występuje niepożądany w ogrodach i uprawach rolnych.

Jeśli interesuje nas uprawa tego zioła, powinniśmy wiedzieć, że najlepiej rośnie ono na wilgotnych i żyznych glebach. Bluszczyk ziemny rozmnażać możemy z sadzonek pędowych, które wytwarzane są przez roślinę późnym latem, a inną alternatywą jest rozmnażanie przez podział roślin wiosną lub jesienią. Cena kurdybanka nie jest wysoka, dlatego też z powodzeniem możemy sobie pozwolić na jego uprawę jako roślinę okrywową, pamiętając jedynie o tym, by znajdował się on z daleka od roślin ozdobnych, z tego względu, że jest on bardzo ekspansywną rośliną i musi być dobrze kontrolowany, by z rośliny okrywowej nie stał się chwastem.

Bluszczyk kurdybanek - zastosowanie tej wyjątkowej byliny

Bluszczyk ziemny - jakie działanie ma na przemianę materii, układ dróg oddechowych, a także jak działa w przypadku układu pokarmowego

Obłożnik, czyli bluszczyk kurdybanek, już od dawna wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Otóż surowcem są zarówno kwiaty, jak i liście, których zbiór zaczyna się od kwietnia. Bluszczyk ziemny zawiera garbniki, sole mineralne i żywice, a jak wiadomo, sole mineralne i inne składniki mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm i tyczy się to zarówno układu pokarmowego, jak i działania na układ dróg oddechowych, układ krwionośny i przemianę materii.

Bluszczyk kurdybanek czy też bluszczyk ziemny, jego zastosowanie i właściwości
Jakie właściwości lecznicze ma Bluszczyk kurdybanek czy też bluszczyk ziemny

Bluszczyk ziemny - Glechoma hederacea, pomaga walczyć z niestrawnością, dodatkowo przyspiesza przemianę materii, a także poprawia trawienie. Jest on zalecany przy zaburzeniach układu pokarmowego, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, oczyszcza organizm z różnego rodzaju toksyn, regeneruje wątrobę, wspomaga efektywność trzustki i przynosi dużą ulgę przy zespole jelita drażliwego. Napar czy herbata mogą być stosowane przy wzdęciach.

Musimy także wspomnieć, że kurdybanek wpływa także na poprawną pracę naszego serca i jest stosowany przy zaburzeniach jego rytmu. Dodatkowo produkuje on leukocyty i łagodzi stres. Pamiętajmy, że roślina, jaką jest bluszczyk kurdybanek, może wzmocnić nasz układ odpornościowy i zadziała bakteriobójczo w przypadku przeziębień. Co więcej, jeśli mamy problem z dusznościami, kaszlem, czy drażniącymi wydzielinami z gardła i płuc, zioło pomoże nam w wyleczeniu infekcji dróg oddechowych.

Niewiele jednak osób wie o tym, że zioło, jakim jest bluszczyk kurdybanek, ma jeszcze inne właściwości lecznicze, które mają nieprawdopodobne zastosowanie. Otóż obłożnik, czy też jak kto woli bluszczyk ziemny lub kurdybanek, może być stosowany także zewnętrznie. Musimy wiedzieć, że napar z tej rośliny działa przeciwzapalnie i regenerująco, kiedy przemywamy nim naszą skórę. Dlatego właśnie stosowane są przy problemach z trądzikiem, świądem, a nawet przy oparzeniach, skaleczeniach, czy nawet przy gojeniach ran. Również, jeśli mamy problemy z reumatyzmem, możemy skorzystać z leczniczych kąpieli o działaniu przeciwzapalnym.

Bluszczyk kurdybanek i jego inne zastosowania - poznajmy bliżej to zioło

Cena kurdybanka jest niska. Oczywiście zależy to od tego, czy mamy zamiar kupić samą sadzonkę, której cena waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych, czy też chcemy zakupić różne środki lecznicze, które dostępne są w aptekach. Poza właściwościami leczniczymi powinniśmy wiedzieć, że to nie jedyne zastosowanie tego zioła.

Zacznijmy więc od tego, że bluszczyk kurdybanek jest rośliną miododajną. Miód, który pozyskiwany jest właśnie z tej rośliny, jest jasnożółty. Doskonale nadaje się on na kanapki, do herbaty, czy też również do różnego rodzaju ciast i sosów. Co więcej, zioło może być paszą dla krów, która działa na nie również bardzo dobrze, a dodatkowo zwiększa ich mleczność.

Przejdźmy także do tego, że bluszczyk ziemny jest także rośliną przyprawową. Możemy więc zobaczyć różne przepisy, w których użyty jest bluszczyk kurdybanek. Co więcej, obłożnik jest rośliną ozdobną, która uprawiana jest jako okrywowa. Jeśli mamy więc dość duże pole, które ma być pokryte roślinami okrywowymi, warto postawić właśnie na bluszczyka kurdybanka, który może pokryć duże obszary w krótkim czasie. Natomiast pamiętajmy o tym, że roślina ta musi być pod kontrolą, ponieważ może porosnąć zbyt duże obszary naszej działki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły