Mech ozdobny do mieszkania

Mech na ścianę - co to jest?

Chociaż określenie mech na ścianę dość mocno zobowiązuje, to jednak okazuje się, że nie do końca mamy do czynienia z mchem, a zdecydowanie częściej z porostami. Mowa jest o dekoracjach, które utworzone są żywych odmian mchu lub porostów. Do wyboru mamy naturalny mech na ścianę, który jest odpowiednio zaimpregnowany.

Innym rozwiązaniem jest mech na ścianę, który jest całkowicie sztuczny. Wtedy mamy do czynienia z imitacją prawdziwego mchu. Najczęściej spotykany jest on w rolce lub kępkach. Oczywiście na pierwszy rzut oka, mech sztuczny wygląda jak naturalny, ponieważ jest on wykonany z najwyższej jakości materiałów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie trzeba specjalnie o niego dbać. Jeżeli będzie nam zależeć na jego jak najlepszym wyglądzie, to najlepiej jest przechowywać go w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%, natomiast temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Mech dekoracyjny na ścianę - odmiany

Jeżeli decydujemy się na mech na ścianę do mieszkania, najczęściej wtedy faktycznie sięgamy po naturalny dekor. Pod tym względem wymieniamy konkretne odmiany mchu. Do nich zalicza się:


  • Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) - jest to porost, który potocznie określany jest mianem mchu islandzkiego. Chrobotek reniferowy występuje przede wszystkim na terenie półkuli północnej, a mianowicie w Ameryce Północnej, w Skandynawii, czy też północnej Azji. Tak naprawdę wyróżnia się on sinym zabarwieniem. Dlatego często, jako dekoracyjny okaz, jest barwiony na zielono.
  • Mech leśny - jest to najbardziej znana odmiana mchu, który rzeczywiście spotykamy w naszych lasach. W związku z tym mamy możliwość zobaczenia dekoracji o bardziej spłaszczonej powierzchni.
  • Mech poduszkowy - wyróżnia się on bardziej wybrzuszoną powierzchnią, przez co można tworzyć trójwymiarowe kompozycje na ścianie.
  • Mech trawiasty - jest najbardziej nieregularny, a jego struktura rzeczywiście przypomina trawę. Najczęściej też występuje w odcieniu żywej zieleni.

Mając na myśli odmiany sztucznego mchu, to tak naprawdę pod tym względem nie ma większych ograniczeń. Najczęściej jednak one rzeczywiście imitują mech reniferowy chrobotek. Dostępny jest on w różnych odcieniach, przez co można tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje. Ciekawą propozycją jest też sztuczny mech ozdobny, z którego została wykonana cała ściana, bądź też panel przypomina korę drzewa, na której znajduje się mech.

Ceny mchu na ścianę

Dekoracyjny mech na ścianę, jest niebywałą propozycją dla każdej osoby, która chce w ciekawy sposób wyróżnić swoją przestrzeń w domu i nie tylko. Warto w takich okolicznościach dowiedzieć się, jakie są ceny mchu ozdobnego na ścianę. Mowa jest zarówno o sztucznych, a także naturalnych dekoracjach. Ponadto można porównać ceny takich zielonych dekoracji wraz z cenami innych roślin ozdobnych.

Przykładowe ceny mchu na ścianę, a także innych roślin dekoracyjnych

Nazwa produktu lub rośliny

Cena

Chrobotek reniferowy żywy

49,77 zł

Żywy mech kępki bielistka siwa 1 litr

35,00 zł

Żywy mech naturalny

15,20 zł

Żywy mech paprociowy górski, jasnozielony, 200 g

99,00 zł

Żywy mech, las w słoiku

48,00 zł

Chrobotek reniferowy, porost islandzki, biały

11,90 zł

Chrobotek reniferowy, porost islandzki, panel 40-40 cm

259,00 zł

Sztuczna ściana Mech Bryum 100x100 cm

509,00 zł

Sztuczny mech ozdobny kępka 10 cm, ciemnozielony

8,40 zł

Sztuczny mech reniferowy chrobotek 500 g, zielony

97,00 zł

Cytryniec chiński (Schisandra)

25,00 zł

Cytryniec chiński, sadzonka

29,99 zł

Calathea ‘White Fusion’ 20 cm

99,00 zł

Trójsklepka Blue Wonder

9,56 zł

Storczyk jubilerski Macodes petula ludisia

69,99 zł

Mech na ścianę - co warto wiedzieć?

Jak dbać o mech na ścianę

Dekoracyjny mech na ścianę ma naprawdę wiele zalet. Nie tylko dzięki niemu możesz w ciekawy sposób udekorować swoje mieszkanie, ale również jego pielęgnacja jest banalnie prosta. Decydując się na sztuczny mech, tak naprawdę nie musimy robić nic, aby zachować jego nienaganny wygląd. Jest to całkowicie sztuczna dekoracja, która świetnie imituje naturalny mech lub porosty.

Nieco inaczej wygląda w przypadku mchu na ścianie, który został odpowiednio zaimpregnowany. W takich okolicznościach należy zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza, ponieważ mech absorbuje właśnie w ten sposób wodę. Natomiast nie jest konieczne podlewanie takiej dekoracji. Jeżeli w pomieszczeniu będzie zbyt sucho, wtedy niestety nasza kompozycja zacznie się wybarwiać, a także usychać. Ponadto nie powinniśmy w żaden sposób nawozić, a także przycinać mchu. Sprawdź także ten artykuł: Bluszcz pospolity w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, polecana ziemia, porady.

Zastosowanie mchu na ścianę

Chociaż najczęściej mech leśny, poduszkowy lub chrobotek reniferowy znajduje swoje zastosowanie na ścianę, to nie jest jedyna kompozycja, jaką możemy uzyskać z tej rośliny. Mech lub chrobotek doskonale sprawdzą się także jako główna dekoracja w szklanych pojemnikach. W ten sposób najczęściej tworzymy tzw. las w słoiku.

Natomiast jeżeli będzie nam zależeć na tym, aby cieszyć się mchem na ścianie, to ciekawie prezentują się obrazy z mchu, litery, czy też fragmenty ścian przyozdobionych zielonym dekorem. Mech lub chrobotek świetnie sprawdzi się w łazience, w salonie, a nawet w kuchni. Przy czym rzeczywiście w pomieszczeniach, w których panuje większa wilgotność powietrza, nasza dekoracja będzie prezentować się w sposób idealny. Nie zapomnijmy również o tym, że zielony mech na ścianę, wyśmienicie zaprezentuje się w pomieszczeniach biurowych, sklepach, czy też poczekalniach. Jest to ekskluzywna dekoracja do hoteli, restauracji, czy też sal konferencyjnych.

Stwórz własne dekoracje z mchu

Czy możliwe jest samodzielne wykonanie mchu na ścianie w łazience lub w salonie? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Oczywiście będzie wymagać od nas to nieco zaangażowania, a także czasu. Zanim przejdziemy do wykonania w łazience, pokoju dziennym lub innym pomieszczeniu takiej dekoracji, wcześniej dobrze jest ustalić, w jaki sposób powinna ona się prezentować, a także z jakiego rodzaju mchu, chcemy ją wykonać. Może to być na przykład zwykły panel, lub też mech ułożony w określony kształt. Ciekawą propozycją jest też na przykład mech, który staje się wypełnieniem pomiędzy szafkami. Takie rozwiązanie najczęściej jest spotykane w kuchni.

W celu uzyskania dekoracji z mchu powinniśmy zapewnić sobie podkład, do którego będziemy przyklejać mech. Może to być ramka, tablica korkowa lub też inne płaskie podłoże, które z łatwością przytwierdzimy do ściany. W celu przymocowania mchu lub renifera chrobotka najlepiej sprawdzi się klej na gorąco. Nie zapomnijmy również o tym, aby wybrać dekoracyjny mech.

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza kompozycja wyglądała bardzo naturalnie, to warto zdecydować się nie tylko na chrobotka, ale również mech trawiasty. W przypadku uzyskania bardziej minimalistycznej ozdoby na ścianie wyjątkowo sprawdzi się mech leśny lub poduszkowy. Nie musimy pod żadnym pozorem ograniczać się tylko i wyłącznie do mchu. Nasza ściana może być bardziej dekoracyjna, jeżeli przymocujemy do niej kamienie lub też przepleciemy mech z plastrami drewna. W ten sposób uzyskamy wyśmienitą dekorację, która idealnie będzie nawiązywać do lasu i natury.

Leśny mech na ścianę - do jakich wnętrz?

Jeżeli już wiesz, w jaki sposób prezentuje się dekoracyjny mech na ścianę, z pewnością chcesz się dowiedzieć również, do jakiego rodzaju aranżacji będzie pasować najbardziej. Okazuje się, że każdy typ wnętrz idealnie może harmonizować z tego typu dekoracjami. Możemy je z powodzeniem wykorzystać zarówno do nowoczesnych, jak i również tradycyjnych wnętrz. Na pewno doskonale odnajdą się w aranżacjach w stylu skandynawskim, boho, a także rustykalnym.

ikona podziel się Przekaż dalej