Mimoza wstydliwa - charakterystyka

Opis mimozy wstydliwej

Mimoza wstydliwa (Mimosa pudica) bylina lub półkrzew, który zalicza się do rodziny bobowatych. Naturalne występowanie przypisane jest głównie obszarom znajdującym się na terenie Ameryki Południowej. Jednak w wielu innych krajach na całym świecie, roślina zdobyła popularność jako kwiat doniczkowy uprawiany głównie w mieszkaniach. Mimoza wstydliwa dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości.

Roślina ta posiada pierzaste liście, które jednak nie są zbyt duże. W okresie kwitnienia, które przypada od lipca do października, pojawiają się kwiaty o zabarwieniu różowofioletowym. Nie są one zbyt duże, ponieważ osiągają około 2 cm średnicy. Ciekawostką jest to, iż kwiaty mogą być zapylane nie tylko przez owady, ale również przez wiatr. Po przekwitnięciu wyrastają strąki, w których znajdują się liczne nasiona.

Pozostałe gatunki z rodzaju mimoza

Mimoza wstydliwa nie jest jedynym gatunkiem, który zalicza się do rodzaju mimoza. Takim ciekawym okazem jest między innymi Mimosa tenuiflora. Jest to zimozielony krzew, który w stanie naturalnym spotykany jest głównie na terenie Ameryki Południowej. Roślina posiada substancje odurzające. Do nich zaliczają się psychoaktywne alkaloidy.

Kolejnym ciekawym gatunkiem, którym warto się zainteresować jest Mimosa honesta. Jest to półkrzew, który spotykany jest głównie na terenie północno-wschodniego obszaru Brazylii. Roślina ta najlepiej czuje się w sezonowo suchym tropikalnym klimacie. Za ciekawy gatunek z rodzaju Mimoza, uznawany jest również Mimosa Lewisii. Jest to ciekawy gatunek, który obsypywany jest kwiatami, które wytrzymują zaledwie jedną noc. Przybierają one białą barwę. Ponadto wydzielany przez nie nektar staje się pożywką dla kolibrów oraz nietoperzy.

Uprawa w doniczce

Sadzonki mimozy wstydliwej - jak uprawiać?

Ta niesamowita roślina, mimo pochodzenia ze strefy tropikalnej, nie sprawia większego problemu w uprawie. Sadzenie mimozy wstydliwej powinno odbyć się na żyznym oraz przepuszczalnym podłożu. Uprawa w doniczce najlepiej sprawdzi się na jasnym stanowisku, ale roślina nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Kwiat doskonale będzie rozwijać się w temperaturze pokojowej. Jednak w sezonie zimowym, gdy mamy do czynienia z ogrzewaniem, roślina może nie przetrwać z powodu zbyt suchego powietrza. Warto zatem zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, inaczej będziemy mogli potraktować mimozę wstydliwą jako roślinę jednoroczną.

Mimoza wstydliwa - pielęgnacja

Jeżeli spełnimy wszystkie wymagania, jakie posiada ta egzotyczna roślina, pielęgnacja również nie powinna stanowić dla nas większego problemu. Podlewanie sadzonki powinno być umiarkowane, ale systematyczne. Nie zapominajmy pod żadnym pozorem o tym, aby poczekać na przeschnięcie podłoża. Uprawa w doniczce mimozy wstydliwej wymaga od nas również regularnego zraszania liści. Ważne jest to, aby woda nie była zbyt zimna, a najlepiej osiągała temperaturę pokojową.

Jeżeli chcemy utrzymać roślinę przez wiele lat, to musimy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Już wiemy, że w sezonie zimowym jest to szczególnie ważne. Najlepiej w tym celu doniczkę ustawić na podstawce, w której będzie znajdować się woda. Ponadto podstawkę możemy wypełnić żwirem. Kwiat mimozy wstydliwej powinien być także regularnie nawożony przy pomocy preparatów przeznaczonych do roślin kwitnących. Roślina zasilana może być średnio co 2 tygodnie, oczywiście obserwujemy, czy ilość nawozu nie jest zbyt intensywna. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Ciekawe porady na temat mimozy wstydliwej

Sadzonki i nasiona mimozy wstydliwej - ceny

Mimoza wstydliwa ze względu na swoją reakcję na dotyk w postaci zwijania liści jest rośliną, którą koniecznie chcemy mieć w swoim mieszkaniu. Oczywiście warto dowiedzieć się, ile kosztuje taki kwiat, aby dowiedzieć się, czy uprawa w doniczce tego gatunku zalicza się do wyjątkowo dużych wydatków, czy jednak ceny są porównywalne do kosztów sadzonek innych roślin ozdobnych.

Ceny sadzonek mimozy wstydliwej, a także pozostałych gatunków roślin ozdobnych

Nazwa gatunku

Cena

Mimoza wstydliwa baby

22,00 zł

Mimoza wstydliwa akacja, 1 sadzonka

48,99 zł

Mimoza wstydliwa, 3 duże sadzonki

115,00 zł

Mimoza wstydliwa, nasiona

3,49 zł

Chaber bławatek, klasyczny niebieski

1,98 zł

Chaber bławatek, efekt łąki

5,99 zł

Figowiec benjamina, wysokość 1,2 metra, drzewo ozdobne

436,65 zł

OleaEuropaea, wysokość 80 cm, drzewo ozdobne

109,90 zł

Citrus Fortunella Japonica, drzewo ozdobne

464,00 zł

Rozplenica Rubrum, trawa ozdobna

19,99 zł

Ostnica mocna Pony Tails, trawa ozdobna

13,70 zł

Mimoza wstydliwa - wysiew i rozmnażanie

Mimozę wstydliwą teoretycznie możemy uprawiać z nasion. W sprzedaży dostępne są nasiona, które wysiewamy wczesną wiosną, a najlepiej na przełomie lutego i marca. W tym czasie uprawa w doniczce powinna być poprzedzona namoczeniem nasion. Następnie nasiona przenosimy do przygotowanego podłoża. Dobrze jest jednak, aby kwiat który zanim wypuści młode pędy i korzenie, był przechowywany w wysokiej temperaturze. Sadzenie młodych siewek do docelowych donic, powinniśmy wykonać dopiero po wypuszczeniu kilku listków.

Krzew mimozy wstydliwej, a także sadzenie, uprawa i pielęgnacja mimozy wstydliwej krok po kroku
Mimoza wstydliwa i jej pielęgnacja, a także charakterystyka, zdjęcia i uprawa

Chociaż pielęgnacja jest średnio trudna, to jednak rozmnażanie mimozy wstydliwej nie zalicza się do łatwych, a właściwie nawet wykonalnych zadań. Teoretycznie samodzielnie możemy rozmnożyć mimozę z nasion. Po pozyskaniu nasion z naszej sadzonki postępujemy identycznie, jak w przypadku nasion zakupionych w sklepie. Natomiast raczej nie uda się rozmnażanie wegetatywne ze względu na dość duże wymagania.

Fenomen mimozy wstydliwej

Wiele osób decyduje się na uprawę mimozy wstydliwej, właśnie ze względu na jej zdolność zamykania listków w reakcji na dotyk, a czasem nawet na zgaszenie światła. Roślina ta wykazuje ruchy sejsomonastyczne, które są odpowiedzią na zmianę temperatury lub przejście impulsu elektrycznego. Roślina po zetknięciu się z niepowołanym bodźcem zwija listki w niespełna jedną sekundę.

Powrót do normalnego wyglądu liścia następuje dopiero po kilkunastu minutach. Przypuszcza się, że za wykonywanie tego charakterystycznego ruchu, odpowiedzialne są aminokwasy, które przenoszą sygnał do pozostałych listków. Należy jednak mieć na uwadze, iż po wielokrotnym dotknięciu, roślina może przestać reagować, ponieważ po prostu się zmęczy. Może się okazać również, że jest zbyt chłodno, ponieważ mimoza wstydliwa reaguje w ten sposób na dotyk, gdy panuje odpowiednio wysoka temperatura powietrza.

Choroby i szkodniki atakujące mimozę wstydliwą

Jeżeli uznamy, że sadzenie mimozy wstydliwej, a także jej dalsza pielęgnacja nie będzie stanowić żadnego problemu, to możemy przekonać się, iż roślina odwdzięczy się bardzo dobrą kondycją. Jest to kwiat wykazujący się bardzo dużą odpornością na szkodniki oraz choroby. Jednak rzeczywiście możemy zauważyć, iż kondycja tej rośliny nie jest najlepsza, jeżeli będzie miała ona zbyt sucho lub zbyt wilgotno. Dlatego należy obserwować swoją roślinę, czy nie zaczyna więdnąć, żółknąć, czy nawet przestaje reagować na dotyk.

Jeżeli powietrze w mieszkaniu, w którym uprawiamy mimozę, będzie zbyt suche, to niestety mogą roślinę zaatakować mszyce lub przędziorki. W przypadku nieproszonych gości, powinniśmy zastosować konkretny oprysk, który pozwoli pozbyć się niechcianego problemu. Natomiast, jeżeli szkodniki nie chcą ustąpić, to niestety musimy liczyć się z koniecznością wyrzucenia sadzonki, aby inwazja nie przeniosła się na inne rośliny.

Należy mieć na uwadze to, iż roślina ta także niezbyt dobrze znosi wszelkie zanieczyszczenia, a szczególnie dym papierosowy. Dlatego nie należy palić papierosów w pomieszczeniu, w którym znajduje się mimoza wstydliwa. Jeżeli jednak już spełnimy wszystkie wymagania rośliny, będziemy mogli cieszyć się pięknym i egzotycznym okazem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły