Portulaka - charakterystyka

Kwiat portulaki - opis

Portulaka (Portulaca) jest rodzajem roślin, który zalicza się do rodziny portulakowatych. Wśród roślin jednorocznych i rzadziej bylin wymienia się nawet do 150 gatunków. Ten ozdobny kwiat jest najczęściej spotykany na terenie Ameryki Południowej, a także Afryki. Jednak jako roślina dekoracyjna uprawiana jest w ogrodach praktycznie całego świata.

W zależności od gatunku oraz odmiany roślina dorasta nawet do 30 cm. Portulaka najczęściej występuje w postaci jednorocznej rośliny, która posiada skrętoległe liście. Oczywiście za najbardziej dekoracyjne uznaje się kwiaty występujące w różnorodnych kolorach. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek z licznymi nasionami.

Popularne gatunki i odmiany portulaki

Możemy wymienić ponad 100 gatunków portulaki, ale tylko nieliczne uprawiane są na terenie Polski. Do popularnych gatunków zaliczają się takie okazy jak:

  • Portulaka pospolita (Portulaca oleracea) - określana potocznie również jako portulaka warzywna. Gatunek jako jedyny spotykany na terenie Polski, jako roślina dziko rosnąca. Portulaka warzywna to roślina jadalna, która jest bogata w wiele witamin i mikroelementów. Wyróżnia się żółtymi, niezbyt dużymi kwiatami.
  • Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) - jest to kwiat, który przywędrował do nas z Ameryki Południowej. Portulaka wielkokwiatowa dorasta maksymalnie do 15 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są dekoracyjne kwiaty osiągające średnicę do 4 cm. Ich kolor jest uzależniony od konkretnej odmiany. Portulaka wielkokwiatowa bardzo często wykorzystywana jest jako roślina ozdobna.

Przeglądając rozmaite odmiany portulaki, do najczęściej wybieranych zalicza się:

  • Portulaka zwisająca - dostępna jest w różnorodnych kolorach. Kwiat rzeczywiście przybiera zwisający pokrój, dlatego najlepiej prezentuje się na wiszących donicach.
  • Portulaka pełna - sadzonki dorastają maksymalnie do 20 cm wysokości. Ta jednoroczna roślina kwitnie w okresie od lipca do września.
  • Portulaka wielkokwiatowa ‘Double Pink’ - odmiana, która posiada pełny kwiat o różowym zabarwieniu
  • Portulaka wielkokwiatowa ‘Double Orange’ - odmiana, która wyróżnia się pełnymi kwiatami o kolorze pomarańczowym
  • Portulaka wielkokwiatowa ‘Peppermint’ - odmiana wyróżniająca się różowymi kwiatami z ciemniejszymi cętkami

Portulaka jako roślina ozdobna

Uprawa portulaki w ogrodzie

Portulaka jest rośliną, która nie tylko prezentuje się bardzo ciekawie ze względu na kolorowe kwiaty, ale również jej uprawa nie będzie stanowić większego problemu. Zarówno portulaka warzywna, ale także portulaka wielkokwiatowa najlepiej będą rozwijać się na stanowisku słonecznym. Dobrze jest zapewnić roślinie podłoże żyzne, ale także przepuszczalne. Uprawa tej rośliny ozdobnej będzie niezbyt intensywna, jeżeli portulaka będzie narażona na duże działanie wody.

Portulaka raczej nie jest wieloletnia, dlatego w każdym sezonie należy pamiętać o wysiewie nasion lub sadzeniu sadzonek. Wysiew już można zaplanować wczesną wiosną do inspektu. Natomiast sadzonki bezpośrednio do gruntu wsadzamy dopiero w drugiej połowie maja. Czyli w momencie, kiedy będziemy mieli pewność, że jest już po przymrozkach. Jeżeli będzie zależeć nam na gęstym kwitnieniu, świetnym pomysłem będzie uszczykiwanie pędów. W ten sposób sadzona się bardziej rozkrzewi, a także kwitnienie będzie bardziej obfite.

Pielęgnacja kwiatów ozdobnych

Niezależnie od tego, czy interesuje nas portulaka zwisająca, czy też wielkokwiatowa, to musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Okazuje się, że jest to kwiat, który nie lubi zbyt intensywnego podlewania. Zdecydowanie bardziej roślina jest odporna na suszę niż na to, by podłoże było cały czas mokre. Uprawa portulaki wymaga od nas nawożenia, jednak kwiaty bez dodatkowego zasilania, także sobie poradzą.

Zasilanie nawozami powinno odbywać się średnio co dwa tygodnie po posadzeniu portulaki. Ważny jest wybór preparatów, które w swoim składzie będą miały przede wszystkim fosfor oraz potas. Natomiast wybierajmy nawozy z niewielką ilością azotu. Portulaka może być z powodzeniem uprawiana również w pojemnikach na balkonach oraz tarasach. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Portulaka - jak wygląda zimowanie

Należy mieć na uwadze, iż w naszym klimacie portulaka jest traktowana jako roślina jednoroczna, chociaż w naturalnych warunkach często spotykana jest jako wieloletnia bylina. Zimowanie jest bardzo trudne, chociaż oczywiście możemy spróbować przechować sadzonki do kolejnego sezonu. Pamiętajmy, że sadzonki, które nawet uda nam się przetrzymać przez zimę mogą być bardziej osłabione, a także mniej odporne na choroby i szkodniki.

Kolorowa portulaka w ogrodzie, a także sadzenie, pielęgnacja i podlewanie
Portulaka, kolorowy kwiat do ogrodu, a także odmiany, opis i wymagania

Zimowanie portulaki możemy spróbować poprzez przeniesienie jej do mieszkania do dość jasnego pomieszczenia. Podlewanie oraz nawożenie w sezonie zimowym powinno być również oszczędniejsze. Jeżeli uda nam się przechować portulakę, a następnie pozyskać nasiona lub młode sadzonki, to niestety również mogą się one już znacznie różnić od rośliny matecznej.

Ciekawostki na temat portulaki

Portulaka - ceny sadzonek

Rosnąca popularność na portulakę sprawia, że jest to roślina, którą łatwo można dostać zarówno w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, ale i również w sklepach internetowych. Dostępne są nie tylko sadzonki, ale też nasiona. Warto zatem porównać ceny portulaki do innych roślin ozdobnych, aby wiedzieć, jaka inwestycja nas czeka, jeżeli będziemy chcieli obsadzić kwiecistą rabatę.

Przykładowe ceny portulaki, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Portulaka zwisająca, mix kolorów, sadzonka

10,99 zł

Portulaka warzywna jadalna, nasiona

3,10 zł

Portulaka jadalna na sałatkę, nasiona

4,99 zł

Portulaka wielkokwiatowa, mieszanka, nasiona

2,60 zł

Rozchodnik ościsty

8,10 zł

Rozchodnik ościsty C2

14,22 zł

Perowskia łobodolistna, sadzonka

14,00 zł

Perowskia łobodolistna ‘Blue Spire’, sadzonka

13,49 zł

Ostróżka ogrodowa wieloletnia, sadzonka

13,90 zł

Zawilec japoński Whirlwind

12,00 zł

Żurawka ogrodowa Grape Soda

12,49 zł

Floks wiechowaty KaPow Pink

12,49 zł

Jeżówka Marmalade, pomarańczowa

16,20 zł

Ubiorek wieczniezielony Appen-Etz

10,00 zł

Ognik szkarłatny ‘Orange Glow’

15,00 zł

Uprawa portulaki warzywnej - zastosowanie

Portulaka warzywna jest coraz bardziej ceniona ze względu na swoje cenne składniki, które zawiera. Ta jadalna roślina zawiera w sobie między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, a także A. Ponadto jest to roślina bogata w kwasy omega-3, kwas foliowy, wapń, żelazo, fosfor, czy też magnez. Doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, koktajli warzywno-owocowych, czy też można z niej przygotować placki. Świetnie sprawdzi się również jako główny składnik w zupie.

Ciekawostką jest na pewno to, iż portulaka warzywna zmienia swój smak w zależności od pory dnia, w czasie której ją zerwiemy. Zbierając portulakę o poranku, możemy spodziewać się bardziej kwaskowego smaku. Natomiast portulaka zebrana pod wieczór będzie w swoim smaku o wiele słodsza. Wcześniej wytworzony kwas jabłkowy w czasie fotosyntezy przerobiony jest na glukozę. Chociaż portulaka jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, to jednak nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży. Warto mieć również na uwadze, że jest to roślina, którą wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Przede wszystkim posiada ona właściwości przeciwbakteryjne, a także łagodzące objawy stresu i niepokoju. Dlatego spożywanie portulaki może dobroczynnie działać na łatwość w zasypianiu. Jest to także roślina, którą spożywają osoby mające problemy trawienne. Osoby borykające się z wysokim poziomem cukru, także mogą liczyć na unormowanie tego wskaźnika, poprzez regularne stosowanie portulaki. Roślinę można również stosować zewnętrznie na różnego rodzaju problemy skórne, a także łagodząc objawy ukąszeń przez owady.

ikona podziel się Przekaż dalej