Przywrotnik ostroklapowy (miękki) - opis, występowanie, uprawa
Przywrotnik ostroklapowy Alchemilla mollis to jedna z najmniej wymagających roślin ogrodowych. Może rosnąć w zasadzie wszędzie. I wszędzie będzie się dobrze czuła, roztaczając niezwykły urok swoimi wyjątkowymi kwiatami. Z jakiegoś powodu jednak jest mało popularna. Przywrotnik nie należy do najbardziej rozchwytywanych roślin ogrodowych, a szkoda. Naprawdę warto zwrócić na niego uwagę!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przywrotnik ostroklapowy (miękki) – najważniejsze informacje o roślinie
Przywrotnik ostroklapowy, zwany także miękkim to niezwykła bylina. Ma wspaniały pokrój – gęsty i niemalże kulisty. Jest niewysoki, dorasta do około 45 do 60 cm średnicy. Roślina jest kępiasta i wspaniale wygląda w ogrodzie jako soliter, ale znajduje także inne zastosowanie.
W naturalnym środowisku przywrotnik ostroklapowy występuje w Karpatach. Można spotkać go także w Azji Mniejszej. To świadczy, że roślina ma bardzo małe wymagania i jest bardzo wytrzymała, także na chłód czy brak wody. Dlatego jest niezwykle prosta w uprawie i można sadzić ją w ogrodzie czy na działce, na której nie można codziennie być i skupiać się na pielęgnowaniu roślin. Przywrotnik miękki dobrze się rozwija nawet bez wielkiej uwagi.
Jak wygląda przywrotnik ostroklapowy
Przywrotnik ostroklapowy (miękki) to ciekawa bylina okrywowa. Jest to roślina niezwykle ozdobna z liści. Są jasnozielone lub szarozielone i lekko owłosione, ma klapowane i ząbkowane brzegi. Na początku są pofalowane, potem prostują się i pokazują swój urok. Co więcej, na powierzchni liści przywrotnika często utrzymują się krople wody i rosy, co roślinom dodaje mnóstwo uroku. Przez cały sezon wegetacyjny są naprawdę ładne, aż do jesieni, kiedy opadają na zimę.
Ładne żółte kwiaty to także element ozdobny rośliny. Są drobne i zebrane w groniaste kwiatostany. Są wyniesione ponad liście na długich pędach. Roślina kwitnie od czerwca do lipca i w tym czasie jest niezwykle dekoracyjna. Kwiaty mają intensywnie żółty kolor.
Przywrotnik ostroklapowy – zastosowanie
Przywrotnik ostroklapowy (miękki) ma szerokie zastosowanie. Roślina jest atrakcyjna przez cały sezon, nie tylko w okresie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się latem i wtedy w ogrodzie przywrotnik jest największą atrakcją. Kwiatostany można wykorzystywać do bukietów, ponieważ są bardzo trwałe. W ogrodzie także wyglądają jak wspaniałe bukiety i są niezwykle dekoracyjne. Na rabacie, w ogrodzie jako solitery, w większych kompozycjach – przywrotnik jest bardzo uniwersalny. Można także uprawiać przywrotniki w doniczkach i pojemnikach.
Dla rośliny ciekawym towarzystwem są niskie krzewy, jak laurowiśnia wschodnia czy dość mocno wymagająca skimia japońska. Można także zestawić go z wysokimi roślinami, jak ostróżki czy mieczyki. Na zasadzie kontrastu roślina pokazuje cały swój urok.
Roślina idealnie pasuje do ogrodów naturalistycznych czy klasycznych. Można sadzić go pod koronami drzew lub jako roślina zadarniająca czy na skarpach. Na dodatek to niska bylina, więc dobrze sprawdza się do sadzenia na obwódkach rabatowych. Roślina zagłusza chwasty, co jest dodatkową zaletą w czasie uprawy. Przywrotnik miękki można sadzić także na brzegach zbiorników wodnych. Jego żółte kwiaty wspaniale wyglądają i dodają całej kompozycji naturalności.
Przywrotnik ostroklapowy - rozmnażanie krok po kroku
Rozmnażanie przywrotnika ostroklapowego przeprowadza się na dwa rodzaje. Pierwszym jest rozmnażanie przez podział dorosłych kęp. Robi się to wiosną lub jesienią, nie trzeba jakoś szczególnie bać się, że roślina się nie przyjmie. Przywrotnik świetnie się zachowuje się szybko się przyjmuje w nowym miejscu i podłożu. Sadzonki można także kupić w sklepach ogrodniczych.
Przywrotnik miękki rozmnaża się także przez nasiona. Można je zebrać lub kupić w sklepie ogrodniczym. Nasiona kiełkują po przemrożeniu, po około 12-15 dniach w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Muszą być jednak na świetle, więc nie przykrywa się ich ziemią, tylko wysypuje na podłoże. Czasami rośliny wysiewają się samodzielnie, wiosną z otrzęsionych nasion szybko się rozwijają.
Uprawa przywrotnika ostroklapowego
Uprawa przywrotnika ostroklapowego nie jest trudna. Jest to bardzo mało wymagający gatunek, niezwykle tolerancyjny w stosunku do gleby. Dlatego świetnie czuje się w każdym ogrodzie i na każdym stanowisku. Sadzonki i nasiona umieszcza się na glebach gliniasto-próchnicznych. Powinny być umiarkowanie wilgotne – w takim podłożu przewrotnik się dobrze rozwija, jednak nie jest to warunek konieczny do rozwoju rośliny. Odczyn pH czy stopień próchnicy nie mają znaczenia dla przywrotnika.
Za to ważne jest stanowisko do uprawy. Poziom nasłonecznienia jest bardzo istotny dla uprawy przywrotnika. Najlepszym miejscem do uprawy rośliny jest półcień lub cień. Nie lubi intensywnego nasłonecznienia, a im więcej ma słońca, tym więcej podlewania potrzebuje. Uprawa w dobrze dobranym stanowisku to klucz do sukcesu – w idealnym miejscu nie będzie potrzebował szczególnej pielęgnacji. Dlatego dobrym towarzystwem dla przywrotnika jest laurowiśnia wschodnia. W przeciwieństwie do takich roślin jak skimia japońska czy migdałek trójklapowy nie mają dużo wymagań, więc mogą sobie swobodnie rosnąć obok siebie.
Przywrotnik ostroklapowy raczej nie choruje. Jest podatny jedynie na atak grzybów sadzakowych. Dlatego należy uważać, by w pobliżu przywrotnika nie znajdował się dęby i lipy, które są najczęstszym łupem tych patogenów. Roślina jest w pełni mrozoodporna.
Odmiany przywrotnika miękkiego
Przywrotnik miękki ma kilka odmian uprawnych, które najczęściej pojawiają się w ogrodzie. Odmiany nie różnią się od siebie wieloma szczegółami. Różnią się między sobą wzrostem. Dzięki temu można dobrać je do zastosowania. Niskie odmiany sprawdzą się do pojemników lub na obwódki, inne odegrają pierwsze skrzypce na rabacie.
Przywrotnik ostroklapowy ‘Auslese’ to jedna z najciekawszych odmian. Ma kępiasty, ale wyprostowany pokrój, co ładnie wygląda. Pędy są gęsto ukwiecone, są więc niezwykle dekoracyjne. Odmiana osiąga maksymalnie 40 cm wysokości, więc można uprawiać ją w pojemnikach.
Przywrotnik ‘Thriller’ dorasta do 60 cm wysokości. Ma bujny i wyprostowany pokrój, jest znacznie bardziej okazała. Można sadzić ją jako solitery i na rabaty. Liście tej odmiany mają ciekawy, szarozielony kolor i nieco inny kształt – są bardziej okrągłe, co jeszcze dodaje roślinie lekkości i oryginalnego wyglądu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat roślin ogrodowych.
Pielęgnacja przywrotnika miękkiego
Pielęgnacja przywrotnika nie jest trudna i wymagająca. Najważniejsze jest podlewanie rośliny, ale zabiegu nie trzeba robić codziennie. Wystarczy regularnie dostarczać jej wody, chociaż przejściowe przesuszenie nie powinno być problemem.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. W przeciwnym razie roślina może zacząć się rozrastać, ponieważ nasiona opadają na ziemię i mogą się rozprzestrzeniać.
Przycinanie przewrotnika także nie jest konieczne. Usuwa się tylko uszkodzone liście. Chociaż jest to bylina, nie ma potrzeby po zimie czy na jesień ścinania nadziemnych części. Dobrze znosi spadki temperatur do bardzo niskich i nie potrzebuje żadnej szczególnej ochrony.