Rośliny zwisające do ogrodu - zastosowanie

Kwiaty wiszące na zewnątrz mogą okazać się niezwykle wdzięczną ozdobą naszego ogrodu, ale nie tylko. Z powodzeniem możemy je wykorzystać również do dekorowania balkonów, tarasów, czy też altan ogrodowych. Ponadto możemy je wykorzystać do obsadzenia w donicach pozostałych elementów architektury ogrodowej, takich jak pergoli, ławeczek, a nawet ogrodzeń.

Wiszące kwiaty na zewnątrz sprawdzą się głównie w donicach podwieszanych, ale również bardzo wysokich. Ponadto doskonale sprawdzą się do obsadzania poręczy balkonowych i tarasowych, dzięki czemu stworzą kwiecistą ściankę, a tym samym w ciekawy sposób osłonią nasze miejsce przeznaczone do wypoczynku. Zwisające rośliny również doskonale nadają się do fantazyjnych doniczek przedstawiających taczki, krasnale, a także inne figury.

Jakie ozdobne rośliny zwisające do ogrodu wybrać?

Jeżeli chcemy się dokładnie zastanowić, które rośliny zwisające do ogrodu będą najlepsze, na pewno warto skupić się na gatunkach łatwych w uprawie. Dobrze jest również wybierać rośliny wyróżniające się długim okresem wegetacyjnym. To dzięki temu nasz balkon, taras lub po prostu ogród przez całe lato, często do późnej jesieni będzie obsypany kolorowymi kwiatami.

Do popularnych wiszących roślin zaliczymy takie gatunki jak:

  • Bakopa (Sutera diffusa) - jest to roślina zaliczająca się do rodziny trędnikowatych, która zyskała popularność ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty o białym, różowym lub niebieskim zabarwieniu. Te ozdobne rośliny doskonale nadają się do doniczek umieszczonych na zewnątrz, jednak tylko w sezonie wiosenno-letnim. Bakopa jest rośliną, która nie toleruje temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza, dlatego chcąc cieszyć się nią przez kilka sezonów, powinniśmy ją przezimować w domu. Bakopa posiada łodygi dorastające do ok. 0,5 metra długości.
  • Pelargonia zwisająca (Pelargonium peltatum) - jedna z najpopularniejszych roślin kwitnących, która doskonale nadaje się do doniczek. W zależności od odmiany cechuje się kwiatami jednobarwnymi lub nawet dwubarwnymi. Te zewnętrzne rośliny kwitną praktycznie przez cały sezon. Warto potraktować je jako rośliny jednoroczne, ponieważ, z każdym sezonem wyróżniają się coraz słabszym przyrostem.
  • Smagliczka zwisająca (Labularia) - roślina pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego, wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. Dodatkowym atutem tej rośliny jest przyjemny zapach wydzielany przez kwiaty.
  • Fuksja ogrodowa (Fuchsia x hybrida) - jest to niezwykle dekoracyjna roślina, która idealnie nadaje się do uprawy na zewnątrz. Wywodzi się ona z cieplejszego klimatu, dlatego traktuje się ją jako roślinę jednoroczną. Okres kwitnienia zaczyna się już w lipcu i trwa aż do jesieni. W zależności od odmiany te ozdobne rośliny mogą osiągać długość nawet do 1 metra.
  • Rodochiton (Rhodochiton) - jest to pnącze, które jednak po posadzeniu do wysokiej donicy, bądź też do wiszącego pojemnika, będzie przybierać pokrój zwisający. Wyróżnia się w zależności od odmiany, najczęściej bordowymi kwiatami, pojawiającymi się od lipca do października.

Wiszące kwiaty do doniczek - uprawa

Najczęściej uprawa takich roślin ozdobnych jest bardzo podobna. Zewnętrzne kwiaty zwisające najlepiej będą rozwijać się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Do doniczek zazwyczaj dodajemy ziemię żyzną oraz przepuszczalną. Dobrze jest dno donicy wysypać keramzytem bądź żwirem, dzięki czemu zapewnimy łatwiejsze odprowadzanie nadmiaru wody.

Nie zapominajmy również o tym, iż takie rośliny jak pelargonia, fuksja, czy też bakopa, będą wymagać regularnego nawożenia. Najlepiej w tym celu sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących, wśród których dominuje głównie potas. Dzięki temu będziemy mogli zadbać o wyjątkowo intensywne, a także jak najdłuższe kwitnienie. Doskonale sprawdzą się również naturalne nawozy, które na przykład pozyskuje się ze skórek od bananów. Sprawdź także ten artykuł: Pelargonie zwisające - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Rośliny zwisające do ogrodu - ceny

Gdy będziemy chcieli uprawiać rośliny ozdobne zewnętrzne, które wyróżniają się zwisającym pokrojem, z pewnością będziemy chcieli się przekonać, jaką kwotę zapłacimy za konkretne sadzonki. Dobrze jest też mieć porównanie cenowe pomiędzy wybranymi odmianami zwisającymi, a także z pozostałymi gatunkami o innym pokroju.

Przykładowe ceny zwisających roślin do ogrodu

Nazwa rośliny

Cena

Bakopa biała, sadzonki na zewnątrz

8,30 zł

Bakopa Baristo Giga Lavender, sadzonki zewnętrzne

8,99 zł

Werbena cytrynowa, sadzonka

12,00 zł

Werbena cytrynowa, duże sadzonki

36,89 zł

Werbena cytrynowa (Lippia citriodora)

11,50 zł

Werbena cytrynowa C2

14,08 zł

Winobluszcz pięciolistkowy mix 90 cm

22,99 zł

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus)

14,00 zł

Winobluszcz pięciolistkowy ‘Engelmannii’

14,00 zł

Winobluszcz pięciolistkowy, sadzonka ok. 120 cm

15,90 zł

Fuksja magellańska Riccartonii

12,00 zł

Pelargonia pełna zwisająca do doniczek

8,50 zł

Wypełniacze do pelargonii

Decydując się na posadzenie kwitnących roślin o pokroju zwisającym, to możemy zdecydować się na łączenie ich z innymi gatunkami kwiatów. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, dzięki czemu możemy w donicach zadbać o większą różnorodność i wielobarwność. Wybierając pelargonie jako główne rośliny do naszych kompozycji, możemy dobrać do nich inne gatunki, które również będą wyróżniać się zwisającym pokrojem.

Najpopularniejsze wypełniacze pelargonii to między innymi kocanka, aksamitka, lobelia, surfinia, wilczomlecz, komarzyca, stokrotka afrykańska, czy też koleus. Ważne jest to, aby wypełniacze do pelargonii stanowiły rośliny o tych samych wymaganiach uprawowych. Dzięki temu zadbamy o ich prawidłowy rozwój. Nie zapominajmy również o tym, aby wypełniacze do pelargonii lub innych kwiatów kwitnących sadzić w odpowiednich odstępach od siebie.

ikona podziel się Przekaż dalej