Wrzosy w ogrodzie i na balkon

Wrzosy – kilka słów o gatunku

Dzikie wrzosowiska najbardziej kojarzą się ze Szkocją i tam faktycznie są niezwykłe. W naszych warunkach klimatycznych wrzos nie jest tylko przybyszem, ale roślina rzadko pojawia się w naturze. O wiele częściej można spotkać go w uprawie, ponieważ jest naprawdę atrakcyjną rośliną. Zimozielony wrzos wspaniale prezentuje się w ogrodzie. Wrzosy mają pędy, które bardzo prosto się ukorzeniają. Dzięki temu w krótkim czasie mogą się błyskawicznie rozprzestrzenić i zajmować kolejne miejsca w ogrodzie.

Odporne na upał, suszę i chłód wrzosy wyróżniają się kolorem. Rośliny mają łuskowate liście, które układają się na wzniesionych lub lekko opadających gałązkach. Na prawie całej długości pędów pojawiają się urocze kwiatuszki. Kwiat wrzosu jest w kształcie dzwoneczków. Są tak drobne, że z daleka wyglądają raczej jak miniaturowe kuleczki, z dzwonkami zdają się nie mieć za wiele wspólnego. Roślina tworzy rozległe kobierce, a pojedyncza krzewinka kępę, która ma około 10-15 cm średnicy.

Sadzić można wrzosy w domu i w ogrodzie, a także jako rośliny na balkon. Dobrze czują się w doniczkach, nie potrzebują dużo miejsca na rozwój korzeni. Z drugiej strony w ogrodzie także będą się wspaniale rozwijać. Pielęgnacja wrzosów nie jest skomplikowana i nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, z pewnością sobie z nimi poradzisz.

Odmiany wrzosów krok po kroku

Wrzos pospolity to jedyny przedstawiciel swojego rodzaju. Dlatego nie ma raczej za wiele mieszańców czy ciekawych alternatyw. Jednakże roślina ma bardzo wiele różnych odmian. Różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów, a także wielkością czy przydatnością do zastosowania. Niektóre wrzosy w domu czują się lepiej niż w ogrodzie i odwrotnie. Odmiany wrzosów o różnych kolorach pięknie wyglądają razem na jednym stanowisku – tworzy się z nich bardzo ciekawa, wielobarwna rabata. Co ciekawe, niektóre odmiany wrzosów mają kolorowe liście.

Najciekawsze odmiany wrzosów:

  • ‘Boskoop’ – odmiana o pomarańczowożółtych liściach i fioletowych kwiatach,
  • ‘Cuprea’ – odmiana o żółtozielonych liściach,
  • ‘Heidezwerg’ – niska, płożąca odmiana wrzosu o fioletowych kwiatach,
  • ‘AnneMarie’ – odmiana o pełnych, różowych kwiatach,
  • ‘Elsie Purnell’ – pełne różowe kwiaty i szarozielone liście,
  • ‘Allegretoo’ – odmiana o żółtozielonych liściach i czerwonoróżowych kwiatach,
  • ‘Darkness’ – niska odmiana o czerwonoróżowym pokroju,
  • ‘Alba Praecox’ – wcześnie kwitnąca odmiana o białych kwiatach,
  • 'Beoley Gold’ – białe kwiaty i cytrynowożółte liście.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Niektórzy uważają, że popularne wiosenne wrzośce to jeden z podgatunków czy grup odmianowych wrzosów. To jednak zupełnie inne rośliny, a ich sadzonki bardzo łatwo ze sobą pomylić. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Wrzosy czy wrzośce w ogrodzie?

Czy jesteś pewien, że ta roślina, którą przyniosłeś do domu to wrzos (Calluna)? Łatwo się pomylić, ponieważ ten gatunek ma bardzo podobnego kuzyna. Mowa tutaj o wrzoścu (Erica). Obie rośliny są bardzo do siebie podobne – małe zimozielone krzewinki, bardzo dekoracyjne, o długich pędach, na których pojawiają się liczne, bardzo drobne kwiaty.

Oba gatunki mają podobne wymagania, ale ich sposób uprawy jest nieco inny. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać te rośliny. Wrzosy mają łuskowate liście, w przeciwieństwie do wrzośców – te mają liście igiełkowate i gęsto poukładane. Wrzośce kwitną wiosną, wrzosy natomiast to rośliny letnie i jesienne. Obie rośliny w domu mogą jednak kwitnąć w innych momentach roku, więc łatwo się pomylić. Gatunki lekko różnią się między sobą kolorem – wrzosy są wyraźnie fioletowe lub białe albo różowe, a wrzośce mogą bardziej purpurowe lub wpadające w niebieski kolor.

Wrzośce także nie są szczególnie wymagające. Warto posadzić i wrzośce i wrzosy w ogrodzie – dzięki temu będziesz mieć wspaniałe wrzosowisko pełne barw przez cały sezon. To niezapomniany widok, a niewielkie sadzonki roślin wrzosowatych fantastycznie wyglądają na rabatach i wśród innych barwnych roślin.

Wrzosy doniczkowe – uprawa

Wrzosy doniczkowe – gdzie je postawić?

Wrzosy w domu lub na balkonie to świetny pomysł. I ogromna ozdoba. Delikatne kwiaty rzucają na każdego dyskretny urok. Na dodatek te wyjątkowe rośliny w doniczkach świetnie się sprawdzają. Wrzosy doniczkowe na balkonie i w domu muszą mieć takie same warunki. Oznacza to, że potrzebują odpowiednio nasłonecznionego stanowiska. Ich uprawa się nie uda, jeśli nie zapewnisz im słońca i ciepła. Wrzosy w domu powinno postawić się bardzo blisko okna, mogą stać nawet na parapecie południowym. Wrzosy doniczkowe na balkonie nie powinny być osłonięte żadnym daszkiem czy pergolą, ale należy zapewnić im miejsce osłonięte przed porywistymi podmuchami wiatru.

Ważne jest także to, by zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Wrzosy wymagają kwaśnego podłoża. Jednak bez obaw – takie podłoże znajduje się już w doniczce sadzonki, którą kupiłeś w sklepie. Później, jeśli zdecydujesz się na przesadzenie rośliny, będzie trzeba podawać odpowiedni nawóz do wrzosów i roślin wrzosowatych, które utrzymuje kwaśne pH podłoża.

Wrzosy doniczkowe powinny mieć zapewniony odpowiedni drenaż w pojemniku. Wystarczy w czasie przesadzania sadzonki na dno nowej doniczki wsypać garść drobnych kamyczków lub żwirku. Dzięki temu wrzosy w domu nie będą miały „mokrych nóg”, czyli zalewanych korzeni. Nadmiar wody znajdzie się w dole doniczki.

Pielęgnacja wrzosów w doniczkach

Jak pielęgnować wrzosy? Rośliny nie są szczególnie wymagające, jak wrzosy doniczkowe potrzebują nieco uwagi. Głównie dlatego, że ziemia w małych pojemnikach przesycha o wiele szybciej niż w ogrodzie. Nie powinno się dopuścić do tego, by rośliny całkowicie przeschły – wtedy gubią listki i pąki. Dlatego uprawa powinna skupiać się przede wszystkim na regularnym podlewaniu małą ilością wody. Małą, ponieważ dla wrzosów nie ma nic gorszego niż zalane korzenie, ponieważ mają tendencję do gnicia.

Warto także zadbać o to, by woda do podlewania zawierała mało wapnia. To nieco podwyższa pH podłoża, więc trzeba bardzo uważać. Dlatego konewkę z przygotowaną wodą należy odstawić na co najmniej kilka godzin. Wtedy wapń osiądzie na spodzie, a wierzchnią warstwą można podlewać wrzosy w domu czy na balkonie.

Wrzosy w domu są mało wymagające jeśli chodzi o nawożenie. Jeśli ziemia w doniczce będzie wysokiej jakości (wystarczy zwykła ziemia doniczkowa ze sklepu ogrodniczego), wystarczy jedno nawożenie w sezonie. Uprawa wtedy będzie łatwiejsza.

Wrzosy w ogrodzie – uprawa dla początkujących

Sadzenie wrzosów w ogrodzie

Wrzosy doniczkowe pięknie się prezentują, ale wrzosy w ogrodzie to już jest cudo. Pojedyncza roślina będzie ładnie wyglądać, ale najpiękniej te wspaniałe rośliny prezentują się w dużej grupie. Ogrom odmian pozwala na stworzenie kolorowego wrzosowiska, które będzie cieszyło oczy przez długi czas. Do tego dobrym rozwiązaniem jest sadzenie wrzosów na rabatach, w ogrodach skalnych, ogrodach w stylu wiejskich i przy ścieżkach. Obok nich możesz posadzić kolorowe wrzośce, które będą kwitły wcześniej.

Fioletowe wrzosy sadzone do ogrodu, a także pielęgnacja, uprawa i wymagania wrzosów domowych i na balkon
Wrzosy w domu, w ogrodzie i na balkonie krok po kroku, czyli podlewanie, uprawa, pielęgnacja, sadzenie, cena

Sadzenie wrzosów warto zacząć od zakupu odpowiedniej sadzonki. Rośliny powinny być zdrowe i ładnie rozwinięte. Często można kupić sadzonki kwitnące, ale te bardziej nadają się do domu. Wrzosy w ogrodzie sadzi się dopiero w kolejnym sezonie wiosną. Kwiat wrzosy cieszy swoimi widokiem latem i przez całą jesień.

Sadzenie wrzosów należy poprzedzić przygotowaniem podłoża. Powinno być żyzne, wzbogacone nawozem mineralnym i kwaśne. Rośliny sadzi się niezbyt gęsto, ponieważ samodzielnie się rozprzestrzeniają. Należy zapewnić im słońce i ciepłe, osłonięte przed wiatrem stanowisko. Sadzenie wrzosów należy zastąpić rozłożeniem kory sosnowej (przefermentowanej), która utrzymuje wilgoć w podłożu i zapobiega rozwojowi chwastów. Wrzosy wieloletnie potrafią utrzymać się w jednym miejscu przez 25 lat.

Jak pielęgnować wrzosy – uprawa wrzosów w ogrodzie

Jak pielęgnować wrzosy w ogrodzie? Są one o wiele mniej wymagające niż te w doniczkach. Przede wszystkim nie potrzebują tyle podlewania – ściółka skutecznie utrzymuje wilgoć w podłożu. Jak często podlewać wrzosy? W upalne dni nawet codzienne lub co drugi dzień, ale w chłodne lub deszczowe tygodnie wcale nie jest to potrzebne.

Uprawa w zasadzie skupia się wyłącznie na przycinaniu. Wrzosy w ogrodzie mogą mieć tendencję do tworzenia wybujałych pędów, na których kwiaty szybciej przesychają. Dlatego sadzonki należy co roku przycinać. Kwiat wrzosu rośnie zarówno na starych, jak i młodych pędach. Przycinanie przeprowadza się co roku wiosną, kiedy to obcina się zeszłoroczne kwiatostany. Bez obaw – specjalna pielęgnacja wrzosów nie będzie potrzebna, ponieważ nie trzeba chronić rośliny przed chorobami po cięciu. Na dodatek wrzosy w ogrodzie błyskawicznie odbijają.

ikona podziel się Przekaż dalej