Wrzosy i wrzośce – opis roślin

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) – ma gęsto ulistnione gałązki. Igiełkowate łuskowate liście ułożone są naprzeciwlegle i zachodzą na siebie dachówkowato. 2 – 4 mm listki są drobne, błyszczące, pokryte słabym owłosieniem. Na zimę brunatnieją. Lilioworóżowe kwiaty, w kształcie 6 mm dzwonków, pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę do października. Po przekwitnięciu zasychają na pędach. Drobne nasiona znajdują się w omszonych torebkach – owocach wrzosów, tworzonych od września do października. Naturalne wrzosowiska występują na niżu i w górach. Rośliny porastają suche bory sosnowe, dąbrowy i buczyny, wysokie torfowiska, górskie łąki oraz górskie skały. Liczne ogrodowe odmiany cenione są za zróżnicowaną barwę liści i kwiatów, pojawiających się w różnych terminach, a także za różny pokrój i wysokość.

Wrzośce (Erica) – występują w południowej i wschodniej Afryce. Niektóre gatunki spotykane są również w Azji i w Europie. Znanych jest ponad 600 gatunków wrzośców, ale uprawianych jest tylko kilka. Rośliny porastają zarówno tereny wilgotne, podmokłe, jak i suche, piaszczyste, zależnie od gatunku. Wyróżniają się również zróżnicowanym wzrostem – od płożących się krzewinek, po krzewy i małe drzewka. Zimozielone liście ułożone są w okółkach, po 3 – 6 sztuk. Drobne dzwoneczkowate kwiaty, kwitnące biało, różowo i czerwono, dekorują rośliny nawet przez 8 tygodni. W Polsce rośnie dziko wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Wrzosy i wrzośce mają szerokie zastosowanie. Nadają uprawiane są w dużych i w małych ogródkach. Możemy je wykorzystać do tworzenia wieloletnich oryginalnych kompozycji na balkonach i tarasach, w uprawie pojemnikowej. Wrzosy nadają się do obsadzenia gazonów, które możemy ustawić przed domem oraz w ogrodzie. Jeśli mamy ogród warzywny w skrzyniach, gazony z wrzosami utworzą efektowną osłonę upraw. Kwitnące pędy pięknie prezentują się w suchych zimowych dekoracjach. Wiele uroku mają niewielkie wrzosowe bukieciki.

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Roślinne kompozycje

Urokliwe ogrodowe odmiany wrzosów i wrzośców nadają się do uprawy pojemnikowej – w doniczkach, w balkonowych skrzynkach i w gazonach. W tym miejscu warto przypomnieć, że ‘gazon’ to nazwa wypielęgnowanego trawnika, ścielącego się przed głównym wejściem do pałacu, czasem obsadzanego także kwiatami. Obecnie określeniem ‘gazon’ określa się również betonowy pojemnik bez dna, w którym uprawia się dekoracyjne rośliny. Projektanci krajobrazu udzielają wskazówek, jak ułożyć gazony w ogrodzie i jakimi roślinami je obsadzić.

Z czym łączyć wrzosy w doniczce i w gazonie? Oto propozycje, dzięki którym powstaną urocze roślinne kompozycje:

  • sprawdzi się łączenie pojedynczych wrzosów różnych odmian oraz
  • sadzenie po kilkanaście sztuk danej odmiany, dla uzyskania barwnego bukietu, szczelnie wypełniającego okazałe pojemniki,
  • uzupełnianie donic z wrzosami - iglakami oraz bylinami,
  • ustawianie gazonów na tle innych roślin, np. kwitnących na żółto berberysów lub czerwonych różaneczników, stanowiących efektowne uzupełnienie kolorystyczne,
  • dobór roślin o podobnych wymaganiach uprawowych.

Gazony, najczęściej betonowe, dostępne są w zróżnicowanych kształtach i kolorach, co umożliwia ich dopasowanie do stylu naszego domu i ogrodu. Wypełniamy je podłożem, odpowiednim dla sadzonych roślin. Spodnią część tworzy gruba warstwa drenażu, co powinno zająć około 1/3 gazonu. W ten sposób zapewnimy korzeniom odpowiednią wilgoć, bez zastoin wodnych, prowadzących do zamierania roślin. Gazony możemy ustawiać pojedynczo lub w grupach. Ścianka gazonów utworzy zakątek rekreacyjny, ukryje ogród warzywny w skrzyniach lub wzmocni osuwającą się skarpę. Sprawdź także ten artykuł: Wrzosy - uprawa w ogrodzie i w domu, podlewanie, pielęgnacja, porady.

Przegląd najpiękniejszych gatunków. Warunki uprawy

Wrzosy ogrodowe zachwycają różnobarwnymi liśćmi, o różnych odcieniach koloru żółtego i szarego oraz pojedynczymi i pełnymi kwiatami, wybarwionymi na biało, różowo, czerwono i fioletowo. Do najpiękniejszych odmian należą, np.

Wrzosy w dużej doniczce, a także kompozycja wrzosów i z czym łączyć wrzosy w doniczce
Kompozycja z wrzosów w ogrodzie, czyli z czym łączyć wrzosy w doniczce krok po kroku
  • wrzos pospolity ‘Aurea’ – wolno rosnąca krzewinka, dorastająca do 40 cm wysokości. Ozdobą rośliny są żółte liście, z czasem zielonożółte oraz lilaróżowe kwiaty, kwitnące w sierpniu i we wrześniu,
  • odmiana ‘Larissa’ – o wzniesionym pokroju, wyróżniająca się zielonoszarymi liśćmi oraz czerwonymi pączkami kwiatowymi, dekorującymi wrzosy od września do listopada,
  • wrzos pospolity ‘Peter Sparkes’ – to silnie rozrastająca się krzewinka, której wyprostowane pędy osiągają około 40 cm wysokości. We wrześniu i w październiku roślina kwitnie, tworząc efektowne pełne, srebrzyste ciemnoróżowe kwiaty, w pączkach czerwone,
  • wrzos ‘Velvet Fascination’ – to odmiana dorastająca do 40 cm wysokości. W sierpniu i we wrześniu pojawiają się pojedyncze białe kwiaty. Ozdobą odmiany są także omszone srebrzystoszare liście.

Atrakcyjne niskie krzewy ozdobne tworzą odmiany wrzośca darlejskiego (Erica darleyensis). Roślina jest mieszańcem wrzośca krwistego i śródziemnomorskiego. Niewysokie krzewy osiągają wysokość około 60 cm i szerokość 80 cm. Od grudnia do kwietnia roślina kwitnie, tworząc dzwonkowate różowe kwiaty. Godna polecenia jest odmiana ‘Ghost Hills’ – wydająca od stycznia do kwietnia purpurowoczerwone kwiaty oraz ‘Silberschmeize’ – odmiana o szarozielonych liściach i dużych srebrzystobiałych kwiatach, ujętych w długie kwiatostany. Odporna na mróz odmiana kwitnie od listopada do kwietnia.

Wrzosy i wrzośce sadzimy na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Rośliny preferują gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o kwaśnym odczynie pH – 3,5 – 5,5. Pamiętajmy, że rośliny nie znoszą podłoża bardzo mokrego – zalanie korzeni może spowodować zamieranie roślin. Sadzenie roślin może odbywać się przez cały okres wegetacyjny. Ich pielęgnacja polega na systematycznym podlewaniu, szczególnie podczas kwitnienia. Na wiosnę przeprowadzamy zabieg przycinania, co wpłynie na krzewienie się roślin i obfite kwitnienie. Od maja do czerwca wrzosy zasilamy, stosując np. jednorazowo nawozy wolno działające.

ikona podziel się Przekaż dalej