Jałowiec skalny - opis

Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) jest krzewem lub niewielkim drzewem iglastym zaliczającym się do rodziny cyprysowatych. Gatunek ten przywędrował do nas z górskich terenów Ameryki Północnej. Porasta skaliste obszary, przez co właśnie zawdzięcza sobie swoją nazwę jałowca skalnego. Krzewy ozdobne w zależności od odmiany dorastają nawet do 10 metrów wysokości. Najczęściej wyróżniają się kolumnowym lub stożkowym pokrojem.

Główną cechą charakterystyczną jałowca skalnego jest jego igliwie o szarym, niebieskim lub zielononiebieskim zabarwieniu. Są one raczej dość krótkie u każdej odmiany. Krzewy ozdobne wyróżniają się owocami w postaci szyszkojagód, które osiągają średnicę około 5-6 milimetrów. Warto nadmienić, że młode sadzonki jeszcze nie owocują.

Juniperus scopulorum - popularne odmiany

Juniperus scopulorum wyróżnia się licznymi odmianami, które są coraz chętniej uprawiane w naszych ogrodach. Wyróżniają się nie tylko odmiennym zabarwieniem igieł, ale również zróżnicowaną wysokością sadzonek i ich pokrojem. Oczywiście nie wszystkie odmiany są dostępne w sprzedaży przez cały sezon, ponieważ niektóre z nich są specjalnie sprowadzane na zamówienie. To jednak dobrze jest się zapoznać z kilkoma z nich, aby móc z większą łatwością zdecydować, które idealnie pasują do naszego ogrodu.

Do ciekawych odmian jałowca skalnego zalicza się m.in:

  • Jałowiec kolumnowy Blue Arrow - jest to odmiana, która została utworzona w 1987 roku w Kanadzie. Sadzonka juniperus scopulorum dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości, jednocześnie osiągając wspomniany, kolumnowy pokrój. Krzewy ozdobne wyróżniają się charakterystycznym szaroniebieskim zabarwieniem igliwia. Jałowiec kolumnowy Blue Arrow doskonale sprawdza się na wrzosowiskach, skalniakach, jak i również ogrodach stylizowanych na charakter śródziemnomorski.
  • Juniperus scopulorum Skyrocket - jest to odmiana, która przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Krzew dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości, jednocześnie osiągając kolumnowy pokrój. Jałowiec skalny tej odmiany wyróżnia się krótkim igliwiem o charakterystycznym niebieskawym zabarwieniu. Chociaż uprawa tej odmiany nie stwarza większych problemów, to niestety krzewy są już bardziej wrażliwe na choroby i szkodniki.
  • Jałowiec skalny Blue Heaven - odmiana, która została stworzona w Stanach Zjednoczonych, dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości. Chociaż pokrój tej odmiany uznawany jest za kolumnowy, to jednak na dole krzew ma nieco szerszy obwód. Jałowiec skalny tej odmiany wyróżnia się niebieskawym zabarwieniem igieł, które dodatkowo są dość krótkie. Za dekoracyjne uznaje się również szyszkojagody, które mienią się od srebrzystego nalotu.
  • Juniperus scopulorum Silver Star - jest to kolumnowy krzew ozdobny, który dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości, przy czym dorosłe sadzonki zachowują spiczasty czubek. Uprawa tej odmiany nie jest w żaden sposób skomplikowana, jednocześnie zyskujemy przepiękny krzew o zielononiebieskim odcieniu. Ponadto na pędach widoczne są liczne przebarwienia, co powoduje, że krzew jest niezwykle interesujący.

Krzewy ozdobne jałowca skalnego - wymagania i uprawa

W warunkach naturalnych jałowiec skalny, tak jak wskazuje jego nazwa wskazuje, porasta skaliste tereny w rejonie gór Ameryki Północnej. Dlatego wymagania tej rośliny są naprawdę niewielkie. Najważniejsze jest to, aby uprawa krzewów w ogrodzie została zaplanowana na słonecznym stanowisku. Jest to roślina, która doskonale poradzi sobie praktycznie na każdym typie gleby. Jeżeli jednak chcemy spełnić jej wymagania uprawowe, to dobrze jałowca skalnego posadzić na piaszczystym i przepuszczalnym podłożu.

Tak jak w przypadku pozostałych iglaków, również jałowiec skalny najlepiej odnajduje się na podłożu o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Uprawa krzewu w niekorzystnych warunkach, ze względu na niewielkie wymagania, jest jak najbardziej możliwa. Przede wszystkim jałowiec skalny jest odporny na ujemne temperatury. W związku z tym krzewy nie będą wymagały okrywania ich na zimę. Ponadto iglaki doskonale radzą sobie z miejskimi zanieczyszczeniami powietrza, przez co roślina świetnie nadaje się do nasadzeń w parkach i skwerach, nawet w największych aglomeracjach. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy jałowca pospolitego?

Jałowiec skalny - pielęgnacja i przycinanie

Pielęgnacja jałowca skalnego również nie zalicza się do zbyt wymagających zadań. Wymagania krzewu co do regularnego podlewania są minimalne, ponieważ większość odmian wyróżnia się doskonałą odpornością na suszę. Oczywiście w przypadku długotrwałej suszy, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie sadzonek, jednak nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby podłoże było za bardzo wilgotne.

Zielony jałowiec skalny, najciekawsze odmiany jałowca skalnego, czy jałowiec skalny jest odporny na niskie temteratury, jak wygląda pielęgnacja jałowca skalnego, cechy charakterystyczne jałowca skalnego
Czy uprawa jałowca skalnego jest wymagająca, czyli jak dbać o jałowca skalnego przez cały rok

Kolejnym aspektem, który obejmuje pielęgnacja krzewów ozdobnych, jest regularne przycinanie. Zarówno jałowiec kolumnowy Blue Arrow, jak i również inne odmiany tego krzewu, bardzo lubią przycinanie. Termin cięcia przypada na przełom lutego i marca. W tym czasie wykonujemy tak zwane przycinanie sanitarne. Usuwamy wszystkie uszkodzone, a także zainfekowane pędy. Ponadto w tym samym czasie wykonujemy przycinanie formujące. To oznacza, że przycinamy krzew do zaplanowanego zarysu korony. Kolejne przycinanie w ciągu roku nie jest już konieczne.

Jałowiec skalny - choroby i szkodniki

Niestety niektóre odmiany jałowca skalnego uznawane są za dość wrażliwe na choroby oraz szkodniki. Dlatego warto dowiedzieć się, jakimi objawami będą wyróżniać się poszczególne infekcje oraz inwazje szkodników, dzięki czemu będzie można szybciej reagować, chroniąc tym samym sadzonkę przed jej całkowitym zniszczeniem.

Jeżeli chodzi o choroby, to do najczęstszych zalicza się szara pleśń wywołana patogenem grzybowym. Choroba objawia się przede wszystkim pojawieniem się szarego nalotu na igliwiu oraz pędach. Szybki postęp choroby niestety może doprowadzić do zamierania sadzonek. Główną przyczyną pojawienia się szarej pleśni, jest nieodpowiednia pielęgnacja, a także zbyt duża wilgotność powietrza.

Kolejną chorobą, która może zaatakować jałowca skalnego, jest fytoftoroza. Objawem tej grzybowej choroby jest przede wszystkim brązowienie igieł. Niestety, jeżeli szybko nie zareagujemy, to patogen grzybowy zacznie szybko zajmować część korzeniową rośliny. To ostatecznie przyczyni się do zamierania rośliny. W przypadku fytoftorozy również ważna jest odpowiednia pielęgnacja rośliny, a dokładniej regularne przycinanie mające na celu zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza między pędami.

Zagrożeniem dla naszych sadzonek mogą być również szkodniki, szczególnie takie jak mszyce, tarczniki, miseczniki oraz mszyce. Warto przyjrzeć się, czy na pewno wszystkie wymagania rośliny są spełnione. Jeżeli krzewy znajdują się w dobrej kondycji, to możemy szkodniki eliminować przy pomocy naturalnych sposobów. W przypadku zbyt dużej inwazji lepiej jest sięgnąć po specjalistyczne opryski.

Krzewy ozdobne - cena

Wiedząc już, jak wygląda pielęgnacja jałowca skalnego, a także, na jakie choroby i szkodniki powinniśmy uważać przy jego uprawie, warto sprawdzić ceny sadzonek poszczególnych odmian. W ten sposób będziemy mogli podjąć właściwą decyzję o zakupie konkretnych krzewów, a także zastanowić się nad ich nowym miejscem w naszym ogrodzie.

Przykładowe ceny popularnych odmian jałowca skalnego

Nazwa odmiany

Cena

Jałowiec kolumnowy Blue Arrow

Cena od 16,00 zł

Jałowiec kolumnowy Blue Arrow w Donicy

Cena od 18,90 zł

Jałowiec kolumnowy Blue Arrow, 100 cm

Cena od 29,00 zł

Jałowiec Skyrocket, donica 2 l

Cena od 18,99 zł

Jałowiec Skyrocket, donica C3

17,99 zł

Jałowiec Skyrocket, doniczka P9+0,5 l

5,40 zł

Jałowiec Skyrocket, doniczka C2+2l

17,90 zł

Jałowiec Skyrocket

23,40 zł

Jałowiec łuskowaty Blue Star

5,90 zł

Jałowiec łuskowaty Blue Star, 30 cm

16,00 zł

Miniaturowy jałowiec łuskowaty Blue Star

24,76 zł

Jałowiec łuskowaty Blue Star

25,37 zł

Jałowiec łuskowaty Blue Star, powyżej 51 szt.

21,80 zł/szt.

Jałowiec łuskowaty Blue Star, niebieska kuleczka

19,50 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły