Judaszowiec płaczący - odmiany

Judaszowiec płaczący to przede wszystkim grupa sadzonek, które wyróżniają się charakterystycznym pokrojem gałęzi, które zwisają ku dołowi. Dlatego stanowią one dla wielu osób jeszcze bardziej dekoracyjną koronę. Gałęzie, sięgające często do samej ziemi, w okresie kwitnienia wyglądają naprawdę zjawiskowo. Judaszowiec nie ma zbyt wielu odmian typu pendula, jednak każda z nich może stanowić niesamowitą ozdobę w ogrodzie.

Do najczęściej wybieranych odmian judaszowca płaczącego zaliczają się:

  • Judaszowiec Ruby Falls - odmiana wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, dorastająca maksymalnie do 2,5 metra wysokości. W okresie od kwietnia do maja, zarówno na pniu, jak i również na pędach pojawiają się różowe kwiaty. Ponadto cechą charakterystyczną tej odmiany są bordowe liście, które na starszych pędach zaczynają przebarwiać się na zielono.
  • Judaszowiec kanadyjski Lavender Twist “Covey” - jest to odmiana wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Wyróżnia się luźnym pokrojem pendula. Na pędach w okresie od kwietnia do maja pojawiają się drobne różowe kwiaty, które porastają również pień drzewka. Uprawa tej odmiany jest dość wymagająca, jednak przy stworzeniu odpowiednich warunków, drzewko odwdzięczy się niesamowitą dekoracyjnością.
  • Judaszowiec kanadyjski Lavender Twist - judaszowiec płaczący tej odmiany dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada najczęściej na maj. Zielone liście jesienią zaczynają się przebarwiać na żółto. Uprawa tej odmiany stawia hodowcom bardzo duże wymagania, jednak przy odrobinie wprawy, są one możliwe do spełnienia.
  • Judaszowiec kanadyjski Golden Falls - jest to dość młoda odmiana, która została wprowadzona do sprzedaży dopiero w 2019 roku. Drzewko o płaczącym pokroju dorasta do maksymalnie 3 metrów wysokości. W okresie od maja do czerwca pojawiają się różowe kwiaty. Oprócz nich za dekoracyjne uznaje się również liście o złocistym zabarwieniu.
  • Judaszowiec kanadyjski Vanilla Twist - jest to odmiana kolekcjonerska, która wyróżnia się białymi kwiatami. Niestety okres kwitnienia jest bardzo krótki, ponieważ trwa on maksymalnie do 3 tygodni. Tak jak w przypadku innych odmian, również kwiaty sadzonki mogą mieć zastosowanie kulinarne.

Uprawa w ogrodzie judaszowca płaczącego

Judaszowiec płaczący bez względu na swoją odmianę zalicza się do drzew ozdobnych, które są dość trudne w uprawie. Sadzonki mają dość spore wymagania odnośnie stanowiska, jak i również późniejszej pielęgnacji. Dlatego trzeba odpowiedniej wprawy, aby móc się cieszyć nie tylko pięknym i corocznym kwitnieniem, ale przede wszystkim z utrzymanego drzewka w ogrodzie.

Judaszowiec z przewisającymi pędami najlepiej będzie rozwijał się na słonecznym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru. Jest to bardzo ważne, ponieważ praktycznie wszystkie odmiany judaszowca są bardzo wrażliwe na mróz. W związku z tym osłonięcie ich od zimnego wiatru przyczyni się do lepszego zimowania sadzonek. Uprawa judaszowca o płaczącym pokroju powinna być planowana na podłożu lekkim oraz przepuszczalnym. Niektóre odmiany wymagają lekko zasadowego odczynu gleby. Chociaż większość okazów, dobrze poradzi sobie na zwykłej ziemi ogrodowej.

Zaletą praktycznie każdej odmiany judaszowca jest jego odporność na długotrwałą suszę. Większość z nich zatem preferuje suche podłoże oraz sporadyczne podlewanie w czasie upalnych dni. Jednak trzeba dokładnie czytać etykiety poszczególnych sadzonek, ponieważ niektóre okazy lepiej będą rosły na podłożu umiarkowanie wilgotnym. Jak już wcześniej wspomniano, sadzonki najlepiej eksponują się jako solitery na trawnikach. Jednak można je również sadzić z powodzeniem w ogrodzie w sąsiedztwie innych drzew i krzewów ozdobnych o podobnych preferencjach. Dodatkowo niewysokie odmiany świetnie nadają się do uprawy pojemnikowej.

Pielęgnacja odmian pendula

Pielęgnacja judaszowca płaczącego, przede wszystkim będzie wymagać od nas regularnego, wiosennego nawożenia. Sadzonki zasilać możemy już od końca marca aż do początku maja, stosując w tym celu nawozy naturalne lub gotowe o dużej azotu, potasu oraz fosforu. Nie ma konieczności powtarzania nawożenia w okresie jesiennym.

Przycinanie jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które nie jest zbyt dobrze znoszone przez wiele odmian judaszowca. Warto zatem dowiedzieć się, jakie dokładne preferencje posiada okaz, który chcemy hodować w ogrodzie. Jednak pielęgnacja obejmuje cięcie sanitarne, które wyróżnia się usuwaniem uszkodzonych, chorych lub przemarzniętych pędów. Wtedy przycinanie planujemy najczęściej na przełomie lutego i marca. Chcąc uniknąć rozwoju infekcji grzybowej, dobrze jest końcówki obciętych pędów posmarować preparatem zawierającym fungicydy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania gałęzi? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Pielęgnacja obejmuje również odpowiednie okrywanie krzewów na zimę. Najlepiej w tym celu wykorzystywać agrowłókninę, która nie tylko zapewni doskonałą ochronę przed ujemnymi temperaturami, ale również zachowa odpowiednią wilgotność, dzięki czemu krzew nie przeschnie. Dodatkowym zabezpieczeniem judaszowca na sezon zimowy, jest usypanie kopczyka. Najlepiej wykonać go z ziemi lub trocin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy judaszowców w Polsce.

Sadzonki judaszowca - cena

Chcąc zasadzić określone odmiany judaszowca płaczącego w swoim ogrodzie, mimo że jego pielęgnacja wymaga od nas sporej uwagi, dobrze jest dowiedzieć się, w jakiej cenie dostępne są poszczególne sadzonki. W poniższym zestawieniu znajdują się również propozycje innych odmian judaszowca, które charakteryzują się odmiennym pokrojem od pendula.

Przykładowe ceny sadzonek judaszowca płaczącego

Nazwa odmiany

Cena

Judaszowiec Ruby Falls, sadzonka C5

Cena od 190,00 zł

Judaszowiec Ruby Falls, sadzonka XL

Cena od 179,00 zł

Judaszowiec Ruby Falls, sadzonka 140-170 cm, szczepiony na pniu

Cena od 380,00 zł

Judaszowiec Ruby Falls

Cena od 248,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Lavender Twist, szczepiony na pniu

Cena od 315,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Golden Fall na pniu, 140 cm

Cena od 380,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Alley Cat, szczepiony na pniu

Cena od 380,00 zł

Judaszowiec chiński Avonda, szczepiony na pniu

Cena od 100,00 zł

Judaszowiec chiński, krzew C3

Cena od 38,90 zł

Judaszowiec chiński Shirobana, krzew na pniu, C5

Cena od 120,00 zł

Judaszowiec chiński, krzew

72,00 zł

Judaszowiec chiński, kolumnowy pokrój

100,00 zł

Judaszowiec chiński Cercis glabra

118,52 zł

Judaszowiec kanadyjski Forest Pansy, szczepiony na pniu

238,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Hearts of Gold na pniu

248,00 zł

Judaszowiec kanadyjski The Rising Sun, na pniu

240,00 zł

Judaszowiec Carolina Sweetheart na pniu

315,00 zł

Judaszowiec kanadyjski krzew

45,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Little Woody

74,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły